Burun ameliyatlarıyla ilgili cevabı merak edilen 7 soru

Burun ameliyatlarıyla ilgili cevabı merak edilen 7 soru

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de en sık yapılan operasyonlar arasında burun ameliyatları yer alıyor. Ancak kafa karışıklığına neden olan ve şehir efsanesine dönüşen yorumlar da yok değil. İşte burun ameliyatlarıyla ilgili merak edilen 7 soru ve cevabı

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. Seçkin Ulusoy, burun ameliyatlarında hem burun fonksiyonlarının iyileştirilmesinin hem de burun estetiğinin esas olduğunu söyledi.

Burun ameliyatı operasyonları hakkında merak edilen soruları Doç.Dr. Seçkin Ulusoy cevapladı:

1-Burun ameliyatı operasyonu sonrasında çok ağrı veya morluk olur mu?

Bu ameliyatlar, ağrısız ameliyatlardandır. Dolayısıyla ameliyattan sonra hemen hemen hiç ağrı olmaz çünkü burun etrafı kemik dokular hareketli bölgeler değildir. Ağrının olmaması için hastalara özellikle ilk iki hafta süresince aşırı gülme, sert şeyleri çiğneme gibi yüz bölgesini fazlaca hareket ettirecek eylemlerden uzak durmalarını öneriyoruz. Birçok hastamız, ameliyatın ikinci gününden sonra ağrı kesici dahi kullanma ihtiyacı hissetmiyorla fakat hastalarımıza yine de bu ilaçları ödem azaltıcı etkilerinden dolayı bir hafta kullanmalarını öneriyoruz. Morluk ve ödem durumu ise kişiye göre de değişkenlik göstermekle birlikte oldukça asgari düzeydedir ve ikinci günün ardından hızlıca azalıp haftasında neredeyse hiç kalmaz.

2-Burun ameliyatı, küçük yaşlarda ve yaşlılıkta yapılabilir mi?

Kızlarda 16 yaş, erkeklerde 17 yaş, burun ameliyatı için alt sınır olarak esas alınır. Daha küçük yaşlarda ise ileri düzeyde nefes almayı engelleyecek sorunlar varsa kemikleşme noktaları korunarak kıkırdak eğriliği veya nefes alma amaçlı burun ameliyatı yapmak zorunluluk olabilir.

İleri yaştaki kişilerde ise genel sağlık durumu imkan verdiği sürece bu ameliyatlaryapılabilir. Ancak genellikle bu ameliyatları, ileri yaş grubunda çoğunlukla genel anestezinin risklerini ve zorluklarını da düşünerek kozmetik nedenlerden ziyade nefes alma sorunlarını düzeltmek mecburiyetiyle uyguluyoruz. 

3-Burun ameliyatı operasyonu sonrasında burun ucu düşer mi?

Düşmez hatta tam tersine çok daha dirençli ve güçlü bir burun ucu olur. Günümüz rinoplasti ameliyatlarında burunların ön kısmı greft denilen kıkırdaklar ile desteklenir. Dahası burun ucunun desteklenmesi sayesinde ilerleyen yaşlarda fizyolojik olarak görülecek olan burun ucu açısının düşmesi büyük oranda engellenir. Uzun lafın kısası, bu ameliyat tecrübeli cerrahların ellerinde yapıldığı sürece burun ucu düşmesi söz konusu olmaz.  

4-Burun ameliyatlarında tüm hastalara aynı cerrahi yöntem mi uygulanır?

Bir hastaya uygulanan teknik, diğer bir hasta ile birebir aynı olmaz. Her bir burunun yapısı kişiye özgüdür ve operasyon öncesinde kişiye özel planlama yapılır. Tüm bireylerin yüz simetrisi, kıkırdakları, kemik, deri ve derialtı yapısı birbirinden farklıdır. Bu ameliyat, el yapımı bir sanat eseri gibi kişiye özeldir. 

