Çağrı merkezlerinin istihdamı 108 bin kişiye ulaştı

Çağrı merkezlerinin istihdamı 108 bin kişiye ulaştı

Türkiye'de çağrı merkezleri sektörünün pazar büyüklüğü 6,2 milyar liraya ulaşırken, istihdam edilen kişi sayısı 108 bine ulaştı.

Çağrı Merkezleri Derneği'nin açıkladığı 2018 Türkiye Çağrı Merkezi  Pazar Araştırması'nın sonuçlarına göre, sektör, ülke genelinde 67 ilde yaptığı  yatırımla istihdama katkı sağlamaya devam ediyor.

Sektörün pazar büyüklüğü önceki yıla göre yüzde 21,5'lik büyümeyle 6,2  milyar liraya ulaşırken, Türkiye genelindeki müşteri temsilcisi sayısı yüzde 5,5  artarak 96 bin kişiye ulaştı.

Sektörde yönetici ve destek kadrolarla birlikte toplam istihdam edilen  kişi sayısı 108 bine ulaşırken, bu rakamın 2019'da 112 bine çıkması bekleniyor.  Ülke genelindeki istihdam oranlarında birincilik yüzde 26'lık oranla  telekomünikasyon firmalarına, ikincilik ise yüzde 13'lük payla finans sektörüne  gidiyor.

İlk ikiyi yüzde 11'lik ile kamu kurumları, yüzde 10 ile tüketim  ürünleri sektörü, yüzde 8 ile bilişim, yüzde 6 ile lojistik-taşımacılık ile  e-tcaret, yüzde 5 ile enerj-alt yapı ile sağlık, yüzde 4 ile eğlence-medya, yüzde  3 ile perakende noktaları, yüzde 1 ile konaklama-acente-turizm takip ediyor.

Türkiye'de 67 ilde en az bir çağrı merkezi yatırımı bulunuyor. Üç  büyük şehrin dışında kalan Anadolu illerinde çağrı merkezlerine yapılan yatırım  oranı yüzde 44 iken, 2018'de yüzde 56'ya yükseldi.

Önceki yıl sektörün yüzde 39'unu bünyesinde bulunduran İstanbul'un  2018'de istihdam oranı yüzde 26 olarak gerçekleşti. Ankara ve İzmir ise  sıralamada yer değiştiriyor. Ankara'nın istihdamı yüzde 7, İzmir'in ise yüzde 11  oranında.

Gelen-giden arama sayısı 3,2 milyar adede yükseldi

Çağrı merkezlerinde önceki yıl 2,5 milyar olan gelen-giden aramaların  sayısı, 2018'de 3,2 milyar adede yükseldi. Gelen aramaların büyük çoğunluğunu  ürün-hizmet bilgisi almayı amaçlayan aramalar oluştururken, giden aramaların ise  satış-pazarlama amacıyla yapıldığı görülüyor.

Gelen aramaların yüzde 38'i ürün veya hizmetler hakkında bilgi almak  için yapılırken, yüzde 14'ü teknik destek, yüzde 12'si sipariş ve satın alma,  yüzde 16'sı işlem, yüzde 11'i de şikayet yönetimi maksadıyla yapılıyor.

Çağrı merkezlerinin hizmet sunduğu geleneksel hizmet kanalı olan  telefon ve SMS'in yanısıra, e-mail, sosyal medya, online chat ve chatbot gibi  yeni dijital kanalların kullanımında da her geçen yıl bir artış gözleniyor.  Teknoloji hızla gelişirken vatandaşın bilgi alma ihtiyacı değişmiyor ve bu  noktada çağrı merkezleri de markalar için en kritik rolü üstleniyor.

Sektördeki ortalama çalışma süresi 3 yıla uzadı

Çağrı merkezlerinde çalışan müşteri temsilcilerinin yüzde 66'sını  önceki yıl da olduğu gibi kadınlar oluşturdu. Çalışanların yaş ortalamasının 27  olduğu sektörde, personellerin yüzde 62'si üniversite mezunu. Sektörün yüzde  46'sının ortalama çalışma süresinin 3 yıla uzaması ve nitelikli personel  sayısının artması da dikkat çekti.

Yabancı dilde hizmet veren müşteri temsilcisi sayısı, önceki yıla  oranla yüzde 49 artış göstererek 8 bin 500 kişiye ulaştı. Almanca, önceki yıl da  olduğu gibi geçen sene de çağrı merkezlerinde en çok ihtiyaç duyulan yabancı  dillerin başında geldi. Yaklaşık 8 bin 500 müşteri temsilcisi, tüketicilere  yabancı dilde hizmet veriyor. Çalışanların yüzde 41'i Almanca, yüzde 35'i  İngilizce, yüzde 8'i Fransızca, yüzde 8'i ise Arapça dillerinde hizmet veriyor.

Boeing'in 787 Dreamliner uçağının ''gelişigüzel'' üretildiği iddiası! Boeing'in 787 Dreamliner uçağının "gelişigüzel" üretildiği iddiası!

''Hazreti İsa olduğunu'' iddia eden öğretmene soruşturma "Hazreti İsa olduğunu" iddia eden öğretmene soruşturma

103 kovandaki arıların tamamı öldü 103 kovandaki arıların tamamı öldü

Van'da korkutan deprem! Van'da korkutan deprem!

Kayınpeder gelinini vurdu Kayınpeder gelinini vurdu

Bursa-Ankara yolunda feci kaza Bursa-Ankara yolunda feci kaza

Bursa-Ankara yolunda TIR kazası trafiği kitledi Bursa-Ankara yolunda TIR kazası trafiği kitledi

AK Parti'den YSK'ya ek dilekçe AK Parti'den YSK'ya ek dilekçe

Oto yıkamacıya silahlı saldırı Oto yıkamacıya silahlı saldırı

Genç kadın, evinde tabancayla vurularak öldürüldü Genç kadın, evinde tabancayla vurularak öldürüldü

''Bu menfur saldırılar bizleri yıldırmayacak'' "Bu menfur saldırılar bizleri yıldırmayacak"

Otelin balkonundan düşen Alman turist hayatını kaybetti Otelin balkonundan düşen Alman turist hayatını kaybetti

Ankara lobisinde Bursa Gaziantep kardeşliği Ankara lobisinde Bursa Gaziantep kardeşliği

Türkiye, 210 büyük deprem yaşadı, 86 bin 802 kişi yaşamını yitirdi Türkiye, 210 büyük deprem yaşadı, 86 bin 802 kişi yaşamını yitirdi

Pompalı tüfekle vurduğu eşini hastane önüne bırakıp kaçtı Pompalı tüfekle vurduğu eşini hastane önüne bırakıp kaçtı

Bursa'da muhtarı bıçakladılar Bursa'da muhtarı bıçakladılar