Bursa Nilüfer olası afetlere hazır

Bursa Nilüfer olası afetlere hazır

Başta deprem olmak üzere doğal afetlere karşı hazırlıklarını artırarak sürdüren Bursa Nilüfer Belediyesi, 22 Deprem Öncü İşaretleri İzleme ve Tahmin İstasyonu'nda yer altındaki fay hareketlerini takip ediyor. 30 mahalledeki afet konteynerleri de olası afetler için hazır tutuluyor.

Doğal afetlere hazırlık konusunda örnek çalışmalar gerçekleştiren Nilüfer Belediyesi, yaşanabilecek olası durumlara karşı önlemleri de giderek arttırıyor. Nilüfer Belediyesi, Nilüfer Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi, Deprem Öncü İşaretleri İzleme ve Tahmin İstasyonları, mahallelerdeki afet konteynerleri, Afet Bilgi Sistemi ve eğitim çalışmalarıyla kenti, olası afetlere karşı hazırlıyor.

Bu amaçla yapılan önemli çalışmalardan biri de Fethiye Mahallesi'nde hayata geçirilen Nilüfer Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi. Geçen yıl hizmete açılan merkezde, bir yıl  içinde 5 bin kişi eğitim aldı. Nilüfer İlçe Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi'nde, isteyen herkese, Nilüfer Belediyesi Sivil Savunma Amiri Fatih Işık tarafından temel afet bilinci, depremle yaşam, yangın söndürme ve dumanlı alan tahliyesi gibi konularda eğitimler veriliyor.  Büyük ilgi gören eğitimlerde katılımcılar bilinçleniyor. Şimdiye kadar yapılan  Eğitime katılanlar ayrıca, deprem ve duman simülasyon odalarında uygulamalara katılarak yapılması gerekenleri öğrendi.

30 MAHALLEDE AFET KONTEYNERİ

Nilüfer Belediyesi'nin afetler konusunda bir başka çalışması da Deprem Öncü İşaretleri İzleme ve Tahmin İstasyonları. Bu istasyonlara bağlı Afet Takip Merkezi'nde, dünyadaki bütün doğal olaylar anlık izleniyor.

Nilüfer Belediyesi ayrıca, olası bir afet anında vatandaşların acil ihtiyaçlarının karşılanabileceği konteynerleri de kentin farklı noktalarına konuşlandırdı. Nüfusun yoğun olduğu 30 mahallede taksi durakları yanında bulunan afet konteynerlerinde olası deprem sonrası kullanılacak ekipmanlar hazır halde bekletiliyor.

YER ALTI 24 SAAT MERCEK ALTINDA

2007 yılından buyana yeraltındaki hareketleri mercek altına alan Nilüfer Belediyesi,  "Deprem Öncü İşaretleri İzleme ve Tahmin İstasyonları" sayısını da 22'ye çıkardı. 24 saat kesintisiz izlenen istasyon verileriyle depremin yeri ve büyüklüğünü, yer altındaki hareketlenmeleri günler öncesinden belirlenmesi hedefleniyor. Bursa'daki ana fay hattının Nilüfer ayağını 22 istasyonla izlenebilir hale getiren Nilüfer Belediyesi, artık teknik donanımı daha da güçlendirerek büyüklüğü 6'nın üzerindeki yıkıcı depremleri de haftalar öncesinden tahmin etmeyi amaçlıyor. Yıllardır Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) ile işbirliği yapan Nilüfer Belediyesi, Başkan Fuat Agalday ve Jeofizik Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu'dan da teknik destek alıyor. 

BOZBEY: HEDEF GÜVENLİ BİR KENT

Nilüfer Belediyesi olarak, doğal afetlere hazırlıklı ve güvenli bir kent oluşturmak için çaba gösterdiklerini ifade eden Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, ilçe genelinde 22 noktada Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonları'nın faaliyette olduğunu belirtti. 30 mahallede afet konteyneri bulunduğunu söyleyen Bozbey, "Mahallelerimizde afete duyarlı gönüllü insanlarımıza eğitimler veriyoruz. Bu konteynerlerimizi, muhtarlarımız, mahalle komitelerimiz ve afet gönüllülerimizin işbirliği içinde kullanmalarını sağlayacağız. Ayrıca Afet Bilgi Sistemi ABİS'i, Türkiye'de ilk kez yaşama geçirdik. Bu sistemde, akıllı harita üzerinde afet sonrası toplanma alanları, geçici iskan/çadır alanları, alternatif yollar, sivil tahliye yolları, afet istasyonlarının yerleri gibi pek çok alan işaretlenmiş durumda. ENABİS Projemiz kapsamında da olası bir afet durumunda, Nilüfer'de yaşayan engelli bireylere adres ve bilgilerinden oluşan verilerimiz sayesinde rahatlıkla ulaşabilmeyi planlıyoruz. Nilüfer İlçe Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi'ni de geçen yıl hizmete açtık. Olası bir afette kentin koordinasyonu bu binada sağlanacak. Merkezde, deprem-duman yangın simülasyon odalarıyla, bu alanda dünyadaki en son teknolojinin kullanıldığı yöntemlerle, halka afet öncesi, anı ve sonrası ile ilgili eğitimler veriyoruz" dedi.

 

 

Konya'da komşudan kezzaplı dehşet! Konya'da komşudan kezzaplı dehşet!

Mahalleliyi ayağa kaldırdı! 'Döner yapıp, satıyorum' Mahalleliyi ayağa kaldırdı! 'Döner yapıp, satıyorum'

Yaptıkları şaka başlarına dert açtı! Yaptıkları şaka başlarına dert açtı!

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz istifa etti Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz istifa etti

Akılalmaz kaza! Tarlaya düşen otomobil çakılı kaldı Akılalmaz kaza! Tarlaya düşen otomobil çakılı kaldı

Eski milletvekili Özcan Yeniçeri'ye otomobil çarptı Eski milletvekili Özcan Yeniçeri'ye otomobil çarptı

Pişkinlikte sınır tanımadı! ''Çek ağabey çek zaten bir saat sonra çıkacağız'' Pişkinlikte sınır tanımadı! "Çek ağabey çek zaten bir saat sonra çıkacağız"

Benzin ve motorine büyük indirim! Benzin ve motorine büyük indirim!

Burkina Faso'da 50 kız çocuğu sünnet edildikten sonra hastanelik oldu Burkina Faso'da 50 kız çocuğu sünnet edildikten sonra hastanelik oldu

El yazması Tevrat cinayetinde avukat sevgililere müebbet El yazması Tevrat cinayetinde avukat sevgililere müebbet

Bursalı hayırseverden tüm Türkiye'ye örnek davranış Bursalı hayırseverden tüm Türkiye'ye örnek davranış

Egzema gelinin kabusu oldu Egzema gelinin kabusu oldu

MHP Bursa İl Başkanı Coşkun'dan Suriyeli açıklaması MHP Bursa İl Başkanı Coşkun'dan Suriyeli açıklaması

Kan grubunuz cinsel ilişkinizi etkiliyor! Kan grubunuz cinsel ilişkinizi etkiliyor!

Hande Erçel ayrılığın nedenini açıkladı Hande Erçel ayrılığın nedenini açıkladı

Kenan Sofuoğlu Lamborghini'sini satışa çıkardı Kenan Sofuoğlu Lamborghini'sini satışa çıkardı

Tuncay Şanlı'ya çocuğunun annesinden şok suçlama Tuncay Şanlı'ya çocuğunun annesinden şok suçlama

Bursa'da santral istemeyen mahalleli amacına ulaştı Bursa'da santral istemeyen mahalleli amacına ulaştı