Cengiz, Galatasaray'ın net borcunu açıkladı

Cengiz, Galatasaray'ın net borcunu açıkladı

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, Galatasaray Divan Kurulu toplantısında konuştu.

Başkan Cengiz'in açıklamalarından önemli satır başları şu şekilde:

Gelirken bir tek şey düşündüm. Mehmet Helvacı burada. Ben başkanlıktan kaldığımda da Divan üyesi olacağım. Bu onur bana yeter. Bizim takvim günü olarak, 20 gün, iş günü olarak da 15 gündür işbaşındayız. Konsolide borç konusunu mutlaka göstermemiz lazım. Çünkü medyada yanlış rakamlar çıkabiliyor. Hiçbir rakibe taş atmıyorum. Galatasaray adına övünçlüyüz. Türkiye'nin en şeffaf, bütün hesapları açıklanan bir kulübüz. 963 milyon TL'den 1 milyar 172 TL'ye geldi. Geçen yıl 1112'ydi. Benim özellikle değinmek istediğim konu mali sorunlar. Galatasaray'ın önünde dağ gibi sorunlar. Bir dizi film gibi gelmiş ve önümüze dayanmış. Her şey birbirine bağlı. Önümüze çıkan sorunlar çok büyük.

Biz görevi aldığımız anda birçok sorunla boğuştuk. Transfer döneminin son günleriydi. İş günü olarak sadece önümüzde 4 gün vardı. Biz, 60 milyon TL'ye yakın ödeme yaptık. Enkaz edebiyatı yapmıyorum. Ama bunlar gerçek. Futbolcu transfer etmek istediğimizde problemlerle karşılaştık. Vergi ve sigorta borcumuz vardı. Borçsuzluk kağıdı aldık. İki futbolcumuzdan gelen transfer yasağı vardı. Her ikisine 22 milyon TL para ödedik. Bunu kasa kolaylığı açısından sağladık.

Göreve geldiğimizde 5 kuruş para yoktu. Bize böyle bir kulüp teslim edildi. Biz bunu biliyorduk. Ama bu kadar ummuyorduk. Biz sızlanmayı, ağlamayı sevmeyen insanlarız. Benim de Galatasaray'ın karakteri de bu. Biz hızla çalıştık ve borçları kapattık. Aynı gün, borçsuzluk kağıdı aldık ve Nagatomo'nun transferini gerçekleştirdik. Ndiaye'yi biz göndermedik. Teknik direktörümüz de istemedi. Menajeri zorladı götürdü. Ndiaye'yi sattınız, parasını aldınız ve harcıyorsunuz dediler. Manavdan karpuz almıyorsunuz. Zaten parasının tamamını alamadık. Bir takım dinamikleri harekete geçirdik. Taraftar, Galatasaray'a kıyam yaptı. Store'lara koşun dedik, kıvılcım alev topuna dönüştü. Bu aksiyon, dünya trendine girdi ve 24 saat kaldı. On binlerce insan mağazalara gittik. 2 günde 10 katı satış sağladık. Bunu taraftar sağladı.

Taraftarın bu aksiyonu, ne Türk spor tarihinde ne de dünyada görülmemiş bir olay. Taraftarlarımıza teşekkür ediyorum. 5,5 milyon TL'ye yakın satış yapıldı. Stoklarımızın neredeyse yüzde 30'unu eritti. Taraftarlarımıza tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Biz göreve geldiğimizde 71 loca satılmamıştı. 15 iş gününde 18 adet loca sattık, kombine sattık. Küsen, maça gelmeyen taraftarlar gelmeye başladı. Galatasaray'a küsülmez. Elini ayağını çeken taraftarımız da Galatasaray'a sahip çıktı. 8 milyon 600 bin TL civarında bir satışı realize ettiler. Tek tek stada geliyorlar ve bakıyorlar. Taraftarlarımız gücünü gösterdi.

22 Ocak ile 12 Şubat tarihleri arasında toplam satış rakamı, geçen yıla göre 4.2'den 8,5 milyon TL'ye geldi. Galatasaray taraftarları gücünü gösterdi. Potansiyeli göstermek açısından bunu açıklıyorum. Bir kıyam, bir yeniden diriliş gibi bir durum realize edildi. Sadece burada bitmedi. Değerli Galatasaraylılar, lütfen kombine, loca alarak kulübünüze sahip çıkın. Kombine satışımız 33 binlerdedir. Kombine ve gelirde en iyi noktadayız. Ama bu yetmez. Bizim bunu arttırmamız gerekir.

Emlak Konut ile gelir gelmez görüşme yaptım. Bizi tam anlamamışlar. Biz burada kazancı maksimize etmemiz gerek. 500 milyon TL yeterli değil. İnşaat sektörü durağan durumda. Ama böyle gitmeyecek. Ayrıca Galatasaraylıların potansiyeli var. Riva ve Florya'da yapılacak konutları en yüksek fiyatlardan satmak durumundayız. Kazancımızın artması kulübün kazancının artması demek. Florya'da Emlak Konut imar düzenlemesi yapmak durumunda. Görüşmeler sürüyor. İnşaat alanını arttırma konusunda çabalarımız var. Uğraşıyoruz. Umarım oradan da geliri, en maksimum hale getiririz.

