Çavuşoğlu ve Maas'tan ortak açıklama

Çavuşoğlu ve Maas'tan ortak açıklama

Ankara, ilişkilerin bir süredir sorunlu olduğu Almanya'dan önemli bir konuk ağırlıyor. Beştepe'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas , Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi. Alman Bakan, "Türkiye'nin endişeleri haklı, Tahran zirvesini destekliyoruz" açıklamasında bulunurken Çavuşoğlu da "İdlib'te ateşkesin ihlalini engellemek için çaba sarf ediyoruz" dedi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu eşliğinde TBMM'ye ziyarette bulundu.

Maas, Meclis'teki görüşmelerinden sonra Beştepe'ye gitti. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ı kabul etti. 

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen kabul, yaklaşık 1 saat sürdü.  Kabulde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da hazır bulundu. Görüşme sonrası Almanya Dışişleri Bakanı Maas ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

Geçmişte ilişkilerimizde fırtınalı günler yaşandı. Ekonomik ilişkilerimizi değerlendirdik. Bölgesel konuları değerlendirdik. Özellikle Suriye'yi İdlib'i değerlendirdik. Ateşkesin ihlalini engellemek için çaba sarf ediyoruz. Rejimin garantörleri Rusya ve İran'la temastayız. Kimse kimseyi kandırmasın, (İdlib'e saldırı) bunların amacı İdlib'i ele geçirmek. Ciddi risk taşıyor. Her bakımdan felaket olur.

(İdlib'e) Saldırıdan sonra (Rusya ile) ilgili kurumlarımız arasında temaslar oldu. Bunların yanlış olduğunu söyledik. Tahran zirvesi öncesi yapılması hiç doğru değil.

Maas'ın açıklamalarından satır başları;

Türkiye, Almanya için sadece komşu bir ülke değil. İlişkilerimizin yapıcı olmasında stratejik menfaatimiz var. Son yıllarda bazı yanlış anlaşılmalar oldu, bunları da konuştuk.  Suriye'deki son durumu görüştük. Türkiye'nin endişeleri haklı, Tahran zirvesini destekliyoruz.

DARBE GECESİ ZARAR GÖREN TBMM GENEL KURUL'UNU GEZDİ

TBMM'ye gelişinde TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu ile TBMM Dış İlişkiler ve Protokol Başkanı Cemalettin Tüney tarafından karşılanan Maas, Meclisin, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında darbeciler tarafından uçakla bombalanan bölümlerini gezdi.

15 Temmuz gecesi yaşananlar ve yapılan saldırıya ilişkin bilgi alan Maas, darbe gecesi hasar gören TBMM Genel Kurul Salonu'nu da inceledi.

Cinsel ilişkide aşırı şiddet feci sonla bitti! Cinsel ilişkide aşırı şiddet feci sonla bitti!

Bursa'da AK Parti Kadın Kolları Başkanı'nın cipine çarpan motosikletli yaralandı Bursa'da AK Parti Kadın Kolları Başkanı'nın cipine çarpan motosikletli yaralandı

Şırnak'tan kahreden haber: 1 şehit, 4 yaralı Şırnak'tan kahreden haber: 1 şehit, 4 yaralı

Sabah ezanı saatleri değişti Sabah ezanı saatleri değişti

Bursa'da uyuşturucuyu çoğaltamadan yakalandılar Bursa'da uyuşturucuyu çoğaltamadan yakalandılar

70 milyon liralık büyük ikramiye size de çıkabilir!
70 milyon liralık büyük ikramiye size de çıkabilir!

Elazığ Alperen Ocaklarında rezalet Elazığ Alperen Ocaklarında rezalet

Alaattin Çakıcı ile irtibatlı 24 kişiye gözaltı Alaattin Çakıcı ile irtibatlı 24 kişiye gözaltı

Bursa'daki balık tezgahlarında bayram havası! Hamsinin kilosu 7 lira (ÖZEL HABER) Bursa'daki balık tezgahlarında bayram havası! Hamsinin kilosu 7 lira (ÖZEL HABER)

Milli Piyango biletlerinde yeni dönem Milli Piyango biletlerinde yeni dönem

Gemliklilere müjde! Toplu konut projesinin ilk etabı bitti Gemliklilere müjde! Toplu konut projesinin ilk etabı bitti

Bursa'da feci TIR kazası! Bursa'da feci TIR kazası!