CHP'li Hamzaçebi'den İstanbul için adaylık açıklaması

CHP'li Hamzaçebi'den İstanbul için adaylık açıklaması

CHP'de adı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için anılan Akif Hamzaçebi, "Yerel seçimlere CHP çok güçlü şekilde hazırlanacaktır. Adaylar, tabanda birleşmeyi sağlayacak adaylar olacaktır. Şahsen talip olup olmama mevzu söz konusu değildir" dedi.

CHP'li Hamzaçebi, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Hamzaçebi, dün Resmi gazete'de yayınlanan tebliğ ile ihracat bedellerinin 18 gün içinde Türkiye'ye getirilmesi ve bedellerinin yüzde 80'ninin Türk lirası olarak tutulması gerektiğini belirterek, tüketicilerin bir ay sonra alacağı malın fiyatını bilmediğini aktardı. Hamzaçebi, "Ekonomideki üretimin sektörlerinin ya da ihracat yapan sektörlerin dayandığı imalat sanayinin yüzde 60'ı ithalata dayalıdır. Mal alırken dolarla alacak, ödeme yaparken bu parayı nasıl ödeyecek? İthal girdi maliyetlerini gözetmeyen bir genelgedir. İhracat bedellerinin hepsi altı ayda tahsil edilmiyor. Makina bedelleri bir, iki yılda gelebiliyor. Vadeli satışlar ve ithal girdi kullanan işletmeler gözetilmeli ve tebliğde bu yönde değişiklik yapılmalıdır" ifadelerini kullandı. 

"AYNI DUYARLILIĞI EMEKLİ, MEMUR MAAŞLARINDA DA GÖSTERMELİDİR" 
2012 yılında Türkiye'nin ihracatının toplam 152 milyar dolar olduğunu kaydeden Hamzaçebi, "2012'den 2017 sonuna kadar ihracat dolar cinsinden yerinde saymış. Bugün vergi borçlarının gecikme faiz oranı aylık yüzde 1.4'ten yüzde 2'ye çıkarıldı. Yıllık olarak 16.8'den yüzde 24'e çıktı. Artış oranı yüzde 42.8. Devlet yükselen enflasyon karşısında kendi alacağını güvence altına almak için gecikme faiz oranlarını arttırıyor. Aynı duyarlılığı emekli, memur maaşlarında da göstermelidir" şeklinde konuştu. 

Af tartışmasına ilişkin olarak AK Parti grubunun düşüncelerinin önemli olduğunu söyleyen Hamzaçebi, ittifak konusunda ise, "İttifak siyasi partiler yasasına göre ancak genel seçimlerde yapılabilir. Kast edilen genel seçimlerde olduğu gibi yerel seçimlerde de ittifak yapmak için ise siyasi partiler yasasında değişiklik yapmak gerekir. Bu yetmez, 'Anayasa'nın seçim yasalarında yapılan değişiklikler yürürlüğe girdiği tarihten bir yıl sonra yürürlüğe girer' ibaresini askıya alacak geçici madde düzenlemesi gerekiyor. Konuşulan ittifak değil, dayanışmadır. Adaylar etrafında birleşmeler olabilir" diye konuştu. 

ADAY OLACAK MI ? 
CHP stratejisine yönelik soruya Hamzaçebi, "Yerel seçimlerle ilgili Cumhuriyet Halk Partisi'nin stratejisini belirlemek üzere Cuma günü Merkez Yönetim Kurulu toplanacak, önümüzdeki hafta da Parti Meclisi toplantısı gerçekleştireceğiz. Burada ilkeler belirlenecek. Cumhuriyet Halk Partisi'nin hangi yolu izleyeceği konuşulacak ve onlar ortaya çıkacak. İstanbul, Ankara, iddialı olduğumuz illerde seçimi hangi adaylar alacaksa adaylar o olur. Hangi adaylarla alacaksak onlar aday olur. Kimse bizim genel seçim sonuçlarıyla zaman kaybedeceğimizi düşünmesin. Yerel seçimlere Cumhuriyet Halk Partisi çok güçlü şekilde hazırlanacaktır. Adaylar, tabanda birleşmeyi sağlayacak adaylar olacaktır. Şahsen talip olup olmama mevzuu söz konusu değildir. Görev Genel Başkanımız ve partimizin yetkili kurullarındadır. Karar partimizin yetkili organlarındadır" dedi. 

Bursa'da 18 yılda verilen 23 günlük yıllık izin Yargıtay'a takıldı Bursa'da 18 yılda verilen 23 günlük yıllık izin Yargıtay'a takıldı

Bursa'da ulaşıma yapılan zam geri alındı! Bursa'da ulaşıma yapılan zam geri alındı!

Bursa Karacabey'de açık otoparklar bedava Bursa Karacabey'de açık otoparklar bedava

Bursa'da bugün ve hafta sonu hava durumu nasıl olacak? (16 Kasım 2018 Cuma) Bursa'da bugün ve hafta sonu hava durumu nasıl olacak? (16 Kasım 2018 Cuma)

Öğretim üyelerine operasyon: Gözaltılar var Öğretim üyelerine operasyon: Gözaltılar var

Lisede cinsel ilişki skandalı! Lisede cinsel ilişki skandalı!

İşsizlere kolay maaş geliyor İşsizlere kolay maaş geliyor

Ünlü işadamından oğluna vesayet davası Ünlü işadamından oğluna vesayet davası

Erotik ürünler satan mağazada hırsızlık kamerada! Erotik ürünler satan mağazada hırsızlık kamerada!

BUDO'dan sefer iptalleri BUDO'dan sefer iptalleri

Bursa'da korkutan yangında mahsur kalan 5 çocuk kurtarıldı Bursa'da korkutan yangında mahsur kalan 5 çocuk kurtarıldı

ABD'den hamle geldi! F-35'lerin Türkiye'ye teslimatı... ABD'den hamle geldi! F-35'lerin Türkiye'ye teslimatı...

Türkiye'yi sarsan olayda yeni gelişme! Türkiye'yi sarsan olayda yeni gelişme!

Kütahya'da büyük yangın! 4 ev kullanılamaz hale geldi Kütahya'da büyük yangın! 4 ev kullanılamaz hale geldi