CHP'li Hamzaçebi'den İstanbul için adaylık açıklaması

CHP'li Hamzaçebi'den İstanbul için adaylık açıklaması

CHP'de adı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için anılan Akif Hamzaçebi, "Yerel seçimlere CHP çok güçlü şekilde hazırlanacaktır. Adaylar, tabanda birleşmeyi sağlayacak adaylar olacaktır. Şahsen talip olup olmama mevzu söz konusu değildir" dedi.

CHP'li Hamzaçebi, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Hamzaçebi, dün Resmi gazete'de yayınlanan tebliğ ile ihracat bedellerinin 18 gün içinde Türkiye'ye getirilmesi ve bedellerinin yüzde 80'ninin Türk lirası olarak tutulması gerektiğini belirterek, tüketicilerin bir ay sonra alacağı malın fiyatını bilmediğini aktardı. Hamzaçebi, "Ekonomideki üretimin sektörlerinin ya da ihracat yapan sektörlerin dayandığı imalat sanayinin yüzde 60'ı ithalata dayalıdır. Mal alırken dolarla alacak, ödeme yaparken bu parayı nasıl ödeyecek? İthal girdi maliyetlerini gözetmeyen bir genelgedir. İhracat bedellerinin hepsi altı ayda tahsil edilmiyor. Makina bedelleri bir, iki yılda gelebiliyor. Vadeli satışlar ve ithal girdi kullanan işletmeler gözetilmeli ve tebliğde bu yönde değişiklik yapılmalıdır" ifadelerini kullandı. 

"AYNI DUYARLILIĞI EMEKLİ, MEMUR MAAŞLARINDA DA GÖSTERMELİDİR" 
2012 yılında Türkiye'nin ihracatının toplam 152 milyar dolar olduğunu kaydeden Hamzaçebi, "2012'den 2017 sonuna kadar ihracat dolar cinsinden yerinde saymış. Bugün vergi borçlarının gecikme faiz oranı aylık yüzde 1.4'ten yüzde 2'ye çıkarıldı. Yıllık olarak 16.8'den yüzde 24'e çıktı. Artış oranı yüzde 42.8. Devlet yükselen enflasyon karşısında kendi alacağını güvence altına almak için gecikme faiz oranlarını arttırıyor. Aynı duyarlılığı emekli, memur maaşlarında da göstermelidir" şeklinde konuştu. 

Af tartışmasına ilişkin olarak AK Parti grubunun düşüncelerinin önemli olduğunu söyleyen Hamzaçebi, ittifak konusunda ise, "İttifak siyasi partiler yasasına göre ancak genel seçimlerde yapılabilir. Kast edilen genel seçimlerde olduğu gibi yerel seçimlerde de ittifak yapmak için ise siyasi partiler yasasında değişiklik yapmak gerekir. Bu yetmez, 'Anayasa'nın seçim yasalarında yapılan değişiklikler yürürlüğe girdiği tarihten bir yıl sonra yürürlüğe girer' ibaresini askıya alacak geçici madde düzenlemesi gerekiyor. Konuşulan ittifak değil, dayanışmadır. Adaylar etrafında birleşmeler olabilir" diye konuştu. 

ADAY OLACAK MI ? 
CHP stratejisine yönelik soruya Hamzaçebi, "Yerel seçimlerle ilgili Cumhuriyet Halk Partisi'nin stratejisini belirlemek üzere Cuma günü Merkez Yönetim Kurulu toplanacak, önümüzdeki hafta da Parti Meclisi toplantısı gerçekleştireceğiz. Burada ilkeler belirlenecek. Cumhuriyet Halk Partisi'nin hangi yolu izleyeceği konuşulacak ve onlar ortaya çıkacak. İstanbul, Ankara, iddialı olduğumuz illerde seçimi hangi adaylar alacaksa adaylar o olur. Hangi adaylarla alacaksak onlar aday olur. Kimse bizim genel seçim sonuçlarıyla zaman kaybedeceğimizi düşünmesin. Yerel seçimlere Cumhuriyet Halk Partisi çok güçlü şekilde hazırlanacaktır. Adaylar, tabanda birleşmeyi sağlayacak adaylar olacaktır. Şahsen talip olup olmama mevzuu söz konusu değildir. Görev Genel Başkanımız ve partimizin yetkili kurullarındadır. Karar partimizin yetkili organlarındadır" dedi. 

Bursa'da yağış bereketi! Barajlarda su seviyesi arttı Bursa'da yağış bereketi! Barajlarda su seviyesi arttı

Bursa Uludağ'da teleferiği geçen yıl dakikada iki kişi kullandı Bursa Uludağ'da teleferiği geçen yıl dakikada iki kişi kullandı

Günlerdir aranıyordu, en son böyle görüntülendi! Günlerdir aranıyordu, en son böyle görüntülendi!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, Bursaspor taraftarıyla buluştu Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, Bursaspor taraftarıyla buluştu

Hareketli dakikalar! Çaldıkları ciple kaçıyorlardı, başından vurulup öldü Hareketli dakikalar! Çaldıkları ciple kaçıyorlardı, başından vurulup öldü

Zambiya Büyükelçisi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Zambiya Büyükelçisi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde

Bursa'da üniversite öğrencisi köpek saldırısıyla yaralandı Bursa'da üniversite öğrencisi köpek saldırısıyla yaralandı

ÖTV indirimi Bursa'da ikinci el oto satışlarını yavaşlattı ÖTV indirimi Bursa'da ikinci el oto satışlarını yavaşlattı

Sosyal medyada bankaların isimlerini kullanarak dolandırıyorlar Sosyal medyada bankaların isimlerini kullanarak dolandırıyorlar

Sırt ağrısı sebebiyle koluna sperm enjekte etti Sırt ağrısı sebebiyle koluna sperm enjekte etti

Ünlü şarkıcı ve köpeği yangında mahsur kaldı! Ünlü şarkıcı ve köpeği yangında mahsur kaldı!

İnsanlar, masaldan sıkıldılar! (ÖZEL HABER) İnsanlar, masaldan sıkıldılar! (ÖZEL HABER)

Bursa'da acele kamulaştırma kararı! Bursa'da acele kamulaştırma kararı!

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (17 Ocak 2019 Perşembe) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (17 Ocak 2019 Perşembe)

Emniyet ihbar saydı, o sürücüye ceza kesildi (ÖZEL HABER) Emniyet ihbar saydı, o sürücüye ceza kesildi (ÖZEL HABER)