Konsolide durumumuza da değinmek gerek. Biz 60 milyon öderken banka kredisi kullanmadık. Önümüzde çok ciddi, aşılması gereken mali sorunlar var. Transferden doğan sorunlar var. Tamamını aşacağız. Aşamazsak bunları size ifade edeceğiz, anlatacağız. 508 milyon TL, Emlak Bank'tan kırdırıldı. Buradan gelen gelir geldiği gibi gitti. Bizim finansal borcumuz 213 milyon dolar. Hesaplara para girdiğinde ise 126 milyon dolara iniyor. Bu para girdikten sonra, fiili banka borcumuz 183 milyon dolar. 213 milyon dolardan indiğimizde bizim borcumuz bugün sayın başkanın söylediği gibi, banka ve kredi borçlarımıza yatırılmamış. Şu anda bizim borcumuz 183 milyon dolar. 94 milyon dolar hariç. Biz buradan sadece 30 milyon dolarlık bir fark elde etmiş durumdayız. Bunu da iletmiş olayım.

Eski başkanımız da burada. Eski başkanların buralara gelmeme durumu vardı. Dursun Özbek ayrıldığında bir düzenlemeler yapılmış. 3 tane senet almış. Murat Akay ve Ali Yüce'ye de teşekkür ediyorum. Onların da alacağı var. Dursun Bey ile devir teslimde konuştum. Alacağını almasında hiçbir beis yok. Bunu mutlaka ödememiz gerek. Bu senetlerin dışında sevgili başkanımız, serbest olan 4 milyon küsur hissenin bölümünü bir yatırım bankası aracılığıyla rehin yapmış. Buradaki rehin işleminde 9 bin TL'lik harcı kulüp ödemiş. Rehin eden kişinin kendisinin ödemesi gerekir. Sayın Başkan, üçüncü bir garanti yapmış kendisine. Alacağına sigorta anlamında. Emlak Konut'tan ileride doğması muhtemel alacaklara 19 milyon avroluk temlik koymuş. Senet, rehin, temlik.

Kendi denetçileriyle görüşsün. Bizim borcumuz 86 milyon TL görünüyor. Biz böyle görüyoruz. Küsurat olabilir. Bir araya gelsinler, görüşsünler. Başka bir sorun daha var. Bugünkü kur itibarıyla başkanımız bize borçlu görünüyor. Sporcu cezalarından kaynaklanan bir borç. Biz anonim bir şirketiz. Kulüp olarak borsaya bağlıyız. Çok sağlıklı bir denetleyici kuruluşumuz var. Kendisi bunu nasıl çözer bilmiyorum. Bu 28 milyon TL'yi ödemeye yetkili olamam. Genel Kurul, başkana bağışlıyoruz derse bir şey diyemem. Bu 26 milyonu 86 milyondan düşmek durumundayım. Sosyal medyada çok şey söyleniyor. Ben bundan mutlu değilim. Özbek'e hakaret edilmesinden hiç mutlu olmam. İnsani değerler bunu gerektirir.

Galatasaray'a zarar vermek istemiyorum. İnsanı hayvandan ayıran edeptir. Edepsiz yayınlar oluyor. Milan başkanı geliyor, bizden rica ediyor. Bir insanı parayla ölçüyorsanız siz satılık insansınızdır. Milan başkanı geldi. Biz ona loca ayırıyoruz. Bir de ben hoş geldin diyorum. Medyada kulübü Çinlilere satıyor deniyor. Tek bir televizyon yayınına çıktım. TRT'ye çıktım. Orada son sözcük neydi? Yabancılara satar mısınız dediler? Galatasaray satılırsa ben Galatasaray'ı bırakırım dedim. Ben, forma alın, bilet alın, sahip çıkın dedi. Rakibimiz tahvil çıkardı. Biz onu aşmalıyız. Galatasaray'daki potansiyel, maddi güç bütün herkesi ezer geçer.

