Çin'de pozitif ayrımcılık ölçüsü kaldırıldı

Çin'de pozitif ayrımcılık ölçüsü kaldırıldı

Pekin yönetiminin Uygur Türkleri ve diğer azınlıklara uyguladığı asimilasyon politikalarına bir yenisini ekledi. Çin'de etnik azınlıklardan gelen çocukların, resmi dil olan Mandarin seviyeleri düşük olduğu için sınavlarda ilave puan alıyordu. Çin eğitim bakanlığının açıkladığı yeni düzenlemeyle pozitif ayrımcılık ölçüsü kaldırıldı.

Buna karşın ailesinden biri Han ve diğerinin yerel bir etnik azınlıktan olan öğrencilerin sınavlardaki ilave puanları ise ikiye katlandı.

Avustralya'daki La Trobe Üniversitesi'nde Çin'deki azınlıkları araştıran James Leibold, AFP'ye yaptığı açıklamada "Bu karar Han milletine ait olmayan düşünce ve davranış biçimlerini bitirmeye yönelik girişiminin bir parçası" dedi.

ABD'nin Rose-Hulman Teknoloji Enstitüsü'nden Çin çalışmaları profesörü Timothy Grose ise bu yeni teşviklerin Çin Komünist Partisi'nin sistematik yaklaşımını ortaya çıkardığını söylüyor ve bu kararın Türk-Müslüman kimliklerini zayıflatmayı amaçladığı ileri sürüyor.

Pekin yönetimi zorunlu asimilasyon programı kapsamında yaygın olan Han milletindeki Çinli erkekleri Uygur kadınlara evlenmelerine teşvik ediyor.

2014 yılından beri Güney Sincan'ın Qiemo İlçesinde Uygur kadınlarla evlenen Çinlilere beş yıl boyunca yıllık 10.000 yuan (8 bin 800 TL) yardım parası veriliyor.

Doğu Türkistan'da 'Çin işkencesi'

Birleşmiş Milletler verilerine göre Uygur Türkü, Kazak ve Kırgız azınlıklardan 1 milyon Müslüman, 'eğitim merkezleri' adı altında toplama kamplarında tutuluyor.

Bağımsız kaynaklar söz konusu kamplarda herhangi bir yargı kararı olmaksızın tutulan kişilerin sayısının 3 milyonun üzerinde olduğunu belirtiyor. Çin hükümeti kamplara aldığı bireylerin 'siyasi açıdan tehlikeli' olduğunu iddia ediyor.

Bu kamplarda kalanlar domuz eti yemeye, alkol almaya ve İslam dinini kınamaya zorlandıklarını söylüyor.

ABD yetkilileri Çin Müslüman azınlığın çocuklara Kur'an-ı Kerim öğretmek ve ebeveynlerin çocuklarını Uygur isimleri vermek gibi dini ve kültürel uygulamalarını suç kapsamına aldığını açıklamıştı.

'Aşırılık yanlıları tarafından kandırılan, aldatılan bazı kişilerin yeniden eğitime tabi tutulduğunu' savunan Çin ise bu uygulamayı, dinci radikallerle mücadele olarak tanımlıyor.

Bursa'da baklavacıdan para çalan hırsız güvenlik kamerasına yakalandı Bursa'da baklavacıdan para çalan hırsız güvenlik kamerasına yakalandı

Bursa'da inişe geçen uçağa leylek çarptı Bursa'da inişe geçen uçağa leylek çarptı

Bursa'da yangın dolabında güzel sürpriz Bursa'da yangın dolabında güzel sürpriz

Cengiz Holding'in sahibine 30 yıllık eşinden boşanma davası Cengiz Holding'in sahibine 30 yıllık eşinden boşanma davası

Bursa'da bu mahallede davul yerine zil çalınıyor Bursa'da bu mahallede davul yerine zil çalınıyor

ABD polisi, 'Trump şeytan' diyerek üzerine yürüyen şüpheliyi öldürdü ABD polisi, 'Trump şeytan' diyerek üzerine yürüyen şüpheliyi öldürdü

Bursa'da yürümekte zorlanınca kaykay ile çay dağıtmaya başladı Bursa'da yürümekte zorlanınca kaykay ile çay dağıtmaya başladı

Bakan Koca'dan flaş açıklama... Askerliğini yapmış sayılacaklar Bakan Koca'dan flaş açıklama... Askerliğini yapmış sayılacaklar

Emeklilere bayram ikramiyesi 31 Mayıs'ta ödenecek Emeklilere bayram ikramiyesi 31 Mayıs'ta ödenecek

Mehmet Ali Ekmekçi; <br /> BursaRay'da süre kısalacak mı? Mehmet Ali Ekmekçi;
BursaRay'da süre kısalacak mı?

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (25 Mayıs 2019 Cumartesi)	Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (25 Mayıs 2019 Cumartesi)

Kendisinden şikayetçi oldu! Kendisinden şikayetçi oldu!

Kucağında bebek ile direksiyon başına geçen sürücü tepki çekti Kucağında bebek ile direksiyon başına geçen sürücü tepki çekti

Sahibinin gezmeye çıkardığı pitbull dehşet saçtı Sahibinin gezmeye çıkardığı pitbull dehşet saçtı

Lisede taciz! O öğretmen açığa alındı Lisede taciz! O öğretmen açığa alındı

Bursa'da sahur yolunda feci kaza! Ön camdan fırlayan sürücü ağır yaralı Bursa'da sahur yolunda feci kaza! Ön camdan fırlayan sürücü ağır yaralı

Demir çalarken suçüstü yakalandılar Demir çalarken suçüstü yakalandılar