Çavuşoğlu ve Maas'tan ortak açıklama

Çavuşoğlu ve Maas'tan ortak açıklama

Ankara, ilişkilerin bir süredir sorunlu olduğu Almanya'dan önemli bir konuk ağırlıyor. Beştepe'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas , Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi. Alman Bakan, "Türkiye'nin endişeleri haklı, Tahran zirvesini destekliyoruz" açıklamasında bulunurken Çavuşoğlu da "İdlib'te ateşkesin ihlalini engellemek için çaba sarf ediyoruz" dedi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu eşliğinde TBMM'ye ziyarette bulundu.

Maas, Meclis'teki görüşmelerinden sonra Beştepe'ye gitti. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ı kabul etti. 

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen kabul, yaklaşık 1 saat sürdü.  Kabulde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da hazır bulundu. Görüşme sonrası Almanya Dışişleri Bakanı Maas ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

Geçmişte ilişkilerimizde fırtınalı günler yaşandı. Ekonomik ilişkilerimizi değerlendirdik. Bölgesel konuları değerlendirdik. Özellikle Suriye'yi İdlib'i değerlendirdik. Ateşkesin ihlalini engellemek için çaba sarf ediyoruz. Rejimin garantörleri Rusya ve İran'la temastayız. Kimse kimseyi kandırmasın, (İdlib'e saldırı) bunların amacı İdlib'i ele geçirmek. Ciddi risk taşıyor. Her bakımdan felaket olur.

(İdlib'e) Saldırıdan sonra (Rusya ile) ilgili kurumlarımız arasında temaslar oldu. Bunların yanlış olduğunu söyledik. Tahran zirvesi öncesi yapılması hiç doğru değil.

Maas'ın açıklamalarından satır başları;

Türkiye, Almanya için sadece komşu bir ülke değil. İlişkilerimizin yapıcı olmasında stratejik menfaatimiz var. Son yıllarda bazı yanlış anlaşılmalar oldu, bunları da konuştuk.  Suriye'deki son durumu görüştük. Türkiye'nin endişeleri haklı, Tahran zirvesini destekliyoruz.

DARBE GECESİ ZARAR GÖREN TBMM GENEL KURUL'UNU GEZDİ

TBMM'ye gelişinde TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu ile TBMM Dış İlişkiler ve Protokol Başkanı Cemalettin Tüney tarafından karşılanan Maas, Meclisin, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında darbeciler tarafından uçakla bombalanan bölümlerini gezdi.

15 Temmuz gecesi yaşananlar ve yapılan saldırıya ilişkin bilgi alan Maas, darbe gecesi hasar gören TBMM Genel Kurul Salonu'nu da inceledi.

4 katlı binada korkutan yangın 4 katlı binada korkutan yangın

Suriyeli 2 aylık Cemal yanarak can verdi Suriyeli 2 aylık Cemal yanarak can verdi

Evin banyosunda 45 kilo eroin ele geçirildi Evin banyosunda 45 kilo eroin ele geçirildi

İngiltere'yi şoke eden gelişme! Kapatma kararı alındı... İngiltere'yi şoke eden gelişme! Kapatma kararı alındı...

Reina katliamı davası'nda hakimden tepki: Duruşmayı kapalı yaptık hiçbir şey anlatmadı Reina katliamı davası'nda hakimden tepki: Duruşmayı kapalı yaptık hiçbir şey anlatmadı

Binali Yıldırım Meclis Başkanlığı'na veda etti Binali Yıldırım Meclis Başkanlığı'na veda etti

Oktay Babuna'nın annesi Kanal D habere konuştu! Oktay Babuna'nın annesi Kanal D habere konuştu!

Bursalı sürücünün feci sonu! Bursalı sürücünün feci sonu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk bayraklı halıya ilmek attı Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk bayraklı halıya ilmek attı

CHP Bursa Büyğkşehir Belediye Başak Adayı Bozbey: İnegöl'de yeni bir sayfa açacağız CHP Bursa Büyğkşehir Belediye Başak Adayı Bozbey: İnegöl'de yeni bir sayfa açacağız

İngilizlerden bomba Youtube iddiası İngilizlerden bomba Youtube iddiası

Okullarda hırsızlık yapan 4 kişi tutuklandı Okullarda hırsızlık yapan 4 kişi tutuklandı

Polisin 'dur' ihtarına uymayan 2 hırsız yakalandı Polisin 'dur' ihtarına uymayan 2 hırsız yakalandı

9 yıl önceki sır cinayette kanlı eşarp delil kabul edilmedi 9 yıl önceki sır cinayette kanlı eşarp delil kabul edilmedi

Kızını 8 yıldır istismarla suçlanan baba tutuklandı Kızını 8 yıldır istismarla suçlanan baba tutuklandı