CHP Bursa Milletvekili Aydın: 'Neden askeri yazışma kurallarından vazgeçiliyor?'

CHP Bursa Milletvekili Aydın: 'Neden askeri yazışma kurallarından vazgeçiliyor?'

Milli Savunma Bakanlığı tarafından 10.01.2019 tarihinde Türkiye genelinde bulunan askeri birliklere ve askerlik şubelerine gönderilen emirle askeri yazışma kurallarından vazgeçilerek, sivil yazışma kurallarının getirilecek. Söz konusu değişiklikle birlikte Cumhuriyet tarihi boyunca devam eden askeri yazışma kuralları da sona erecek. Konuyu Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıyan CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Türk Silahlı Kuvvetlerini bitirmek isteyen emperyalizmin düzenli saldırılarının son şekli olarak yorumladı.

Aydın şunları söyledi:

"AKP iktidarında Balyoz, Ergenekon, askeri casusluk gibi düzmece olduğu ortaya çıkan davalarla Atatürkçü, Cumhuriyetçi subayların tasfiye edilmesi, FETÖ ile mücadele edilmesi yerine Atatürkçü subaylarla mücadele edilmesi, kozmik odaya AKP-FETÖ işbirliğiyle girilip askerin en mahrem bilgilerinin emperyalizme geçirilmesi aslında AKP'nin adım adım büyük orta doğu projesinin eş başkanlığı çerçevesinde ülkenin parçalanması için attığı adımların somut göstergelerinden en sonuncusudur."

Askeri tank palet fabrikasının satılmasının da bu ülkeye yapılan en büyük kötülük olduğunu belirten Erkan Aydın, "Kıbrıs çıkarmasından sonra Amerikan ambargosu sırasında kendi yerli ve milli silahlı gücünü oluşturmak amacıyla kurulmuş ve başarılı olmuş önemli kurumlardan biri olan tank palet fabrikasının peşkeş çekilmesi gibi sivil yazılım ve askeriyenin kodlarının başkalarının eline verilmesi amaçlandığı çok açıktır" dedi.

Askerlik şubelerinin vali ve kaymakamlara bağlanacağı yönünde hazırlık yapıldığının da bildirildiğini söyleyen Aydın, Bakan Akar'a şu soruları yöneltti:

"Yurt çapında askeri birliklere ve askerlik şubelerine gönderilen askeri yazışmalarla ilgili emrin içeriği nedir? Neden askeri yazışma kurallarından vazgeçilmektedir? Buna neden ihtiyaç duyulmuştur? Söz konusu uygulama Cumhuriyet Dönemi'nin geçmiş birikimlerini  uygulama ve arşivinin  silinmesine yol açmayacak mıdır? Askerlik şubeleri idaresinin  Milli Savunma Bakanlığı'ndan alınarak, vali ve kaymakamların yönetimine  devredilmesinin gerekçesi nedir? Buna neden gereksinim duyulmaktadır?"

Bursa'da damperi açılan TIR yönlendirme tabelalarını yıktı Bursa'da damperi açılan TIR yönlendirme tabelalarını yıktı

Bursa'da kendisini dolandırdığını iddia eden baba, kızına dehşeti yaşattı  Bursa'da kendisini dolandırdığını iddia eden baba, kızına dehşeti yaşattı

Kerç Boğazı'ndaki kazada 4 Türk hayatını kaybetti Kerç Boğazı'ndaki kazada 4 Türk hayatını kaybetti

Apartmanda yayılan kötü kokudan zemin kattaki komşunun öldüğü anlaşıldı Apartmanda yayılan kötü kokudan zemin kattaki komşunun öldüğü anlaşıldı

Bursa'da 17 yaşındaki genç, av tüfeğiyle ateş açtı: 5 yaralı Bursa'da 17 yaşındaki genç, av tüfeğiyle ateş açtı: 5 yaralı

Bursa'da muhtarlar korosu dinleyenleri coşturdu  Bursa'da muhtarlar korosu dinleyenleri coşturdu

Bursa'da kayıp engelli genç için ekipler seferber oldu Bursa'da kayıp engelli genç için ekipler seferber oldu

Hasta yakınları ile güvenlik görevlileri kavga etti Hasta yakınları ile güvenlik görevlileri kavga etti

Bursa'da FETÖ soruşturmasında 10 kişi tutuklandı Bursa'da FETÖ soruşturmasında 10 kişi tutuklandı

Kayınvalidesini doktora götürürken kazada öldü Kayınvalidesini doktora götürürken kazada öldü

İşte PKK'nın gerçek yüzü İşte PKK'nın gerçek yüzü

Gözyaşı içinde kalan arkadaşlarının sözleri yürek dağladı Gözyaşı içinde kalan arkadaşlarının sözleri yürek dağladı

Bursa'da suya yüzde 10'luk üçüncü indirim Bursa'da suya yüzde 10'luk üçüncü indirim

Kızı ihbar etti, polis ipten aldı Kızı ihbar etti, polis ipten aldı

Levyeyle otomobilin camını kıran kişi kameraya yakalandı Levyeyle otomobilin camını kıran kişi kameraya yakalandı

Hasarlı kaza sonrası otomobilin çarptığı baba ve oğlu öldü Hasarlı kaza sonrası otomobilin çarptığı baba ve oğlu öldü