5-Burun ameliyatında açık teknik mi, kapalı teknik mi uygulanmalı?

Cerrahın uzmanlık alanına göre her iki teknikle de başarı elde etmek mümkündür. Her iki teknikle de operasyon sırasında tüm sahaya müdahale edilerek burun eti, geniz eti, sinüzit gibi sorunları giderilebilir. Bulunduğumuz coğrafyada sıklıkla burunlar büyük ve çok sorunlu olduğundan genellikle açık teknik tercih ediliyor.

6-Burun estetiği ve doğru nefes alma ameliyatı dış yüzeyden yapılan bir ameliyat mı?

Tek bir kesi sayesinde burnun dışına ve iki taraflı olarak içine müdahale edilebilir. Örneğin bazı hastalarda, burun içinde bir sorun olmaz ancak sadece dışındaki aks eğriliği nedeniyle burun tıkanıklığı sorunu yaşarlar ki bu ancak rinoplasti yaklaşımıyla düzeltilebilir. Kimi zaman da burun içindeki kıkırdak eğriliğini düzeltmeden estetik müdahale yapmak yetersiz olur. Bazen de burun dışını küçülttüğümüzde mevcut hava pasajının da içeriden daralmaması için içeride bazı işlemler yapmak gerekir. Özetle burun, önemli görevleri olan ve mutlaka içi ve dışı beraber ele alınması gereken bir organdır. 

7-Burun tamponlarının çıkarılması, ameliyat sonrasının en zor olan yanı mı?

Uzun yıllardır dokuya yapışan ve acı veren bez burun tamponları kullanmıyoruz. Günümüzde konu ile ilgilenen meslektaşımızın büyük çoğunluğu silikon tamponlar veya kendiliğinden eriyen tamponlar uyguluyor. Bu amaçla en sık kullanılan malzeme olan silikonların ortasından hava almaya müsait boşlukları olup burun içindeki mukoza dokularının yerlerine doğru oturmasını sağlıyor. Bu silikonlar genellikle 4-7 gün arasında çıkartılıyor ve ayrıca varlığı kişiyi hiç rahatsız etmiyor.  

Ankara'da kışlada patlama Ankara'da kışlada patlama

Bursa Yıldırım'da su kesintisi Bursa Yıldırım'da su kesintisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Etimesgut'ta halka hitap etti Cumhurbaşkanı Erdoğan, Etimesgut'ta halka hitap etti

Bursa'da inşaattan düşen üniversiteli son yolculuğuna uğurlandı Bursa'da inşaattan düşen üniversiteli son yolculuğuna uğurlandı

Bursa'da ''Kedili Tekke'' binası millet kıraathanesi oldu Bursa'da "Kedili Tekke" binası millet kıraathanesi oldu

Bursa'da önce eski karısını, sonra kendisini bıçakladı Bursa'da önce eski karısını, sonra kendisini bıçakladı

Bursa'da muayene için geldiği hastanede temizlik yaptı Bursa'da muayene için geldiği hastanede temizlik yaptı

Bursalı Hümeyra, 5 gün sonra eve döndü Bursalı Hümeyra, 5 gün sonra eve döndü

Cinsel yaşamının sona ermesini gerekçe gösteren kadından rekor tazminat davası! Cinsel yaşamının sona ermesini gerekçe gösteren kadından rekor tazminat davası!

Bakan Soylu, Türkiye'de doğan Suriyeli çocuk sayısı açıkladı Bakan Soylu, Türkiye'de doğan Suriyeli çocuk sayısı açıkladı

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın görevden alındı TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın görevden alındı

Bursa İznik'te, saat kulesinin saatleri durdu Bursa İznik'te, saat kulesinin saatleri durdu

Bursa'da freze ustasının bağışlanan böbreği 10 yaşındaki çocuğu kurtaracak Bursa'da freze ustasının bağışlanan böbreği 10 yaşındaki çocuğu kurtaracak