CHP Bursa Milletvekili İrgil: Cumhuriyet tarihinin en karmaşık ve sorunlu eğitim sistemi

CHP Bursa Milletvekili İrgil: Cumhuriyet tarihinin en karmaşık ve sorunlu eğitim sistemi

Eğitim ve öğretim yılının çözülememiş ve yeni yaratılmış sorunlarla başladığını ifade eden TBMM Eğitim Komisyonu üyesi CHP'li Ceyhun İrgil, "Yeni eğitim yılında öğrenci, öğretmen ve ailelere kolaylık diliyorum çünkü Cumhuriyet tarihinde eğitim sistemi hiç bu kadar karmaşık ve sorunlu olmamıştı" dedi.

CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, yeni eğitim ve öğretim yılında öğrenci, öğretmen ve aileleri pek çok sorunun beklediğini belirterek, MEB'in sorunların çözümü yönünde günübirlik adımlar attığını, bunun da yeni sorunlara neden olduğunu ifade etti.

Kış saatinin uygulanmaması, okul servislerinin güvensizliği ve yüksek ücretleriyle öğrenci ve ailelerin bir şekilde başa çıkmaya çalıştığını belirten İrgil, asıl vahim olanın MEB'in başa çıkamadığı hata yarattığı sorunlar olduğunu ifade etti.

"Okulundan ders kitabına, yöneticisinden müfredata Cumhuriyet tarihinde eğitim sistemi hiç bu kadar karmaşık ve sorunlu olmamıştı" diyen CHP'i İrgil'in konuyla ilgili açıklaması şöyle:

MÜFREDAT

Bugünün en önemli sorunu müfredat. Körelmiş çocuklara, dogmalarla çevrelenmiş düşünme sistemine ihtiyacımız yok. Bu ülkenin ihtiyacı merak eden, sorgulayan, problem çözebilen, tarihini ve toplumsal değerlerini doğru öğrenen, dersler çıkaran, çağdaşlık bilinci ve ahlakıyla donanmış, özgür düşünceye sahip bireylerdir. Toplumsal birlikteliği sağlamanın tek koşulu toplumsal özgürlüktür. Bir kişiye, bir düşünceye, bir inanca, bir ideolojiye veya bir zümreye özgürlük değil. Bugün önümüze getirilen müfredatın içeriğindeki detaylara itirazımızın da, eğitimin bilimsel olmasındaki ısrarımızın da asıl sebebi budur.

MEB BÜTÇESİ YETERSİZ

Sorunlar listesinde yetersiz MEB bütçesi önemli bir madde. Her dönemin başında velileri karşılayan kayıt parası zorlaması, bu dönem yine vardı. Vatandaş, devletine ücretsiz eğitim sunsun diye vergi ödüyor ama yine de okul yöneticileri nakit istiyor. Milli Eğitim Bakanı velilerin bağış yapmaya zorlanamayacağını söylese de, okullara yeterli ödenek ayrılmadığı için harcamaların önemli bir kısmı çeşitli kalemler altında velilerden alınıyor. Kısaca eğitimin yükü veliye yıkılıyor.

PARAN KADAR EĞİTİM

Bugün geldiğimiz noktada aileler seçeneksiz kaldı. Belli ilçelerde ve Anadolu'nun yoksul yerlerinde insanlar seçeneksiz bırakılarak imam hatiplere mecbur kalıyor. Parası olanlar çocuklarını istedikleri okullara gönderebiliyor ama ya yoksul aileler? Bu seçeneksizlik uzun vadede çocukların ailelerini, bu sistemi ve devleti sorgulamalarına neden olacak. Üniversiteye giremediklerinde bu seçeneksizliği sorgulayacaklar. Laik sistem bu nedenle, isteyenin istediği okulu seçebilmesi için önemli ve gerekli. İnsanları bir noktaya zorlamak hem adaletsizlik, hem de bu çağda kabul edilemeyecek otoriter bir anlayıştır. Bu anlayışla belli zaferlere ulaşmış hissedebilirsiniz ama uzun vadede bunun acısını bu çocuklar, aileleri ve elbette bu ülke çekecek.

