Çocukları okula başlayacak aileler dikkat!

Çocukları okula başlayacak aileler dikkat!

Okulların açılacak olmasıyla birlikte mevsim değişimin aynı döneme denk geldiğini dile getiren Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sinem Aktaş Akgün, "Ailelerin, okul öncesinde çocukların hastalanması beklemeden mutlaka kulak burun boğaz muayenesine getirmeleri gerekiyor" dedi.

17 Eylül'de başlayacak 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı öncesi, Özel Ege Şehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sinem Aktaş Akgün'den öğrenci ailelerine uyarı geldi.
Okulların açılacak olduğu dönemde mevsim değişikliğinin yaşandığını kaydeden Uzman Op. Dr. Akgün, "Okluların açılmasıyla birlikte çocukların birbirine bulaştırdıkları üst solunum yolu enfeksiyonlarını, geniz eti ve bademcik iltihaplarını göreceğiz. Bunların yanında orta kulak iltihabı, sinüzitler de olacak. Aileler, en azından risk faktörlerini gözden geçirebilir. Aileler, okul öncesinde çocukların hastalanmasını beklemeden mutlaka kulak burun boğaz muayenesine getirmeleri gerekiyor" diye konuştu.

Okul hayatına yeni başlayacak çocuklara işitme tarama testi yapılmasında fayda olduğunu söyleyen Uzman Op. Dr. Akgün, "Okul başarı açısından bu önemli. Yeni doğan döneminde işitmesi kontrol edilmemiş çocuklar, okul döneminde duyma güçlüğü ile karşılaşabiliyor. Bu çocuk tembelmiş gibi algılanıp psikologa yönlendirilebiliyor. Önce organik problemlere bakmak lazım, işitme testleri yapılması lazım. Problem hala devam ediyorsa bir psikiyatristle görüşmekte fayda var" dedi.

"Alerjik hastalıkların mevsim değişikliklerinde tedavisine başlanması lazım"

Hava değişimi ile birlikte çocukların kendilerini hastalıklardan koruyamayacaklarını ve enfeksiyon riskinin artacağını vurgulayan Uzman Op. Dr. Akgün, "Bu dönemde öncelikle ailelerin önlem almasını, hastalık halinde ise hastaneye başvurmalarını öneriyorum. Hava değişiminin bizim açımızdan diğer önemli faktörü de alerji hastalıklardır. Risk oluşturan alerjik hastalıkların mevsim değişikliklerinde tedavisine başlanması lazım. Alerjik çocukların çoğu bebeklik çağından beri astım veya bronşit gibi sebeplerle tedavi edilen çocuklardır. Sonbaharla beraber bu çocuklarda enfeksiyon yatkınlığının artacağı için muayene edilmesinde fayda var" şeklinde konuştu.

"Hastalıkları önlemek mümkün"

Çocuklarda yaşanabilecek hastalıkların önüne geçmenin mümkün olabileceğini dile getiren Uzman Op. Dr. Akgün, "Çocuğun kıyafeti, beraber gezdiği arkadaşları gözden geçirilmeli. Ailelerin en çok dikkat etmesi gereken şeyler çocuğun yeni kullanmaya başladığı üniforması, çantası gibi eşyalardır. Bu eşyalar, alerji yapabilecek her şeyden uzak olmalı ve sağlıklı materyallerden oluşmalıdır. Bizim görevimiz hastalıkları tedavi etmek ama asıl görevimiz tedavi etmeden önce bunları önlemek" ifadelerini kullandı.

Rize Emniyet Müdürlüğü'nde silah sesleri Rize Emniyet Müdürlüğü'nde silah sesleri

Bursa'da mübaşire kafa atan sanık: Pişmanım Bursa'da mübaşire kafa atan sanık: Pişmanım

Bursa'da 74 yaşındaki kadın için ekipler seferber oldu Bursa'da 74 yaşındaki kadın için ekipler seferber oldu

Hababam'ın ünlü oyuncusuna hüzünlü veda Hababam'ın ünlü oyuncusuna hüzünlü veda

Bursa'nın dağ ilçeleri beyaza büründü Bursa'nın dağ ilçeleri beyaza büründü

Bursa'da iş kazasında hayatını kaybeden Ulu'ya veda Bursa'da iş kazasında hayatını kaybeden Ulu'ya veda

Bursa'da 19 madencinin öldüğü facianın davası Yargıtay'da Bursa'da 19 madencinin öldüğü facianın davası Yargıtay'da

3 yaşındaki Atakan yangında hayatını kaybetti 3 yaşındaki Atakan yangında hayatını kaybetti

Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar: 2019'a 'Osmangazi Meydanı' damgasını vuracak Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar: 2019'a 'Osmangazi Meydanı' damgasını vuracak

Turist şikayetinden vazgeçti, taksici tahliye edildi Turist şikayetinden vazgeçti, taksici tahliye edildi

Emrah Serbes'in cezası onandı Emrah Serbes'in cezası onandı

Bursa'da hasta hayvanlar için barınak kurdu Bursa'da hasta hayvanlar için barınak kurdu

Ali Raif Dinçkök hayatını kaybetti Ali Raif Dinçkök hayatını kaybetti