Camiden çıkan cemaate ırkçı saldırı

Camiden çıkan cemaate ırkçı saldırı

Fransa'nın kuzeyindeki Lens şehrinde yatsı namazından çıkan 2 Müslüman, ırkçı saldırıya maruz kaldı.

Fransa'da camiden çıkan 2 kişiye yapılan İslamofobik saldırı korku ve endişe verdi. Fransa'nın kuzeyindeki Lens şehrinde yatsı namazından çıkan 2 Müslüman 23.30 sularında ırkçı saldırıya maruz kaldı. Cami önünde meydana gelen olayda, üzerilerinde uzun giysiler bulunan 44 ve 52 yaşlarındaki 2 kişi, 23 yaşındaki bir genç tarafından bisiklet zinciri ile saldırıya uğradı. Olay yerine çağrılan polislerin gözaltına aldığı saldırganın üzerinde yapılan aramada iki bıçak bulundu. 

Saldırganın ilk ifadesinde, saldırıyı bir 'görev dahilinde' işlediğini söylediği belirtildi. Camiden çıkan iki kişinin giyim tarzının kendisini rahatsız ettiğini söyleyen saldırgan, "Yaşam tarzlarını empoze etmelerine dayanamıyorum" ifadelerini kullandı. Saldırı ile ilgili Lens Savcılığından yapılan açıklamada da saldırının ırkçı bir motif ile işlendiği duyuruldu. Saldırganın 'silahla şiddet' suçlamasıyla 26 Eylül'de hakim karşısına çıkacağı kaydedildi. 

İSLAMOFOBİK SALDIRILARDA DÜŞÜŞ GÖZLEMLENMİŞTİ 

Fransa'da İslamofobi ile Mücadele Derneği (CCIF), 2017 yılında Müslümanları hedef alan ırkçı eylemlerle ilgili yayınladığı raporunda, İslamofobik saldırılarda bir önceki yıla göre yüzde 20'den fazla azalma olduğunu duyurmuştu. 2017 yılında toplam 447 İslamofobik saldırı gerçekleştiği, bu saldırıların 39'unun fiziki saldırı, 58'inin ise nefret söylemi olduğu kaydedildi. Saldırıların çoğunluğunun ise konut, iş yeri ve okullarda gerçekleştiği belirtildi. 

BELÇİKA'DA CAMİYE IRKÇI SALDIRI 

Belçika'nın Flaman kesiminde yer alan Leuven şehrindeki Faslılara ait Al Fatih Camii de ırkçıların saldırısını uğradı. Geçtiğimiz günlerde meydana gelen olayda, caminin duvarlarına Nazilerin gamalı haç işaretleri çizilip "kahverengi insanlar defolun" şeklinde ırkçı yazılar yazıldı. Duvara yazılan "N-VA (Yeni Flaman İttifak) Partisi'ne oy verin" yazısı da dikkat çekti. 

Al Fatih Cami Yönetim Kurulu Başkanı Mohammed Bachiri yaptığı açıklamada, "Camimizin İslam karşıtı ırkçı Nazi işaretleri ile saldırıya uğraması elbette üzücü verici. Olayı gerçekleştiren insanlar için çok üzülüyorum. Bunlar insanlıktan nasibini almayan ırkçılar. Ben Belçika'da dünyaya geldim. Daha entegre olmamız için ne yapmalıyız. Bu çağda halen İslam karşıtı ırkçı zihniyetli insanların varlığı utanç vericidir. Böyle ırkçı saldırılar karşısında sessiz kalamayız. Leuven bölgesi toplumsal yaşam açısından büyük bir örnek olduğu bilinmekte. Leuven şehrimiz çeşitli kültürlerin uyum içinde bir arada yaşadığı örnek bir şehir. Leuven belediyesi ise grafiti ile saldırıya uğrayan Al Fatih camisindeki yazıları sildirmesi Müslümanlar arasında memnuniyetle karşılandı" ifadelerini kullandı. 

Öte yandan Avrupa ülkelerinde son dönemde İslamofobik saldırılarda artış kaydedilen ülkeler arasında başta Almanya olmak üzere Hollanda, Fransa, Belçika ve İngiltere yer alıyor. İslamofobik saldırılar karşısında yetkili mercilerin verdiği mücadelenin ise yetersiz kaldığı belirtiliyor. 
 

Barışmak için buluştuğu eşini vurdu! Barışmak için buluştuğu eşini vurdu!

Kim Jong Un hediye etti... Fiyatı dudak uçuklattı! Kim Jong Un hediye etti... Fiyatı dudak uçuklattı!

Kanada turizm dergisinden Türkiye çağrısı Kanada turizm dergisinden Türkiye çağrısı

PKK'nın sözde Hollanda sorumlularından biri yakalandı PKK'nın sözde Hollanda sorumlularından biri yakalandı

Ankara'da korkunç kaza: 3 ölü Ankara'da korkunç kaza: 3 ölü

Yüzme bilmeyen işçi, nehre düşen adamı böyle kurtardı Yüzme bilmeyen işçi, nehre düşen adamı böyle kurtardı

Ortalığı karıştıran evlilik teklifi Ortalığı karıştıran evlilik teklifi

Seri katil Mehmet Ali Çayıroğlu ile ilgili flaş gelişme! Seri katil Mehmet Ali Çayıroğlu ile ilgili flaş gelişme!

 Albayrak: 76 milyar lira tasarruf edilecek Albayrak: 76 milyar lira tasarruf edilecek

Bakan Burt: YPG'ye baskı uyguluyoruz Bakan Burt: YPG'ye baskı uyguluyoruz

Bursa'da ağır yaralanan bisiklet sürücüsü hayata 8 gün tutunabildi Bursa'da ağır yaralanan bisiklet sürücüsü hayata 8 gün tutunabildi

Filipinler'de heyelan: Çok sayıda ölü ve kayıp var! Filipinler'de heyelan: Çok sayıda ölü ve kayıp var!

Bursa'da 8 kadın işçi yemekten zehirlendi Bursa'da 8 kadın işçi yemekten zehirlendi

Bursalı öğretmen çifti kaza ayırdı! Bursalı öğretmen çifti kaza ayırdı!

Rusya'dan ABD'ye çok sert uyarı Rusya'dan ABD'ye çok sert uyarı

10 yaşındaki çocuktan pompalı tüfekle saldırı 10 yaşındaki çocuktan pompalı tüfekle saldırı

PKK'nın sözde Hollanda sorumlularından kadın yakalandı PKK'nın sözde Hollanda sorumlularından kadın yakalandı

ABD'den Rusya'ya yaptırım kararnamesini imzaladı ABD'den Rusya'ya yaptırım kararnamesini imzaladı