Bursa UİB Başkanı Çelik: "İhracat, ekonomimizin direncini artıracak"

Bursa UİB Başkanı Çelik: ''İhracat, ekonomimizin direncini artıracak''

Türkiye'nin Genel Sekreterlik bazında en fazla ihracat yapan ikinci birliği olan Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) aracılığıyla Ağustos ayında yapılan ihracat 1 milyar 688 milyon dolar olarak gerçekleşti.

UİB'in Ağustos ayı ihracat rakamları açıklandı. Buna göre UİB aracılığıyla Ağustos ayında yapılan ihracat, 1 milyar 688 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu yılın ilk sekiz aylık toplam ihracatı yüzde 13.48 artışla 21 milyar 648 milyon dolar olan UİB'in geriye dönük 12 aylık ihracatı da yüzde 13.49 artarak 31 milyar 877 milyon dolar seviyelerinde gerçekleşti.

"Yeni pazarlara özel stratejiler geliştirmeliyiz"

Türkiye ekonomisinin direncini ihracatla artırabileceğini de dile getiren Baran Çelik, "İhracata dayalı büyüme modelini benimsemiş ve bu yolda ciddi adımlar atan bir ülke konumundayız. Önümüzdeki dönemde ithalat ihtiyacımızı minimumda tutup, ihracatın çeşitliliği ve niteliğini artırma noktasında çalışmalıyız. Yeni pazarlara ve coğrafyalara özel stratejiler geliştirmeli, "Made in Turkey" algısını yaygınlaştırmalıyız" şeklinde konuştu.

İleri teknoloji...

İhracatın 2016 yılından bu yana istikrarlı bir büyüme eğilimi yakaladığını da hatırlatan Çelik, Türkiye'nin ihracatta olgunluk dönemine geçtiğini ifade eden Çelik, "Bunun için Ar-Ge, inovasyon ve tasarım odaklı bir üretim anlayışıyla hareket etmek gerekiyor. Yüksek teknolojili ürün üretimi ve ihracatına ağırlık vermeliyiz" dedi.

OİB Ağustos ayında 1,4 milyar dolar ihracata imza attı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12.6 düşüşle1 milyar 370 milyon dolarlık ihracata gerçekleştirdi. OİB'in 1 Ocak- 31 Ağustos 2018 tarihleri arasındaki sekiz aylık ihracatı ise yüzde 12.75 artarak 18 milyar 792 milyon dolar olurken, geriye dönük 12 aylık ihracatı ise yüzde 12.92 artarak 27 milyar 709 milyon dolar seviyesine ulaştı.

UTİB'in ihracatı 83,6 milyon dolar

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği'nin (UTİB) Ağustos ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.47 azalarak 83 milyon 641 bin dolar olarak gerçekleşti. UTİB' in 1 Ocak -31 Ağustos 2018 tarihleri arası ihracatı ise yüzde 9.50 artarak 843 milyon 743 bin dolar olurken, geriye dönük 12 aylık ihracatı da yüzde 7.68 artışla 1 milyar 250 milyon dolar seviyelerine geldi.

UHKİB'den 49 milyon dolarlık ihracat

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) ise, Ağustos ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1.24 düşüşle 48 milyon 942 bin dolarlık ihracata imza attı. UHKİB'in 2018'in ilk sekiz aylık ihracatı yüzde 15.73 oranında artarak 431 milyon 16 bin dolar olarak gerçekleşti. Birliğin geriye dönük 12 aylık ihracatı ise yüzde 13.7 artışla 611 milyon 761 bin dolar oldu.

UMSMİB ihracatı 15,1 milyon dolar oldu

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin (UMSMİB) Ağustos ayı ihracatı ise yüzde 6.97 oranında artarak 15 milyon 78 bin dolar olarak gerçekleşti. UMSMİB, 2018 yılı ilk sekiz aylık ihracatı 10.39 artarak 112 milyon 554 bin dolar, geriye dönük 12 aylık ihracatı ise 167 milyon 160 bin dolar seviyesinde gerçekleşti.

UYMSİB'den Ağustos'ta 11,1 milyon dolar ihracat

Ağustos ayında yüzde 37.5 artışla 11 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği'nin (UYMSİB) ilk sekiz aylık ihracatı 90 milyon 579 bin dolar olurken, geriye dönük 12 aylık ihracatı ise 130 milyon dolar olarak gerçekleşti.

UİB üzerinden ihracat kaydı yapılan ve "diğer" başlığı altında listelenen sektörlerin ihracatı ise Ağustos ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8.8 artışla 159 milyon 672 bin dolar olarak açıklandı.

 

Pistten çıkan uçak 'Millet Kıraathanesi' oluyor Pistten çıkan uçak 'Millet Kıraathanesi' oluyor

Trump kendi bakanını hedef aldı Trump kendi bakanını hedef aldı

CHP Sözcüsü Öztrak: Gündemimizde ittifak yok CHP Sözcüsü Öztrak: Gündemimizde ittifak yok

Almanya'dan kaçan Neslişah bulundu Almanya'dan kaçan Neslişah bulundu

MHP'den ittifak açıklaması! MHP'den ittifak açıklaması!

Bursa'da annesini huzurevine vermeyen kardeşini böyle vurdu Bursa'da annesini huzurevine vermeyen kardeşini böyle vurdu

Bursa'da otomobilin devirdiği direğin altında kalmaktan son anda kurtuldu Bursa'da otomobilin devirdiği direğin altında kalmaktan son anda kurtuldu

7 yıl sonra ağlatan karşılaşma! 7 yıl sonra ağlatan karşılaşma!

EDS'lerde yeni dönem resmen başladı! Mevcut kural ihlalleri genişletildi EDS'lerde yeni dönem resmen başladı! Mevcut kural ihlalleri genişletildi

Victoria's Secret modeli otelde bir gece kaldı, hayatı kabusa döndü Victoria's Secret modeli otelde bir gece kaldı, hayatı kabusa döndü

Ecem Balcı cinayeti davası başladı Ecem Balcı cinayeti davası başladı

Loto milyoneri parasının tamamını estetiğe harcadı!
Loto milyoneri parasının tamamını estetiğe harcadı!

CHP'li Orhan Sarıbal'dan Bursa için korkutan uyarı CHP'li Orhan Sarıbal'dan Bursa için korkutan uyarı

Bakan Kurum, imar barışında 2 milyar 800 milyon lira toplandığını açıkladı Bakan Kurum, imar barışında 2 milyar 800 milyon lira toplandığını açıkladı

Müdür ile öğretmen okulda birbirine girdi Müdür ile öğretmen okulda birbirine girdi

Bursa'da müteahhit firma 300 kişiyi dolandırdı iddiası Bursa'da müteahhit firma 300 kişiyi dolandırdı iddiası

Öğrenciler 4 yaşındaki çocuğa okul tuvaletinde tecavüz etti Öğrenciler 4 yaşındaki çocuğa okul tuvaletinde tecavüz etti