Cevizde aşı çalışmaları başladı

Cevizde aşı çalışmaları başladı

Kırşehir'in Kaman ilçesinde adı ve kalitesi dünyaca meşhur hale gelen Kaman cevizinin aşılama ile çoğaltma çalışmaları başladı.

Kaman'da büyük ve küçük çaplı Kaman Cevizi yetiştiriciliği yapan üreticiler mevsim şartlarının uygun hale gelmeye başlamasıyla beraber seralarda ceviz aşılamaya başladı.
Ünlü ceviz türlerinden Kaman -1 ve Kaman -5 ile ülkenin iklim şartlarına uygun yabancı ceviz çeşitlerinden aşılı ceviz üretimi yapılan ilçede; dilcikli, çelik ve yarma aşı türleri uygulanıyor.
İlçede aşılı ceviz üretimi yapan irili ufaklı işletmelerin yanı sıra Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (Ceviz Kooperatifi) ile Kaman ve Köyleri Ceviz Üreticileri Derneği üyelerinin seralarda başladıkları çalışmalarla bu yıl 100 binden fazla ceviz üretiminin gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Aşılı ceviz türleri ile meşhur Kaman Cevizine talebin oldukça arttığını belirten Ceviz Kooperatifi Başkanı ve ceviz üreticisi Arif Göçmen, Kamanlı üreticiler olarak ülke genelinden gelen talebi karşılamaya çalıştıklarını belirtti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın uygulamaya koyduğu "Belgeli Fidan Üretimi" kapsamında Kaman genelindeki çok sayıda üreticisinin sarı ve mavi sertifikalı üretim yapmaya başladıklarını da söyledi.

Prens Mikasa Caddesi üzerindeki serasında aşı çalışmalarını sürdüren Arif Göçmen, bu sezon örtü altında 10 Bin adet aşılı fidan üreteceklerini belirttiği açıklamasında; "Bunlardan 5 Bin adeti Kaman -1 ve Kaman -5 türlerimizden, 4 Bin adeti talep edilen yabancı çeşitlerden ve bin adeti kendime ait olan Göçmen çeşidimiz den olacak. Şuana kadar 4 Bin aşıyı yaptık. Biz üretim kapasitemizi arttırsak da mevsimsel olarak Kaman'da aşı sezonumuz bir ay olduğu için en fazla on beş ila yirmi binlik kapasiteye ulaşıyoruz. Dışarıdan gelen aşı yaptırma talepleri var, gücümüzün ve zamanımızın yetiştiği ölçüde elemanlarımızı yönlendiriyoruz. Oralarda geçmiş yıllarda yapılan hatalı ceviz dikimleri var. Onların çeşit değiştirme aşılarını yapıyoruz, buna da yetişmekte zorlanıyoruz"dedi.

Kaman cevizini, doğru cevizi doğru yerde direk tüketiciyle buluşturmak için çalışıyoruz diyen Göçmen sözlerini şöyle devam etti:

"Dışarıdan getirilip Kaman Cevizi diye satılan cevizler Kaman'a ve Kaman Cevizi'ne çok büyük zarar vermekte. Cevizimiz az olsun ama doğru kişilere verelim. Kaman'da şuanda üç tane orman köyü var. Orman köyleri ne kadar artarsa oradaki insanların destek alabilme şanları çoğalıyor. Biz bu sayıyı 35-40 köye çıkartırsak cevize olan ilgi daha da bir artar"

Bursa'da Melike'nin cenazesi toprağa verildi Bursa'da Melike'nin cenazesi toprağa verildi

Serviste unutulan Alperen'in ölümü davasında karar verildi Serviste unutulan Alperen'in ölümü davasında karar verildi

Milli futbolcu Serdar Gürler trafik kazası geçirdi Milli futbolcu Serdar Gürler trafik kazası geçirdi

Bursa'daki maganda sağdıca 1989 lira trafik cezası Bursa'daki maganda sağdıca 1989 lira trafik cezası

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'tan Mudanya ve S plaka açıklaması Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'tan Mudanya ve S plaka açıklaması

Kırkpınar pehlivanı ölü bulundu Kırkpınar pehlivanı ölü bulundu

Feray Şahin davasında savcı mütalaasını okudu, anne baygınlık geçirdi Feray Şahin davasında savcı mütalaasını okudu, anne baygınlık geçirdi

Bursa'daki cinayetin zanlısı baba ve oğlu yakalandı! Bursa'daki cinayetin zanlısı baba ve oğlu yakalandı!

 Çeçenistan'ın 'prensesi' İstanbul'da yakalandı! Çeçenistan'ın 'prensesi' İstanbul'da yakalandı!

Hırsızlardan korunmak isterken canından oldu Hırsızlardan korunmak isterken canından oldu

Bursa'da düğün günü eşini öldüren sanık: 'Beş kuruşluk adam değilsin' dedi, bıçakladım Bursa'da düğün günü eşini öldüren sanık: 'Beş kuruşluk adam değilsin' dedi, bıçakladım

Öz kızına cinsel istismardan ceza alan iş adamı yurt dışına kaçtı Öz kızına cinsel istismardan ceza alan iş adamı yurt dışına kaçtı

Adil Serdar Saçan şikayetçi oldu: 'Adnan Oktar'ın sonu olacak' Adil Serdar Saçan şikayetçi oldu: 'Adnan Oktar'ın sonu olacak'

Böyle vicdansızlık görülmedi! Yavru köpeği... Böyle vicdansızlık görülmedi! Yavru köpeği...

Kayıp Evrim'in babası: ''Kaçırıldığını biliyorum'' Kayıp Evrim'in babası: "Kaçırıldığını biliyorum"

Ünlü iş adamlarına FETÖ gözaltısı Ünlü iş adamlarına FETÖ gözaltısı