Çalışanlar özgürlük istiyor

Çalışanlar özgürlük istiyor

Uzaktan çalışma kültürü, modern iş gücünü yeniden şekillendiriyor. Uzaktan çalışmayı tercih edenlerin yüzde 62'sinin temel gerekçesi daha fazla özgürlük. Yüzde 80'i ise düzenli mesai saatlerini ve sabit ofisleri reddedip ömürlerinin sonuna kadar bu şekilde çalışmak istiyor.

NASA ve Facebook gibi dünyanın önde gelen şirketlerin yöneticilerinden yatırımcılara kadar 500'den fazla katılımcıyı ağırlayan Freedom X Fest, özgürlük temasıyla, İspanya'nın Pirene Dağları eteklerinde gerçekleştirildi. Türkiye'den doğan ve 20'den fazla şehirde ortak çalışma alanlarına rezervasyon imkanı sunan Cowork7/24'ün de sponsor olduğu, Lokasyon Bağımsız Çalışma Hareketi'ne (LIM-Location Independence Movement) ilişkin ilk, 6 gün süren, açık hava festivalinde 50'den fazla ilham verici konuşma, 100'den fazla workshop düzenlendi. 

Festivalde konuşan Cowork7/24'ün Kurucu Ortağı Serkan Kurtuluş, "Lokasyon Bağımsız Çalışma Modeli, günümüz toplumunu tamamen değiştirecek ve küreselleşmenin son halkasını tamamlayacak bir potansiyele sahip. Bu akım küreselleşmiş iş gücünün yanı sıra şirketleri de gerçek anlamıyla global hale getiriyor. Sayıları hızla artan uzaktan çalışanların yüzde 39'u global şirketler tarafından istihdam edilirken, yüzde 80'i mesai saatlerini ve ofis ortamlarını reddedip ömürlerinin sonuna kadar bu şekilde çalışmak istiyor" diye belirtti. 

"UZAKTAN ÇALIŞMAYI TERCİH EDENLERİN %62'SİNİN AMACI DAHA FAZLA ÖZGÜRLÜK" 
Ortak çalışma alanlarını şehirlerdeki yeni üniversiteler olarak niteleyen Kurtuluş, "Ortak çalışma alanlarında yetkinliklerinizi geliştirirken yeni fikirler yaratıp, yeni işler kuruyor ve yerel ekonomiye can veriyorsunuz" dedi. 

And Co tarafından yayınlanan Remote Work & Digital Nomad Study 2018 (Uzaktan Çalışma ve Dijital Göçmen Araştırması) raporuna göre; uzaktan çalışmayı seçenlerin yüzde 62'sinin gerekçesi daha fazla özgürlük ile esnek çalışma saatleri. Dijital göçebelerin yüzde 24'ü çalışırken seyahat ediyor ve her yıl en az 2 ülkeye gidiyor. Raporda yer alan katılımcıların yüzde 33'ü 1 yıldan az, yüzde 41'i 2-4 yıl, yüzde 13'ü 4-6 yıl ve yüzde 14'ü ise 7 yıldan uzun süredir uzaktan çalışıyor. Uzaktan çalışanların yüzde 47'si tasarım ve kreatif, yüzde 14'ü pazarlama ve iletişim ile yüzde 11'i mühendislik alanında faaliyet gösteriyor". 

Bursa'da eli silahlı şahıs polisi alarma geçirdi Bursa'da eli silahlı şahıs polisi alarma geçirdi

Bursa kumaşından üretilen tasarımlar dünyaya tanıtılacak Bursa kumaşından üretilen tasarımlar dünyaya tanıtılacak

Ünlü iş adamı Ali Rıza Gültekin silahlı saldırı sonucu öldürüldü Ünlü iş adamı Ali Rıza Gültekin silahlı saldırı sonucu öldürüldü

Bursa'da gümrük kaçakçılarına darbe! Bursa'da gümrük kaçakçılarına darbe!

İstanbul Unkapanı Köprüsü'nde şüpheli ölüm İstanbul Unkapanı Köprüsü'nde şüpheli ölüm

Şömineden sıçrayan alevler, evi küle çeviriyordu Şömineden sıçrayan alevler, evi küle çeviriyordu

Bursa'da hırsızlar PTT acentesini soydu Bursa'da hırsızlar PTT acentesini soydu

İngiltere'de Brexit anlaşması onaylandı! İngiltere'de Brexit anlaşması onaylandı!

Ve ilk kafile sınıra ulaştı! Ve ilk kafile sınıra ulaştı!

Türkiye'den Kaşıkçı cinayetine ilişkin son dakika açıklaması: Artık uluslararası soruşturma şart Türkiye'den Kaşıkçı cinayetine ilişkin son dakika açıklaması: Artık uluslararası soruşturma şart

Kendilerini 'MİT' personeli olarak tanıtan çete çökertildi Kendilerini 'MİT' personeli olarak tanıtan çete çökertildi

Yerleşim alanlarını tehdit eden orman yangını kontrol altına alındı Yerleşim alanlarını tehdit eden orman yangını kontrol altına alındı

İzmir'de tarihi eser operasyonu: 18 parça tarihi eser ele geçirildi. İzmir'de tarihi eser operasyonu: 18 parça tarihi eser ele geçirildi.

Torba teklifteki 5. madde kabul edildi Torba teklifteki 5. madde kabul edildi

RTÜK'ten reyting rekortmeni dizilere ''şiddet'' cezası RTÜK'ten reyting rekortmeni dizilere "şiddet" cezası

Kaçırılan Berfin'in babası: 4- 5 kızı daha kaçırmışlar Kaçırılan Berfin'in babası: 4- 5 kızı daha kaçırmışlar