Çocukları okula başlayacak aileler dikkat!

Çocukları okula başlayacak aileler dikkat!

Okulların açılacak olmasıyla birlikte mevsim değişimin aynı döneme denk geldiğini dile getiren Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sinem Aktaş Akgün, "Ailelerin, okul öncesinde çocukların hastalanması beklemeden mutlaka kulak burun boğaz muayenesine getirmeleri gerekiyor" dedi.

17 Eylül'de başlayacak 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı öncesi, Özel Ege Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sinem Aktaş Akgün'den öğrenci ailelerine uyarı geldi.
Okulların açılacak olduğu dönemde mevsim değişikliğinin yaşandığını kaydeden Uzman Op. Dr. Akgün, "Okluların açılmasıyla birlikte çocukların birbirine bulaştırdıkları üst solunum yolu enfeksiyonlarını, geniz eti ve bademcik iltihaplarını göreceğiz. Bunların yanında orta kulak iltihabı, sinüzitler de olacak. Aileler, en azından risk faktörlerini gözden geçirebilir. Aileler, okul öncesinde çocukların hastalanmasını beklemeden mutlaka kulak burun boğaz muayenesine getirmeleri gerekiyor" diye konuştu.

Okul hayatına yeni başlayacak çocuklara işitme tarama testi yapılmasında fayda olduğunu söyleyen Uzman Op. Dr. Akgün, "Okul başarı açısından bu önemli. Yeni doğan döneminde işitmesi kontrol edilmemiş çocuklar, okul döneminde duyma güçlüğü ile karşılaşabiliyor. Bu çocuk tembelmiş gibi algılanıp psikologa yönlendirilebiliyor. Önce organik problemlere bakmak lazım, işitme testleri yapılması lazım. Problem hala devam ediyorsa bir psikiyatristle görüşmekte fayda var" dedi.

"Alerjik hastalıkların mevsim değişikliklerinde tedavisine başlanması lazım"

Hava değişimi ile birlikte çocukların kendilerini hastalıklardan koruyamayacaklarını ve enfeksiyon riskinin artacağını vurgulayan Uzman Op. Dr. Akgün, "Bu dönemde öncelikle ailelerin önlem almasını, hastalık halinde ise hastaneye başvurmalarını öneriyorum. Hava değişiminin bizim açımızdan diğer önemli faktörü de alerji hastalıklardır. Risk oluşturan alerjik hastalıkların mevsim değişikliklerinde tedavisine başlanması lazım. Alerjik çocukların çoğu bebeklik çağından beri astım veya bronşit gibi sebeplerle tedavi edilen çocuklardır. Sonbaharla beraber bu çocuklarda enfeksiyon yatkınlığının artacağı için muayene edilmesinde fayda var" şeklinde konuştu.

"Hastalıkları önlemek mümkün"

Çocuklarda yaşanabilecek hastalıkların önüne geçmenin mümkün olabileceğini dile getiren Uzman Op. Dr. Akgün, "Çocuğun kıyafeti, beraber gezdiği arkadaşları gözden geçirilmeli. Ailelerin en çok dikkat etmesi gereken şeyler çocuğun yeni kullanmaya başladığı üniforması, çantası gibi eşyalardır. Bu eşyalar, alerji yapabilecek her şeyden uzak olmalı ve sağlıklı materyallerden oluşmalıdır. Bizim görevimiz hastalıkları tedavi etmek ama asıl görevimiz tedavi etmeden önce bunları önlemek" ifadelerini kullandı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü yolunda feci kaza Yavuz Sultan Selim Köprüsü yolunda feci kaza

Trump dünyaya duyurdu! İmzalanan anlaşmadan çekilecekler... Trump dünyaya duyurdu! İmzalanan anlaşmadan çekilecekler...

Herkesin cevabını aradığı soru: ''Kaşıkçı'nın cesedi nerede?'' Herkesin cevabını aradığı soru: "Kaşıkçı'nın cesedi nerede?"

Düğün magandası yine bir can daha aldı Düğün magandası yine bir can daha aldı

Bursa'da zincirleme kaza! Bursa'da zincirleme kaza!

Veliaht Prens Selman bakın Kaşıkçı'yı neden hedef almış? Veliaht Prens Selman bakın Kaşıkçı'yı neden hedef almış?

Kaçak göçmenler jandarmanın dikkati sayesinde yakalandı Kaçak göçmenler jandarmanın dikkati sayesinde yakalandı

Cansız bedeni 600 metrede bulundu Cansız bedeni 600 metrede bulundu

ABD'den Suudi Arabistan'a kötü haber! ABD'den Suudi Arabistan'a kötü haber!

Bitlis'teki dehşet kavganın nedeni belli oldu Bitlis'teki dehşet kavganın nedeni belli oldu

Bahçeli'den flaş 'Andımız' çıkışı! Bahçeli'den flaş 'Andımız' çıkışı!

Çaresiz köylü yakınlarına ulaşmak için dağlara, çatılara çıkıyor Çaresiz köylü yakınlarına ulaşmak için dağlara, çatılara çıkıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Bursa'da itfaiyenin kediyle imtihanı Bursa'da itfaiyenin kediyle imtihanı

Elektrikte yeni dönem Elektrikte yeni dönem

Son parasıyla 1 ekmek ve can simidi almış Son parasıyla 1 ekmek ve can simidi almış

Silahla yaralama olayının zanlısı saklandığı bazada yakalandı Silahla yaralama olayının zanlısı saklandığı bazada yakalandı

Arabistan'dan 'Kaşıkçı' açıklaması Arabistan'dan 'Kaşıkçı' açıklaması