ÖĞRETMENLER HUZURSUZ

Her öğrenci iyi bir eğitimi, dolayısıyla iyi bir öğretmeni hak eder. Bugün bakıyoruz; ücretli, geçici, sözleşmeli, kadrolu olmak üzere çeşit çeşit öğretmenlik var. Az maaş, zorunlu hizmet, hükümete yakın sendikaya üye olma baskısı, yöneticilerin keyfi soruşturma-görevden alma-sürgün tehdidi altında çalışan hangi öğretmenden çocuklara verimli bir eğitim vermesi beklenebilir. Güvencesi olmayan öğretmen huzursuzdur. Oysa eşit kadro herkesin, her öğretmenin hakkıdır.

OKULLARIN FİZİKSEL DURUMU

Okullar personel istihdam edemiyor, dersliğinden tuvaletine yeterli hijyen sağlanamıyor. Yetersiz ve bakımsız derslikler, büyük şehirlerdeki kalabalık sınıflar hem öğrenci hem de öğretmenleri olumsuz etkiliyor. Spor salonu bulunmayan, laboratuvarı olmayan okullarda eğitim eksik kalıyor. Eskiden de yoktu, demek çözüm değil. Dünkü yarış başkaydı, bugünkü yarış başka. Dünya ilerlerken dünyanın esiri olmamak için çocuklarımıza iyi bir eğitim ortamı sunmak zorundayız.

Bursa'da psikolojik tedavi gören genç evini yakıp kaçtı Bursa'da psikolojik tedavi gören genç evini yakıp kaçtı

'Palalı' lakaplı Sabri Çelebi ayağından vuruldu 'Palalı' lakaplı Sabri Çelebi ayağından vuruldu

Yılın ilk kar tatili haberi Niğde'den geldi Yılın ilk kar tatili haberi Niğde'den geldi

Ankara'da yankesicilik şebekesi çökertildi Ankara'da yankesicilik şebekesi çökertildi

Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu, Türkiye'den özür diledi Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu, Türkiye'den özür diledi

Eski kaymakam Kadir Güntepe kendini böyle savundu Eski kaymakam Kadir Güntepe kendini böyle savundu

Ayrı yaşadığı karısına fuhuş yaptırdı iddiası! Ayrı yaşadığı karısına fuhuş yaptırdı iddiası!

Üniversite öğrencilerinin kampı kabusa döndü Üniversite öğrencilerinin kampı kabusa döndü

Yunanistan, Mısır ve Rum Kesimi'nden Türkiye'yi saf dışı bırakma zirvesi Yunanistan, Mısır ve Rum Kesimi'nden Türkiye'yi saf dışı bırakma zirvesi

Bursa Gürsu'da yaşayan Suriyeliler bilgilendirildi Bursa Gürsu'da yaşayan Suriyeliler bilgilendirildi

Mersin'de okul önünde kavga: 1 ölü, 2 yaralı Mersin'de okul önünde kavga: 1 ölü, 2 yaralı

Bebeğe isim koyma kavgası: 1 ölü, 7 yaralı Bebeğe isim koyma kavgası: 1 ölü, 7 yaralı

Bursa Valiliği'nden meteorolojik uyarı! Bursa Valiliği'nden meteorolojik uyarı!

Annesini boğarak öldürmüştü! İşte cezası... Annesini boğarak öldürmüştü! İşte cezası...

Benzine 7 kuruş indirim yapıldı Benzine 7 kuruş indirim yapıldı

Bursasporlu taraftarlardan Rasim Ozan Kütahyalı'ya tepki geldi Bursasporlu taraftarlardan Rasim Ozan Kütahyalı'ya tepki geldi

Bursa Büyükorhan beyazlara büründü Bursa Büyükorhan beyazlara büründü