Galatasaray'ı Çin'e satmak yok. Satılan locaların içinde oğlumun ve yeğenimin satışı var. Aranızda büro taşıyan vardır. Ben halen kendi şirketime gidemedim. Hanımı 3-4 gün görmedim. Hanım çok mutlu. Yeğenim ve oğlum beni fiziki olarak taşıdılar. 3-4 gün uğraştılar. Loca da sattılar. Bunda bir sıkıntı görmedim. Arada haberler çıktım. Oğlu ve yeğenini yönetim toplantılarına aldı dediler. Yapmayın, etmeyin. Böyle bir şey olabilir mi? Bana her şeyi sorabilirsiniz. Hiçbir şey bu güneşin altında kalmaz. Galatasaray'a zarar verecek bir şeyi bana söyletemezsiniz. Emlak Konut'a gittiğimde bazı sorular sordum. Okudum, hızımı alamadım, bir daha okudum. Bir şey göremedim. Toplantıda, "Özür dilerim. Ben çok ihale sözleşmeyi yaptım. Ama burada gizli mürekkeple bir şey mi var?" diye sordum. Hiçbir şey yoktu. Bunu neden yaptıklarını anlattılar. Sizlerden saklanacak hiçbir şey yok. Ama devletin haklı olarak bir takım kodları var. Ben binlerce müteahhitle iş yapıyorum. Bir diğerinin bunu görmesini istemiyorum. Durum bu. Sözleşmede bizim aleyhimize bir husus yok. Bulamadım. Haklı bir durumdur. Bunu da belirtmiş olayım. Bizim görevimiz inşaat harekete geçtiğinde maksimum desteği vermek. Riva ve Florya'yı biz yapsaydık... Biz kazandıkça devlet de kazanıyor. Nasıl Ali Sami Yen'i verdik, millet kazandı... Bir cazibe merkezi haline geldi. Devletimize kazandırdık. Bundan mutluyuz.

"Riva ve Florya yeni keşfedilmedi. Bunları en yararlı hale getirmek yönetimlerin görevidir. Kemerburgaz ihalesini perşembe günü aldık. İnşaatını tamamlayacağız. Sayın Başkan, 'Medyada söylemeyelim, rakamlar var' dedi. Haklıdır. Benim her konuştuğum rakam faaliyet raporunda var. Ben Galatasaray'a zarar vermediği sürece şeffaflığa vardım. Ben kişisel bazda bana zarar vermeyen şeyleri söylerim. Medya çağdaş toplumların gelişmesindeki en büyük mekanizmadır. Yeter ki medya dediğimiz şeyleri saptırmasın.

"Riva'dan gelecek gelir minimum 500 milyon dolardı. Bu rakamı konuşmak için gayrimenkul ve emlak uzmanı olmaya gerek yok. Florya'ya biçilen en minimum gelir 200 milyon dolar. Ben yarın olmam siz olursunuz bunu maksimum hale getirin. Galatasaray da kazansın, millet de kazansın. Şu anda net borcumuz 2 milyar TL'dir. Biz bunu sadece Riva ile sıfırlarız. Orayı Selahattin Başkan'ın ismini verelim. Ahde vefa örneği olsun. Ben raporda olmayan hiçbir şeyi konuşmam. Galatasaray'a ettiği hizmetlerden dolayı Dursun Özbek ve ekibine teşekkür ederim. Ben Galatasaray için su taşıyan insana minnettarım."

"Biz UEFA'yı çok ciddi bir kurum, kesinlikle onları ciddiye alıyoruz. Fakat UEFA bize fırsat vermeli. UEFA şimdi bize fırsat vermezse uçamayız. Ben bunu açıkladım. 44 kişilik kurulumuzda sadece 2 bayan arkadaşımız var. Bu sayı artmalı. Biz camianın potansiyelini harekete geçirelim jargonuyla geldik. Biz bunu laf olsun diye demedik."

Cemal Kaşıkçı'nın dini nikahlı eşi ortaya çıktı Cemal Kaşıkçı'nın dini nikahlı eşi ortaya çıktı

Henüz birkaç ay önce nişanlanmıştı... Üzücü haber! Henüz birkaç ay önce nişanlanmıştı... Üzücü haber!

Bursa'da Ahıska Türkleri, sürgünün 74'üncü yılında anıldı Bursa'da Ahıska Türkleri, sürgünün 74'üncü yılında anıldı

Yolcu otobüsü refüje çarptı! Çok sayıda yaralı var Yolcu otobüsü refüje çarptı! Çok sayıda yaralı var

Bursa'da mobilya imalathanesindeki cinayette flaş gelişme! Bursa'da mobilya imalathanesindeki cinayette flaş gelişme!

Erdoğan'dan o ziyarete ilişkin açıklama: Siyasi malzeme yapılmasın Erdoğan'dan o ziyarete ilişkin açıklama: Siyasi malzeme yapılmasın

Bunu hiç beklemiyorlardı... Ceza yağdı Bunu hiç beklemiyorlardı... Ceza yağdı

Bursa'da aday adayları AK Parti'ye koştu Bursa'da aday adayları AK Parti'ye koştu

MİT ve Emniyet harekete geçti! O isim yakalandı MİT ve Emniyet harekete geçti! O isim yakalandı

İzmir'den kalkan uçakta büyük şok! Hostes yolcudan o sözleri duyunca... İzmir'den kalkan uçakta büyük şok! Hostes yolcudan o sözleri duyunca...

Kitap fuarı izdihamı....Üst geçit yetmedi,  polis yolu kesti Kitap fuarı izdihamı....Üst geçit yetmedi, polis yolu kesti

Erdoğan, 5 millet bahçesini hizmete açtı Erdoğan, 5 millet bahçesini hizmete açtı

Kom Mayo'nun sahibine oğlundan flaş dava Kom Mayo'nun sahibine oğlundan flaş dava