Çocuklarda kepçe kulak sorunu

Çocuklarda kepçe kulak sorunu

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, yaz tatilinin çocukların kepçe kulak sorunundan kurtulmanın tam zamanı olabileceğini söyledi. 

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, kepçe kulağın, kulak kıvrımlarının gelişmemesi ile öne doğru kıvrılması olarak tanımlanabileceğini belirterek, "Özellikle çocuklarda eğitim çağında sosyal sorunlara neden olabilir. Çocuklar birbirlerini görünümleri, kıyafetleri, konuşmaları ve yeme içmeleri ile yargılayabilirler. Kepçe kulak görünümüne sahip çocuklar diğer çocuklar tarafından acımasızca alay edilerek ciddi sosyal ve ruhsal problemlere neden olabilir. Kız çocukları kepçe kulaklarını saçları ile saklayabilirler ancak erkek çocukları bu imkana sahip olmadığı için daha fazla psikolojik problem yaşayabilir. Aileler çocuklarında bu tür bir sorun gözlüyorsa, bu problemden çok kolay bir şekilde kurtulmak mümkün" dedi. 

Kepçe kulak ameliyatının kulak gelişiminin tamamlandığı 6 yaşından sonra her yaşta yapılabileceğini kaydeden Doç. Dr. Yıldırım, "Ameliyat genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılabilir, yaklaşık 1 saat sürer. Kulak arkasından görünmeden iz kalmadan yapılır. Ameliyattan sonra tekrar eski haline gelmemesi için ameliyatta erimeyen ve görünmeyen cilt rengine uygun dikiş iplikleri kullanılır. Kepçe kulağı kesi ve kanama olmadan kısa zamanda iplik ile düzeltmek mümkün. İplik ile düzeltmek uzun vadede dikişlerde gerilme ve ağrı yapabilir. 

Kulak yapısı çok büyük ise bir miktar küçültülebilir, her iki kulağının görünümü birbirine benzer şekilde eşitlenir. Kulak arkasından yapıldığı için önden bakışta herhangi bir iz kalmaz. Ameliyattan sonra 2-3 gün kulak bandaj ile kapatılır bu dönemde ağrısı olursa ağrı kesici verilebilir. Şişlik ve kanama oluşumu kontrol edilir. Kepçe kulak Estetiği ameliyatı duymaya herhangi bir olumsuz etki yapmaz. Bir hafta 10 gün arası kulak üzerine yattığında ağrı olabilir sırtüstü uyuması tavsiye edilir. 

Kendiliğinden eriyen dikişler kullanılacağı için dikiş almak gerekmez. Ameliyattan sonra iki hafta boyunca kulak bandajı kullanması faydalı olur. İyileşmek çok hızlı, sonuçlar kalıcı ve görünümü belirgin şekilde değiştirdiği için Ameliyattan sonra hem hasta hem de ailesi mutlu olur" diye konuştu. 

Doç. Dr. Yıldırım, ameliyatın çocuklar için yaz aylarında ve okullar açılmadan yapılmasının tavsiye edildiğini, beden algısı düzelen çocuğun sosyal çevresine daha hızlı adapte olarak özgüveninin pekiştiğini sözlerine ekledi. 

Almanya'da 3 Türk genci hayatını kaybetti Almanya'da 3 Türk genci hayatını kaybetti

Vücuduna teknenin korkuluğu saplanan 14 yaşındaki çocuk ağır yaralandı Vücuduna teknenin korkuluğu saplanan 14 yaşındaki çocuk ağır yaralandı

Bahçeli: Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıdan memnuniyet duymak mümkün değil Bahçeli: Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıdan memnuniyet duymak mümkün değil

Bursa'da mangal yakmak isterken evini yaktı Bursa'da mangal yakmak isterken evini yaktı

Genç kız vahşice öldürülmüştü... Zanlı teslim oldu Genç kız vahşice öldürülmüştü... Zanlı teslim oldu

Bursaspor taraftarı umre yolcusu Bursaspor taraftarı umre yolcusu

Bursa'da 15 dönümlük alan küle döndü Bursa'da 15 dönümlük alan küle döndü

Kılıçdaroğlu: Bir milim geri adım atmayacağım Kılıçdaroğlu: Bir milim geri adım atmayacağım

Sri Lanka'da patlamalar: 2'si Türk 215 kişi hayatını kaybetti Sri Lanka'da patlamalar: 2'si Türk 215 kişi hayatını kaybetti

Bursalı firmadan müthiş üretim! Bu mermer kurşun geçirmiyor Bursalı firmadan müthiş üretim! Bu mermer kurşun geçirmiyor

Bursa'da definecilere jandarmadan suçüstü Bursa'da definecilere jandarmadan suçüstü

Konya'da korkutan deprem Konya'da korkutan deprem

İmamoğlu vatandaşlara seslendi İmamoğlu vatandaşlara seslendi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Her türlü şiddet eylemini kınıyoruz AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Her türlü şiddet eylemini kınıyoruz

Bursa'da rahvan atları nefes kesti Bursa'da rahvan atları nefes kesti

Bursa'da teleferikte Nisan karı kuyruğu Bursa'da teleferikte Nisan karı kuyruğu