Bursa Uludağ Üniversitesi, kalifiye personel yetiştirmeye devam ediyor

Bursa Uludağ Üniversitesi, kalifiye personel yetiştirmeye devam ediyor

3. Nesil Üniversite vizyonu ile çalışmalarını sürdüren Uludağ Üniversitesi, özgün araştırmalar yapan ve yapılan araştırmaların sektörle buluşmasını destekleyen projelere imza atıyor.

Uludağ Üniversitesi, gerek sektöre gerekse de akademiye nitelikli araştırmacı kaynağı sağlamak amacıyla eğitim programları açmaya devam ediyor. 2016 yılında Savunma Sanayii Ar-Ge Personeli Yetiştirme Programı'nı başarıyla yürüten üniversite, bu yıl sanayii temsilcilerinden gelen talep doğrultusunda savunma, gıda, tekstil, makine/malzeme ve otomotiv sanayii alanlarında Ar-Ge Personeli Yetiştirme programlarını başlattı. 11 Kasım 2017 ile 6 Mayıs 2018 tarihleri arasında üniversite bünyesinde yürütülecek programların dersleri hafta sonu yapılacak.

Program öncesi akademisyen ve öğrencilere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıya UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aslı Hockenberger, Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARMER) Müdürü Yard. Doç. Dr. Memet Zencirkıran, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Kopmaz, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Veysel Yılmaz, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ülgen Günay, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Bilgili, Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Pervin Aniş, Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Utku Çopur, Kimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Asım Olgun, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Etkinlikte konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aslı Hockenberger, açılacak programlara ilgili bölümlerin lisans son sınıf öğrencileri ile yüksek lisans yapan ama tez çalışmasını almamış öğrencilerin katılacağını aktardı. Hockenberger konuşmasına şöyle devam etti: "Programlarımız üç aşamadan oluşacak. İlk aşamada öğrencilerimize sektör yapısının inceleneceği, mesleki derslerin verileceği ve genel mühendislik dersleri ile kişisel gelişim aktivitelerinin yapılacağı eğitimler verilecek. İkinci aşamada öğrencilerimiz eğitim aldıkları sektörleri daha yakından tanıyabilmeleri için teknik geziler yapacak. Son aşamada ise akademisyenlerimiz ve öğrencilerimizle birlikte proje çalışmaları ve mentörlük eğitimleri gerçekleştirilecek. Programımıza Bursa ve Türkiye'nin farklı bölgelerinden yaklaşık 50 firma destek vermektedir" dedi.

ÖĞRENCİLERE GEREKLİ ALT YAPI EĞİTİMLERİ VERİLECEK

Program kapsamında öğrencilerin araştırma merkezlerinde çalışabilmeleri için gerekli alt yapının oluşmasını hedeflediklerini vurgulayan KARMER Müdürü Yard. Doç. Dr. Memet Zencirkıran; "Öğrencilerimize ana derslerin yanı sıra kalite yönetimi, sanayii kuruluşlarında enerji yönetimi, konsept tasarım, endüstriyel tasarım, kalibrasyon, triz eğitimi, zaman yönetimi, proje yazma eğitimi, patent eğitimi, bilgiye ulaşım teknikleri, iş güvenliği ve logistik konularında da eğitimler verilecektir. Derslerin büyük çoğunluğu firmalardan gelecek eğitimciler tarafından verilecektir. Eğitim kapsamında firmalara teknik geziler düzenlenerek olası proje konuları belirlenecektir" diye konuştu. 

Misafirliğe geldiği ablasının evinde intihar etti Misafirliğe geldiği ablasının evinde intihar etti

Bursa'da adliyeye sevk edilen uyuşturucu taciri 5 kişi tutuklandı Bursa'da adliyeye sevk edilen uyuşturucu taciri 5 kişi tutuklandı

Sel suyuna kapılan 2 asker şehit oldu Sel suyuna kapılan 2 asker şehit oldu

İstinat duvarına çarpan otomobil alev aldı: 5 ölü İstinat duvarına çarpan otomobil alev aldı: 5 ölü

O sapık çalıştığı kafede yakalandı O sapık çalıştığı kafede yakalandı

Eşine yumruk attığı iddia edilen Ali İhsan Varol için 3.5 yıl hapis istemi Eşine yumruk attığı iddia edilen Ali İhsan Varol için 3.5 yıl hapis istemi

Hollanda'da otoyolda doğan Türk bebek ilgi odağı oldu Hollanda'da otoyolda doğan Türk bebek ilgi odağı oldu

Minik kızın tabutunu acılı babası taşıdı Minik kızın tabutunu acılı babası taşıdı

Bursa'da zincirleme trafik kazası! 2 kişi yaralandı Bursa'da zincirleme trafik kazası! 2 kişi yaralandı

Enver Paşa'nın torunu: 'Babam Atatürk'ü çok severdi' Enver Paşa'nın torunu: 'Babam Atatürk'ü çok severdi'

Bursalı şehit Samsun'da son yolculuğuna uğurlandı Bursalı şehit Samsun'da son yolculuğuna uğurlandı

'Cep Herkülü'nün adı Bursa Yıldırım'da yaşatılacak 'Cep Herkülü'nün adı Bursa Yıldırım'da yaşatılacak

Mehmetçiklere Bursa Yıldırım'dan ısıtan hediye Mehmetçiklere Bursa Yıldırım'dan ısıtan hediye

Türkiye'yi ayağa kaldıran olayla ilgili yayın yasağı Türkiye'yi ayağa kaldıran olayla ilgili yayın yasağı

'Vartolu Sadettin'e Bursaspor taraftarından yoğun ilgi! 'Vartolu Sadettin'e Bursaspor taraftarından yoğun ilgi!

Zırhlı araç sele kapıldı: 2 asker kayıp Zırhlı araç sele kapıldı: 2 asker kayıp

Fransızca başlayıp Türkçe bitirdiği konuşması sosyal medyayı salladı Fransızca başlayıp Türkçe bitirdiği konuşması sosyal medyayı salladı

Öğrencisiyle arabada yarı çıplak yakalandı! Öğrencisiyle arabada yarı çıplak yakalandı!