Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nden enflasyon değerlendirmesi

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nden enflasyon değerlendirmesi

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, dövizin geçişkenliğinin biraz hızlı olduğunu belirterek, "Beklentimiz daha yavaş olması yönündeydi. Artık alınması gereken tedbirler, temel ekonomi kurallarıyla sabit." ifadesini kullandı.

Türkay, yazılı açıklamasında, eylül ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Eylül ayı enflasyonunun beklentileri de aşarak yüzde 6,30 çıkmasını kaygıyla karşıladıklarını aktaran, Türkay, "Geçen ay yıllık bazda enflasyon 17,90'dı. Yetkili kurumlar, buna göre yıl sonu tahminini yüzde 20'lere yükseltti. Bu ay, yıllık enflasyon yüzde 24,52 oldu. Bu hızla giderse yıl sonu tahminleri yeniden revize edilmek zorunda kalacak ve faizler yeniden artırılacak. İşimiz, enerji zamlarıyla giderek zorlaşmıştı. Umarım hükümetin tedbirleri önümüzdeki 3 ayda enflasyona fren olur." değerlendirmesinde bulundu.

İş dünyası olarak, bu durum karşısında en atik ve verimli önlemleri almaya çalıştıklarını bildiren Türkay, şöyle devam etti:

"Dövizin geçişkenliği biraz hızlı oldu. Beklentimiz daha yavaş olması yönündeydi. Artık alınması gereken tedbirler, temel ekonomi kurallarıyla sabit. İç piyasanın yavaşladığı bu dönemde ihracatın önemi, daha da net bir şekilde anlaşıldı. Bu, hem ihracat yapmayanları bu konuya yönelmeye zorlayacak hem de yapanları da yeni pazarlara yönlendirecektir. Ülke olarak bu durumdan çok daha kuvvetli bir şekilde çıkacağımızı umuyoruz. Tüm paydaşların bununla ilgili kendine düşen görevi bir vatani vazife ciddiyetinde yapacağından eminiz." 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında soruları yanıtladı Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında soruları yanıtladı

Yaşar Alptekin: Sokakta sigara içen kadın ucuzdur Yaşar Alptekin: Sokakta sigara içen kadın ucuzdur

El freni çekilmeyen kamyon, hareket ederek yayayı ezdi El freni çekilmeyen kamyon, hareket ederek yayayı ezdi

Bursa'da korkutan yangın Bursa'da korkutan yangın

Havaya rastgele ateş açtı! Havaya rastgele ateş açtı!

Çin'de 518 milyon yıllık binlerce fosil bulundu Çin'de 518 milyon yıllık binlerce fosil bulundu

Kocasını 3 haftalık bebeğinden kıskanıp, bebeğinin boğazını kesti Kocasını 3 haftalık bebeğinden kıskanıp, bebeğinin boğazını kesti

Skandal kararı yarın imzalıyor Skandal kararı yarın imzalıyor

Bursa'da bir araya geldiler: ''Kadın dostu şehir konusunda çok iddialıyız'' Bursa'da bir araya geldiler: "Kadın dostu şehir konusunda çok iddialıyız"

Güneş Sistemi dışında keşfedilen gezegen sayısı 4 bine yaklaştı Güneş Sistemi dışında keşfedilen gezegen sayısı 4 bine yaklaştı

İzmir'de feci kaza: 2 ölü, 6 yaralı İzmir'de feci kaza: 2 ölü, 6 yaralı

91 yıllık okul alevlere teslim oldu 91 yıllık okul alevlere teslim oldu