Bursa Osmangazi'de Üzüm Festivali coşkusu

Bursa Osmangazi'de Üzüm Festivali coşkusu

Osmangazi Belediyesi tarafından Karabalçık Mahallesi'nde bu yıl ikincisi düzenlenen 'Üzüm Festivali' renkli görüntülere sahne oldu. 26 üreticinin katıldığı yarışmada jüri, üzümleri Ata Sarısı, Alphonse Lavelle, İtalyan, Red Globe olmak üzere 4 farklı kategoride değerlendirdi. 

Karabalçık İlköğretim Okulu'nun bahçesinde düzenlenen festivale, AK Parti Bursa Milletvekilleri İsmail Aydın ve Zekeriya Birkan, Osmangazi Belediye Başkan Vekili Ünal Aksoy, Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Albayrak ve Osmangazi İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mürvet Öztürk ile çok mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği festival, mehteran gösterisi ve halk dansları ile başlarken, TRT İzmir Radyosu ses sanatçılarından Hale Yamaner de seslendirdiği Türk Halk Müziği eserleri ile festivale katılanlara coşku dolu saatler yaşattı.

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Üzüm Festivali'nin açılışında konuşan AK Parti Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan, Bursa'da güzelliklerin çok fazla olduğunu ifade ederek, "Bugün biz, Üzüm Festivali yapıyoruz, başka zaman İncir Festivali yapıyoruz. İki ay sonra da Orhangazi İznik'te Zeytin Festivali yapacağız. Bugün Türkiye'de üretilen salçanın yüzde 40'ını Karacabey üretiyor. Çok şükür her yönüyle çok güzel bir şehirde yaşıyoruz. Böylesine nimetlere şükretmemiz lazım. Ama asıl şükretmemiz gereken şey, birliğimiz, beraberliğimizdir. Bakın köy meydanında toplanmışız ve festivali kutluyoruz. Buna da şükürler diyoruz. Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar, Büyükşehir Belediye Başkanımız, köy muhtarlarımızın ve sizlerle iş birliği yaparak gerçekten yerel kalkınmada özellikle bizim yerel ürünlerimiz noktasında büyük çalışma ve hizmetleri var. Biz sizleri hiçbir zaman yalnız bırakmıyoruz. Bugün Karabalçık'ta yetişen üzüm sadece bizim pazarımıza açılacak değil, dünyanın diğer bölgelerine de açılacaktır. Böylece sizin ürününüzün fiyatının artmasına ve sizlerin daha çok para kazanmanıza, bizim de ihracat yapmamıza ve döviz girdimize vesile olacak. Bu ortamı hazırlayan başta Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar olmak üzere Karabalçık Köy Muhtarımız ve Karabalçık köylülerine ayrıca teşekkür ediyorum. Her günümüzün festival tadında olmasını diliyorum" dedi.

Osmangazi Belediye Başkan Vekili Ünal Aksoy ise, "Bizler yerel yönetimler olarak bu değerleri, başta ilimize sonra ulusal ölçekte sonra da küresel ölçekte tanıtılmasına ve pazarlanmasına yardımcı olmayı bir görev bildik. Bu bağlamda belediyemizin organize etmiş olduğu üzüm festivali Karabalçık'ta yetişen birçok ürün gibi üzümün de ulusal ve küresel manada tanınması adına güzel bir organizasyon. Biz bu organizasyonu düzenlediğimiz için belediye olarak çok mutluyuz. Desteklerimiz de devam edecek" dedi. Osmangazi'nin tarımsal anlamda çok bereketli topraklara sahip olduğunu da hatırlatan Aksoy, "Osmangazimiz'de bir sürü meyve ve sebze yetiştirilmekte. Biz, bu meyve ve sebzelerin daha iyi tanıtılması açısından Armutköy'de 16 tane ova köylerimizin de içlerinde bulunduğu her köye ayrı ayrı stantlar hazırladık. Bu tip festivallerin de sadece tanıtımdan öte yetiştiriciler arasında rekabeti arttırarak kalitenin oluşturulması açısından da çok büyük önemi var. Yetiştiricilerimize özellikle yarışmaya katılacaklara çok teşekkür ediyorum ve başarılar diliyorum" diye konuştu.

