Bursalı dağcılar Alpler'deki Devin Dişi'ne tırmandı

Bursalı dağcılar Alpler'deki Devin Dişi'ne tırmandı

Bursalı 4 dağcı İtalya ile Fransa sınırındaki Alpler'de 4 bin 13 metre yükseklikteki Dent De Geant (Devin Dişi) dağına tırmandı. 

Uludağ Dağcılık Kulübü'den (ULUDAK) İsmet Şentürk ile Sevda Oruç ve Bursa Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü'nden (BUDAK) Ayşe Arabacı ile Halit Çelik İtalya'da Alpler'e tırmandı.

4 bin 13 metre yükseklikteki Dent De Geant bölgesinde Dent De Geant dağına tırmanan dağcıların yolculuğu kameraya yansıdı.

İlk günde sisli ve buzlu havada tırmanan dağcılar geceyi bölgede geçirdi. Daha sonra dağcılar Dent De Geant dağına zorlu bir tırmanış gerçekleştirdi.

Tırmanış sırasında rotanın bir bölümüne sabit hat çekilirken, diğer bölümünde ise bütün güvenlik tedbirleri alınıp tırmanış gerçekleştirildi. Daha sonra aşağıya inen dağcılar buzda yürüyüş yaptı. 

ULUDAK Başkanı İsmet Şentürk, "5 yıldır Alpler'e her ağustos ayında gidiyoruz. Bu yıl da Fransa ile İtalya sınırında yer alan Devin Dişi kaya blokuna tırmandık. Birinci gün sabah erken saatlerde yola çıktık. Taş ve döküntü yığınından meydana gelen sırt hattını aştık. Burada bir gece kaldık. Ertesi gün hava şartlarının iyi olmasını bekledik. Kar ve buzlanma vardı. Kar ve buz tabakası eriyince 4 kişilik ekiple tırmanışı gerçekleştirdik. Güzel bir tırmanış oldu" dedi. 

Ünlü sanayici Hasan Basri Bozkurt hayatını kaybetti Ünlü sanayici Hasan Basri Bozkurt hayatını kaybetti

'Maceracı' programını yapan Murat Yeni FETÖ'den gözaltı 'Maceracı' programını yapan Murat Yeni FETÖ'den gözaltı

Bursa'da tecavüz cinayeti sanığı: Ayaklarına ateş ettim, eğilince göğsüne geldi Bursa'da tecavüz cinayeti sanığı: Ayaklarına ateş ettim, eğilince göğsüne geldi

Kritik görüşme sonrası İnce'den açıklama Kritik görüşme sonrası İnce'den açıklama

64 yıldır bu işi yapıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan da müşterisi 64 yıldır bu işi yapıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan da müşterisi

Bursa'yı şoke eden cinayetin ardından dram çıktı! Bursa'yı şoke eden cinayetin ardından dram çıktı!

Bursa'daki tarihi İnkaya Çınarı'na 'abi' geliyor! Bursa'daki tarihi İnkaya Çınarı'na 'abi' geliyor!

Bursa'da flaş stokçu baskını! 80 ton patates çıktı Bursa'da flaş stokçu baskını! 80 ton patates çıktı

Bursa'da oltaya takılan martıyı gençler kurtardı Bursa'da oltaya takılan martıyı gençler kurtardı

Bursa'da samanların içinden 500 bin liralık kaçak sigara çıktı Bursa'da samanların içinden 500 bin liralık kaçak sigara çıktı

Şiddet içerikli cinsel ilişki partisine baskın! Şiddet içerikli cinsel ilişki partisine baskın!