Bursa Ürünlü'nün meşhur biberi dünyaya tanıtılacak

Bursa Ürünlü'nün meşhur biberi dünyaya tanıtılacak

Nilüfer Belediyesi'nin düzenlediği 6. Ürünlü Biber Festivali'nde bölgenin ünlü biberi tüketiciyle buluştu. Başkan Mustafa Bozbey, Ürünlü'nün biberini dünyaya tanıtmak istediklerini söyledi. Festivalde düzenlenen Acı Biber Yeme Yarışması da renkli anlara sahne oldu.

Bursa'nın biberiyle ünlü mahallesi Ürünlü, bu hafta sonu biber festivaline ev sahipliği yaptı. Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Ürünlü Biber Festivali'nde düzenlenen yarışmalar ve etkinlikler katılanlara keyifli anlar yaşattı.

Halkın yoğun katılım gösterdiği festivale Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de katıldı. Biber stantlarını gezerek üreticiyle sohbet eden Başkan Bozbey, bu yılki ürünler hakkında bilgi aldı. Festivalin açılış konuşmasını yapan Ürünlü Mahalle Muhtarı Nihat Algan, böyle bir etkinliğin üretici açısından önemli olduğunu belirterek Başkan Bozbey'e teşekkür etti.

BOZBEY: YERLİ TOHUMA GEÇMELİYİZ

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de bölgesel tarım ürünlerinin tanıtımını sağlamak amacıyla  festivaller düzenlediklerini belirtti. Bozbey şöyle devam etti: "Ürünlü sahip olduğu tarihi mirası ve verimli toprakları ile gerçekten son derece önemli bir mahallemizdir. Ürünlü'de hayvancılık da gelişmiş durumda ama en çok biberi ünlü. Bununla birlikte yine buğday, arpa, mısır gibi tahılların burada pazarlandığını biliyoruz. Ürünlü biberi geçmişte  nam salmıştı. Bugün yine o ünlü Ürünlü biberini dünyaya tanıtmak istiyoruz. Yerli tohum kullanımında Ürünlü'deki  üreticilerin dikkatli davrandığını belirtmek istiyorum. Çünkü bu konuda Ürünlü bu kente öncülük yapıyor. Neden bunu söylüyorum çünkü tohumumuzu kaybettik. Hemen hemen ürünlerimizin tamamına yakınında maalesef ki tohum alamıyoruz. Her sene gidiyoruz yurt dışından gelen tohumları satın alıyoruz ondan sonra da ürünü aldığımızda tohumunu bulamıyoruz. Onun için mutlaka yerli tohuma yani yenilenen tohuma geçmek zorundayız" dedi.

ACI BİBER YARIŞMASINA BÜYÜK İLGİ

Festivalde düzenlenen etkinlikler renkli görüntülere sahne oldu. Turşu Kurma Atölyesi'nde Şef Emre İdrisoğlu, biber turşularının yapımını uygulamalı olarak anlattı. "En İyi Biber Yetiştiricisi"  ve "En Lezzetli Biberli Yemekler"  Yarışmaları da büyük ilgi gördü. Festivalin en renkli anları  "Acı Biber Yeme Yarışması'nda yaşandı. Yarışmacılar önlerini konulan 10 acı biberi en kısa sürede yemek için çaba gösterirken, katılımcılar da onları ilgiyle izledi.

DERECEYE GİRENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Heyecana sahne olan yarışmaların ardından ödül töreni düzenlendi. En İyi Biber Yetiştiricisi Yarışması'nda üreticilerden Canip Uçan birinci, Abdullah Atan ikinci, Güvenç Kuru da üçüncü oldu. Hünerlerin sergilendiği En Lezzetli Biberli Yemekler Yarışması'nda da birinci 'Balkabağında güveç' yemeği ile Emine Dikme oldu. İkinci 'Biberli yasemin çiçeği tatlısı' ile Zeynep Çakır, üçüncü de 'Yağ biberi dolması' ile Zeynep Kızmaz oldu. Acı Biber Yeme Yarışması'nın kazanını ise Göksel Arslan oldu. Dereceye girenlere ödüllerini Başkan Bozbey, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcıları ve Nilüfer Belediye Meclis Üyeleri verdi.


Festivalde Nilüfer Halk Dansları Topluluğu'nun sunduğu gösteriyle renkli anlar yaşatırken, Nilüfer Roman Orkestrası da performansıyla izleyenlerden alkış aldı. Sanatçılar  İpek ve Levent de verdikleri konserde  şenliğe katılanlara keyifli anlar yaşattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan New York'ta önemli açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan New York'ta önemli açıklamalar

Otomotiv sektörüne vergi müjdesi Otomotiv sektörüne vergi müjdesi

Ankara'da ormanda sır cinayet Ankara'da ormanda sır cinayet

Porsche bundan sonra üretilmeyecek Porsche bundan sonra üretilmeyecek

Otoyol yüzlerce ölü balıklarla doldu Otoyol yüzlerce ölü balıklarla doldu

Bursa'da sonbahar ekinoksu fotoğraf tutkunlarını bir araya getirdi Bursa'da sonbahar ekinoksu fotoğraf tutkunlarını bir araya getirdi

Ukrayna gemileri Rus deniz sularında ilerliyor Ukrayna gemileri Rus deniz sularında ilerliyor

Bursa'da Kali rüzgarı... Şarkılarıyla nefes kesti Bursa'da Kali rüzgarı... Şarkılarıyla nefes kesti

Kastamonu'da yangın faciası! 8 ev yandı Kastamonu'da yangın faciası! 8 ev yandı

Bursa'da aile içi kavga kanlı bitti Bursa'da aile içi kavga kanlı bitti

Aydın'da fabrika yangını Aydın'da fabrika yangını

Annesi emzirirken nefessiz kalan bebek öldü Annesi emzirirken nefessiz kalan bebek öldü

Bursa'da tomruğun altında can verdi Bursa'da tomruğun altında can verdi

Bakan Çavuşoğlu: İki ülke arasında karşılıklı olarak açılacak Bakan Çavuşoğlu: İki ülke arasında karşılıklı olarak açılacak

Nişanlısının eski kocasını öldürdü  Nişanlısının eski kocasını öldürdü

Karadeniz'e kutup soğukları geliyor
Karadeniz'e kutup soğukları geliyor

Bursa'da yanarak can vermişti! Gelinlikli fotoğrafıyla para dolu 4 cüzdan bulundu Bursa'da yanarak can vermişti! Gelinlikli fotoğrafıyla para dolu 4 cüzdan bulundu