Jüri, üzümleri Ata Sarısı, Alphonse Lavelle, İtalyan, Red Glob olmak üzere 4 farklı kategoride değerlendirirken, her bir kategoride de üzümlerin hastalıklardan ari olup olmadıkları, irilik, homojen olup olmadıkları, tadı ve görünüşünü de dikkate aldı. Yarışmanın Ata Sarısı kategorisinde Halit Tutal birinciliği alırken, Hasan Kaya ikinci ve Süleyman Özdemir ise üçüncü oldu. Alphonse Lavelle kategorisinde Metin Özek birinci olurken, Asım Çiçek ikinci ve Ömer Koşan üçüncü oldu. İtalyan kategorisinde Remzi Koşan birinciliği alırken, Metin Özek ikinci ve Alaattin Kaya da üçüncü oldu. Red Globe kategorisinde ise Ömer Koşan birinci olurken, Hasan Özek ikinci ve Halil İbrahim Çiçek de üçüncü oldu.

Dev otomotiv fabrikası küçülme kararı alarak 700 personeli işten çıkardı! Dev otomotiv fabrikası küçülme kararı alarak 700 personeli işten çıkardı!

Merkez Bankası'ndan yeni döviz hamlesi Merkez Bankası'ndan yeni döviz hamlesi

Hesapları bloke edilen şirketten açıklama: Tüm ortaklara paraları ödenecek Hesapları bloke edilen şirketten açıklama: Tüm ortaklara paraları ödenecek

Döviz büroları işlem yapmadı! Döviz büroları işlem yapmadı!

Kediciklerin iftar sofrası akıl almaz! Tülay Kumaşçı paylaştı Kediciklerin iftar sofrası akıl almaz! Tülay Kumaşçı paylaştı

Bursa Nilüfer'de su kesintisi! Bursa Nilüfer'de su kesintisi!

Barut fabrikasının yakıt ünitesinde patlama! Ölü ve yaralılar var Barut fabrikasının yakıt ünitesinde patlama! Ölü ve yaralılar var

Kibariye'ye bir darbe daha! Yasak aşk hamile... Kibariye'ye bir darbe daha! Yasak aşk hamile...

Akşener: Ekonominin içine tükürdünüz! Akşener: Ekonominin içine tükürdünüz!

Apartmanın garajında yapılan ramazan pideleri imha edildi Apartmanın garajında yapılan ramazan pideleri imha edildi

İnce'den İstanbul Barosuna 'seçim güvenliği' ziyareti İnce'den İstanbul Barosuna 'seçim güvenliği' ziyareti

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti'nin seçim beyannamesini açıkladı! Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti'nin seçim beyannamesini açıkladı!

Bursa'da elektrik faturası mobil ödemelerinde indirim! Bursa'da elektrik faturası mobil ödemelerinde indirim!

Bursa'da II. Murad Han'ın 5 asırlık vasiyeti yerine getiriliyor Bursa'da II. Murad Han'ın 5 asırlık vasiyeti yerine getiriliyor

Beyaz ette kriz: Fyatlar iki katına çıkabilir Beyaz ette kriz: Fyatlar iki katına çıkabilir

Kaçırılarak fidye istenen Emniyet Müdürü kurtarıldı Kaçırılarak fidye istenen Emniyet Müdürü kurtarıldı

Bursa'da jandarma moloz dökenlere göz açtırmıyor Bursa'da jandarma moloz dökenlere göz açtırmıyor

Bisikletli sapık mahallelinin uykusunu kaçırdı! Bisikletli sapık mahallelinin uykusunu kaçırdı!