Bursa Uludağ Üniversitesi'nde merkezi derslik dönemi başlıyor

Bursa Uludağ Üniversitesi'nde merkezi derslik dönemi başlıyor

Bursa Uludağ Üniversitesi'nde bütün eğitim birimlerini ortak derslerde buluşturacak olan merkezi derslikler 1,5 yıl zarfında tamamlanarak hizmete açılacak. 

Üniversite yönetimi, bütün eğitim birimlerini ortak derslerde buluşturacak olan merkezi derslikler için çalışmalarını sürdürüyor. 1,5 yıl zarfında hazır hale gelmesi planlanan merkezi derslikler, dersin özelliğine göre donatılmış olacağından hem öğrencinin daha iyi eğitim almasını sağlayacak hem de zaman ve mekandan tasarruf edilecek.

Bodrum ve zemin kat dahil toplam dört katlı ve 30 bin 500 metrekare kapalı alana sahip merkezi derslik binasında ihtiyaca göre çeşitli büyüklük ve kapasitelerde 53 amfi, laboratuvarlar, öğretim üyesi odaları, idari birimler, toplantı odaları, öğrenciler için sosyal mekanlar, kafeterya ve mutfak alanları ile teraslar yer alacak. Ortak dersler merkezi dersliklerde görülecek 

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, "Bir takım ortak derslerimiz var. Biz bunların her birine ayrı ayrı hoca görevlendirip, ayrı sınıflarda eğitim yaptırıyoruz. Bu kadar zengin değiliz. Amerika bizden daha mı fakir ki bu dersleri ortak sınıflarda yapıyorlar. Bizim sınıflara bölmemiz lazım. En gelişmiş ülkeler dahi bunları ortak sınıflarda yaptırıyor. Biz bunları 40 sınıf yerine 10 sınıfta 50-60 öğrenci yerine 200-250 öğrenci olarak toplayıp, farklı saatlerde yaparsak daha faydalı olur düşüncesindeyim. Öğretim üyelerimizde farklı yaklaşımlar var. İlk zamanlarda hocalarımız İstanbul'dan gelip giriyordu. Bu alışkanlık devam ediyor. Matematik dersi pazartesi, salı, çarşamba gelişmiş ülkeler 1'er saate bölüyor. 3 ders arka arkaya anlatılınca sindirilmiyor. Alışagelmişi değiştirmek zor. Bu tip sınıflara koyarsak yapmamız daha kolay olur" dedi. "Rektörlük binası yerine merkezi derslikleri tercih ettik" 

Üniversitede rektörlük binasının olmadığına da dikkat çeken Ulcay, "Bir rektörlük binası projesi hazırlandı. Ama merkezi dersliklerde önemli konu. Bütçe görüşmelerinde birini destekleyeceklerini söylediler. Her ikisi de ihtiyaç ama kıyaslama olursa rektörlük bir tık geride kalıyor. Biz de merkezi derslikleri yapalım dedik. Üniversitenin girişinde merkezi binanın maketi var" diye konuştu. 

Şu anda inşaatın devam ettiğini belirten Ulcay, "Eski Fen Edebiyat Fakültesi binasını yıktık. Onun yerine yapıyoruz. Ağaç kesmeden ağaçların ortasına yapıyoruz. Yatay büyüme imkanı var. Yarın yetmedi bir blok daha ekleyebiliriz. Onun önüne de öğrenci işleri daire başkanlığının konuşlanacağı bir birim kuruldu. İki yıllık süresi vardı. Başlayalı 1 yıl oldu. Yağmur ve kar gibi sebeplerden dolayı çalışılamayan günler ilave edildi. 1,5 yıl içerisinde biteceğini tahmin ediyorum" şeklinde konuştu. 

Meteoroloji'den Bursa'ya kuvvetli yağış uyarısı Meteoroloji'den Bursa'ya kuvvetli yağış uyarısı

Dur ihtarına uymadı aracı bırakıp kaçtı Dur ihtarına uymadı aracı bırakıp kaçtı

Bursa'da katil zanlısından 'pes' dedirten yanıt: ''Cinayeti zevkten işledim'' Bursa'da katil zanlısından 'pes' dedirten yanıt: "Cinayeti zevkten işledim"

ABD'de Türkiye'yi ilgilendiren gelişme! ABD'de Türkiye'yi ilgilendiren gelişme!

TIR ile otomobil kafa kafaya çarpıştı: 2 ölü, 2 yaralı TIR ile otomobil kafa kafaya çarpıştı: 2 ölü, 2 yaralı

Bursa'da zincirleme kaza Bursa'da zincirleme kaza

Bursa'da vatandaşın dikkati, faciayı önledi Bursa'da vatandaşın dikkati, faciayı önledi

Bursa'da ölüm tarlada yakaladı Bursa'da ölüm tarlada yakaladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump anlaştı! Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump anlaştı!

ABD, BM'nin Golan kararına ilk kez 'hayır' dedi ABD, BM'nin Golan kararına ilk kez 'hayır' dedi

İki saat içinde 41 kilo 655 gram esrar ele geçirildi! İki saat içinde 41 kilo 655 gram esrar ele geçirildi!

Elazığ'da midibüs şarampole uçtu! Çok sayıda yaralı var... Elazığ'da midibüs şarampole uçtu! Çok sayıda yaralı var...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan: 2019'da başlamayı planlıyoruz Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan: 2019'da başlamayı planlıyoruz

3 yaşındaki çocuktan çok acı haber 3 yaşındaki çocuktan çok acı haber

FETÖ'cü Gözegir Türkiye'ye getirildi FETÖ'cü Gözegir Türkiye'ye getirildi