Bursalı salçalık domates üreticisi fiyatlardan memnun

Bursalı salçalık domates üreticisi fiyatlardan memnun

Salçalık domates üretiminde önde gelen Bursa ve Balıkesir'deki birçok üretici, ürünlerini fabrikaların kilogram başına verdiği 45 kuruşun üzerinde 80 kuruşa satmanın mutluluğunu yaşıyor.

 Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, yaptığı açıklamada, geçen yıl 65 bin dekarda domates üretilen Karacabey Ovası'nda bu yıl 50 bin dekarda ekim yapıldığını söyledi.

Bu yüzden rekoltenin beklentilerin altında oluştuğunu dile getiren Erdem, birçok üreticinin fabrikalara ocak ayı itibarıyla taahhüt verdiğini ancak belirlenen fiyatların düşük kaldığını anlattı.

Fabrikaların bunu tekrar değerlendirmeye alarak kilogram fiyatını 35 kuruştan 45 kuruşa çıkardığını dile getiren Erdem, şöyle konuştu:

"Taahhüt vermeyenler ise 75 ila 80 kuruştan verdi. Son 3 yıla göre özellikle bu sene domates üreten çiftçilerimiz serbest fiyatlardan çok memnun kaldı. Taahhüt veren çiftçilerimiz ise fazla memnun kalmadı. Sebebi ise taahhüt fiyatlarından çok verimin düşüklüğü oldu. Verimin düşük olma sebebi hava şartları ve hastalık oldu. Genel itibarıyla baktığımızda bu yıl çiftçilerimiz domatesten zarar etmediler. Çiftçilerimiz, domatesten aldıkları paralardan memnunlar."

- Ülke geneli daralan ekim alanları fiyatları artırdı

Bu yıl rekoltenin 500 bin ton civarında olduğunu ifade eden Erdem, bunun 350 bin tonunun hasat edildiğini, 150 bin tonunun ise eylül ayına kadar toplanmasının planlandığını söyledi.

Türkiye genelinde geçen yıl ve önceki yıllarda ortalama 280 bin dekar olan domates ekim alanının bu yıl 210 bin dekara düştüğünü belirten Erdem, "Ekim alanlarının daralması, verimin düşmesi fiyatların 75-80 kuruşa çıkmasına neden oldu. Taahhüt veren çiftçilerimiz, dekar başına 7 ton ortalamada kalan çiftçilerimiz masraflarını ancak karşılayabildi ve bir bölümü beklentilerin altında kaldı ama genel olarak baktığımızda bu yıl domates üreticisi para kazandı. Borçlarımızı ödeme kolaylığı sağlandı. Paralarımızı fabrikalar peşin olarak ödüyor." dedi.

Erdem, Karacabey Ovası'nın Türkiye'nin salçalık domates üretiminin yüzde 40'ını karşıladığını belirtti. 

- Manyaslı üretici de mutlu

Manyas Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Danç ise ilçede 1990'lı yılların ortalarına kadar 40-50 bin dekar alanda ekimi yapılan salçalık domatesin, çiftçilerin çeltiğe yönelmesi sonucunda 3 bin dekarda üretildiğini söyledi.

Bu sezon fabrikaların üreticiyle yaptığı sözleşme gereği kilogramını 40 kuruştan aldığını, sözleşme dışı ekim yapanların ise 80 kuruşa varan fiyatlardan sattığını vurgulayan Danç, "80 kuruşa ulaşan fiyatlar, ürününü bu rakamlardan veren çiftçileri memnun etti. Salça fabrikaları istikrarlı bir alım politikası ve fiyat uygulaması yapsalardı ve bunun yanında sözleşmeleri kendi lehine değil de üreticiyi düşünerek hazırlasalardı, bugün domates üretimi çok daha geniş alanlarda yapılırdı." diye konuştu.

Bursa'da yangına uykuda yakalandılar, komşuları kurtardı Bursa'da yangına uykuda yakalandılar, komşuları kurtardı

Kritik nokta erkeklerde 94, kadınlarda 88 santim (ÖZEL HABER) Kritik nokta erkeklerde 94, kadınlarda 88 santim (ÖZEL HABER)

YÖK'ten 'Suriyeli öğrenci' açıklaması YÖK'ten 'Suriyeli öğrenci' açıklaması

Mesut Demir; <br /> Seçim yarışı kızıştı! Vatandaş proje bekliyor... Mesut Demir;
Seçim yarışı kızıştı! Vatandaş proje bekliyor...

Bursa'da hayalleri uğruna mesleğinden vazgeçerek, kuklabaz oldu Bursa'da hayalleri uğruna mesleğinden vazgeçerek, kuklabaz oldu

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (18 Şubat 2019 Pazartesi) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (18 Şubat 2019 Pazartesi)

Satış bedelini düşük gösterenler tek tek çağrıldı! Satış bedelini düşük gösterenler tek tek çağrıldı!

Kadın polise taciz! ''Güzelim rakının yanında güzel gidersin'' Kadın polise taciz! "Güzelim rakının yanında güzel gidersin"

Sevgilisini tokatlayan avukatın 3 yıl hapsi istendi Sevgilisini tokatlayan avukatın 3 yıl hapsi istendi

Emekliye müjde! Bugün hesaplara yatıyor Emekliye müjde! Bugün hesaplara yatıyor

'Camide siyaset yaptı' denen AK Partili Şahin: Organizasyonu ben düzenlemedim 'Camide siyaset yaptı' denen AK Partili Şahin: Organizasyonu ben düzenlemedim

Alevler kısa sürede yayıldı! Alevler kısa sürede yayıldı!

Kanser tedavisinde yeni yöntem Kanser tedavisinde yeni yöntem

Bugün başlıyor! Artık şubeye gitmeye gerek yok Bugün başlıyor! Artık şubeye gitmeye gerek yok