Cengiz Aytmatov 8. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde anılacak

Cengiz Aytmatov 8. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde anılacak

8. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında Kırgız yazar Cengiz Aytmatov anısına özel program düzenlenecek.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 8'incisi düzenlenecek Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında, Kırgız yazar Cengiz Aytmatov anısına özel program düzenlenecek.

Festival komitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 9-15 Kasım tarihlerinde düzenlenecek festivalde, dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, doğumunun 90'ıncı, vefatının 10'uncu yılında, eserlerinden uyarlanan filmlerin yer aldığı özel bir programla anılacak.

Yazarlığa 1952'de başlayan, "Dağlar ve Steplerden Masallar" adlı hikaye kitabıyla büyük şöhrete ulaşan ve 1963'te "Lenin ödülü" kazanan Kırgız yazar, çevirmen, gazeteci ve devlet adamı Cengiz Aytmatov'un beyazperdeye aktarılmış eserleri, festival kapsamındaki "Aytmatov 90 Yaşında" özel programında gösterilecek.

Programda Cengiz Aytmatov'un eserlerinden uyarlanan Beyaz Gemi (Belly Parokhod - 1976), Kızıl Elma (Krasnoe Yabloko - 1975), Fuji-Yama'ya Çıkış (Voskhozhdenie na Fudziyamu - 1989), Boranlı İstasyonu (Boranlı Beket - 1996), Elveda Gülsarı (Qosh bol Gülsary - 2008) filmleri gösterilecek.

Film gösterimlerinin yanı sıra festival kapsamında düzenlenenecek "Ölümünün Onuncu Yılında Cengiz Aytmatov Anısına" başlıklı programda, Sinema Yazarı İhsan Kabil moderatörlüğünde "Beyaz Gemi" ve "Boranlı İstasyonu" filmlerinin yönetmenleri Bolotbey Şemşiyev ve Bakıt Karagulov ile yazar Yağmur Tunalı'nın katılacağı bir de söyleşi gerçekleştirilecek.

Eserlerinin çoğunda aşk, dostluk, savaş acıları ile Kırgızların gelenek ve göreneklerini işleyen Aytmatov, eserlerinde 2. Dünya Savaşı'nı ve savaşın getirdiği zulmü, sefaleti, yokluğu, iyiyi ve kötüyü kullandı. Edebi hayatına gazetelerde yazdığı hikayelerle başlayan Aytmatov, o yıllarda Türk toplumunun içinde bulunduğu durumu da eserlerine yansıtarak Türk kültürünün dünyadaki önemli tanıtıcılarından biri oldu.

Aytmatov'un "Kırmızı Eşarp" kitabı, Ali Özgentürk tarafından senaryolaştırılarak "Selvi Boylum Al Yazmalım" adıyla 1977'de beyazperdeye aktarıldı. Başrollerini Türkan Şoray, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin'in paylaştığı film, seyirciden büyük ilgi gördü ve Türk Sinemanının unutulmaz klasikleri arasına girdi.

Sosyal medyada tanıştığı kadın bu hale getirdi Sosyal medyada tanıştığı kadın bu hale getirdi

İş arkadaşını uykusunda öldürdü İş arkadaşını uykusunda öldürdü

Samimi görüntüleri ortaya çıkmıştı... Canlı yayında ateş püskürdü! Samimi görüntüleri ortaya çıkmıştı... Canlı yayında ateş püskürdü!

İngiltere Kraliyet Ailesi'nde bekaret krizi İngiltere Kraliyet Ailesi'nde bekaret krizi

Bursa'da bu kuyruğun başı var sonu yok Bursa'da bu kuyruğun başı var sonu yok

Bursa'da bugün ve hafta sonu hava durumu nasıl olacak? (19 Ekim 2018 Cuma) Bursa'da bugün ve hafta sonu hava durumu nasıl olacak? (19 Ekim 2018 Cuma)

Yaşlılık aylığı her ay zamlı olarak yapılacak Yaşlılık aylığı her ay zamlı olarak yapılacak

Yüzük ve işaret parmağı birbirinden farklıysa eşçinsel olma olasılığı daha yüksek Yüzük ve işaret parmağı birbirinden farklıysa eşçinsel olma olasılığı daha yüksek

Tilkiyi öldürüp trafik levhasına astılar Tilkiyi öldürüp trafik levhasına astılar

Swinger çetesine şok operasyon! Sosyal medya üzerinden... Swinger çetesine şok operasyon! Sosyal medya üzerinden...

Kızından sonra oğlu da çatışmada öldürüldü Kızından sonra oğlu da çatışmada öldürüldü

Bursa'da parkta bulduğu 60 bin lira değerindeki altınları sahibine teslim etti Bursa'da parkta bulduğu 60 bin lira değerindeki altınları sahibine teslim etti

Üniversite kapısında kavga! 'Ben hocayım, o kadın değil' Üniversite kapısında kavga! 'Ben hocayım, o kadın değil'

Tarlada mide bulandıran olay! Tarlada mide bulandıran olay!

Trafikte cep yakacak cezalar Trafikte cep yakacak cezalar

Bütçe tasarısı TBMM'ye sunuldu: Alkollü içkilerde ÖTV yüzde 23.9, sigarada yüzde 2.8 artacak Bütçe tasarısı TBMM'ye sunuldu: Alkollü içkilerde ÖTV yüzde 23.9, sigarada yüzde 2.8 artacak

Erzurum'da dehşet anları! Herkes onları barıştı sanıyordu ama... Erzurum'da dehşet anları! Herkes onları barıştı sanıyordu ama...