Cevizde aşı çalışmaları başladı

Cevizde aşı çalışmaları başladı

Kırşehir'in Kaman ilçesinde adı ve kalitesi dünyaca meşhur hale gelen Kaman cevizinin aşılama ile çoğaltma çalışmaları başladı.

Kaman'da büyük ve küçük çaplı Kaman Cevizi yetiştiriciliği yapan üreticiler mevsim şartlarının uygun hale gelmeye başlamasıyla beraber seralarda ceviz aşılamaya başladı.
Ünlü ceviz türlerinden Kaman -1 ve Kaman -5 ile ülkenin iklim şartlarına uygun yabancı ceviz çeşitlerinden aşılı ceviz üretimi yapılan ilçede; dilcikli, çelik ve yarma aşı türleri uygulanıyor.
İlçede aşılı ceviz üretimi yapan irili ufaklı işletmelerin yanı sıra Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (Ceviz Kooperatifi) ile Kaman ve Köyleri Ceviz Üreticileri Derneği üyelerinin seralarda başladıkları çalışmalarla bu yıl 100 binden fazla ceviz üretiminin gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Aşılı ceviz türleri ile meşhur Kaman Cevizine talebin oldukça arttığını belirten Ceviz Kooperatifi Başkanı ve ceviz üreticisi Arif Göçmen, Kamanlı üreticiler olarak ülke genelinden gelen talebi karşılamaya çalıştıklarını belirtti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın uygulamaya koyduğu "Belgeli Fidan Üretimi" kapsamında Kaman genelindeki çok sayıda üreticisinin sarı ve mavi sertifikalı üretim yapmaya başladıklarını da söyledi.

Prens Mikasa Caddesi üzerindeki serasında aşı çalışmalarını sürdüren Arif Göçmen, bu sezon örtü altında 10 Bin adet aşılı fidan üreteceklerini belirttiği açıklamasında; "Bunlardan 5 Bin adeti Kaman -1 ve Kaman -5 türlerimizden, 4 Bin adeti talep edilen yabancı çeşitlerden ve bin adeti kendime ait olan Göçmen çeşidimiz den olacak. Şuana kadar 4 Bin aşıyı yaptık. Biz üretim kapasitemizi arttırsak da mevsimsel olarak Kaman'da aşı sezonumuz bir ay olduğu için en fazla on beş ila yirmi binlik kapasiteye ulaşıyoruz. Dışarıdan gelen aşı yaptırma talepleri var, gücümüzün ve zamanımızın yetiştiği ölçüde elemanlarımızı yönlendiriyoruz. Oralarda geçmiş yıllarda yapılan hatalı ceviz dikimleri var. Onların çeşit değiştirme aşılarını yapıyoruz, buna da yetişmekte zorlanıyoruz"dedi.

Kaman cevizini, doğru cevizi doğru yerde direk tüketiciyle buluşturmak için çalışıyoruz diyen Göçmen sözlerini şöyle devam etti:

"Dışarıdan getirilip Kaman Cevizi diye satılan cevizler Kaman'a ve Kaman Cevizi'ne çok büyük zarar vermekte. Cevizimiz az olsun ama doğru kişilere verelim. Kaman'da şuanda üç tane orman köyü var. Orman köyleri ne kadar artarsa oradaki insanların destek alabilme şanları çoğalıyor. Biz bu sayıyı 35-40 köye çıkartırsak cevize olan ilgi daha da bir artar"

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (17 Aralık 2018 Pazartesi) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (17 Aralık 2018 Pazartesi)

CİMER: 27 bin 930 Suriyeli çalışma izni aldı CİMER: 27 bin 930 Suriyeli çalışma izni aldı

Cinayet şüphelileri ailelerini alarak kaçtı Bursa polisi yakaladı Cinayet şüphelileri ailelerini alarak kaçtı Bursa polisi yakaladı

Emekliye müjde! 541 TL... Emekliye müjde! 541 TL...

Milli Piyango kuyruğundan: 17.5 TL'ye aldık, 25 TL'ye satıyoruz Milli Piyango kuyruğundan: 17.5 TL'ye aldık, 25 TL'ye satıyoruz

Rektöre çocuk odası için yavrulu yatak alındı Rektöre çocuk odası için yavrulu yatak alındı

Milletvekili Yaşar Tüzün'ün yeğeni tabancayla yaralandı Milletvekili Yaşar Tüzün'ün yeğeni tabancayla yaralandı

Suriyelilerin 2 kişiyi bıçakladığı iddiası gerginliğe neden oldu Suriyelilerin 2 kişiyi bıçakladığı iddiası gerginliğe neden oldu

Kokoreç ustası sokak köpeklerini ninni söyleyerek uyutuyor Kokoreç ustası sokak köpeklerini ninni söyleyerek uyutuyor

Daha fazla dayanamadı! İntihar etti Daha fazla dayanamadı! İntihar etti

Çıkan yangında 78 yaşındaki kadın hayatını kaybetti Çıkan yangında 78 yaşındaki kadın hayatını kaybetti

Yola kayalar düştü, 2 doktor mahsur kaldı... Yola kayalar düştü, 2 doktor mahsur kaldı...

Vine'ın kurucusu Kroll ölü bulundu Vine'ın kurucusu Kroll ölü bulundu

Bayraktar Deniz Kuvvetleri için uçmaya başladı Bayraktar Deniz Kuvvetleri için uçmaya başladı

Bakan Koca: 25 bin toplam sağlık personelinin atamasını gerçekleştireceğiz Bakan Koca: 25 bin toplam sağlık personelinin atamasını gerçekleştireceğiz

Cenazeden dönen çift, kazada yaşamını yitirdi Cenazeden dönen çift, kazada yaşamını yitirdi

Bakan Soylu'dan sert sözler: Kimse bize rağmen oyun kuramaz Bakan Soylu'dan sert sözler: Kimse bize rağmen oyun kuramaz