Bursa İHH Arakanlı Müslümanların yaralarını sarıyor

Bursa İHH Arakanlı Müslümanların yaralarını sarıyor

Myanmar yönetimi, ordu ve Budist çetelerin saldırıları nedeniyle Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanlardan 25 yaşındaki öğretmen Muhammed Feyyaz, gözleri önünde katledilen aile fertlerinin cesetleri arasında günlerce ölü taklidi yaparak hayatta kalabildi.  

Kamplarda yoklukla mücadele eden Arakanlı Müslümanların yaralarını sarmak için bölgeye giden Bursa İHH İnsani Yardım Derneği Başkan Yardımcısı Halil Asa ve beraberindeki heyet, hasırlarla çevrelenmiş, çatıları poşetlerle örtülmüş barakalarda hayatta kalma mücadelesi veren insanların dramına tanık oldu.

Kampta yemek ve insani yardım malzemeleri dağıtan ekiplere İngilizce tercümede yardımcı olan 25 yaşındaki öğretmen Arakanlı Feyyaz'ın katliamdan kurtulma hikayesi, yürek burktu.

Anne, baba, dede, nine ve kardeşleri Budist çeteler tarafından gözleri önünde katledilen Feyyaz, parçalanmış cesetler arasında askerlerin köyünden gittiğine emin olana kadar günlerce ölü taklidi yaptı. Daha sonra ormanda saklanan Feyyaz, 13 günlük zorlu yolculuğun ardından Bangladeş'e ulaştı.

Buradaki kampta 30 çocuğa eğitim veren Feyyaz'a, bir yazı tahtası ile 300 defter ve kalem hediye eden Bursalı heyetin lideri Asa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Myanmar hükümetinin adeta bir soykırım yaptığını ve Arakanlıları baskılarla evlerinden, yurtlarından kopardığını söyledi.

Dernek olarak Arakanlıların acılarını dindirmek için çalıştıklarını anlatan Asa, "Biz bu kardeşlerimizin yaralarını sarmak, dertlerine derman olmak için kasım ayında 5 kişilik bir ekiple onların yanına gittik. Bölgedeki kamplar, gerçekten içimizi acıttı. Yürek yakan görüntülerle karşılaştık." diye konuştu.

Asa, yağıştan dolayı yolların çamur içinde olduğunu, Arakanlıların bu çamur deryasının kıyısına yaptıkları derme çatma barakalarda hayatlarını sürdürmeye çalıştığını vurguladı.

- Acı bir hayat hikayesi

Cox's Bazar'da dil bilen biri aracılığıyla kamplara yeni gelen kişilerle görüştüklerini belirten Asa, şunları kaydetti:

"Orada hepimizin yüreğini yakan bir olayla karşılaştık. Muhammed Feyyaz adlı bize yardımcı olan tercüman, hayat hikayesini anlattı. Çektiği acı ve ızdırabın tüm yükü gözlerinden okunan biri. Hayat hikayesi, çok acılı. Yaşadıklarına rağmen dik ve vakur duruyor. Bizden kalem, defter ve tahta istedi. Barakasında 30 çocuğa gönüllü öğretmenlik yapmaya gayret ettiğini söyledi. Oradaki çocukların geleceğini kurtarma çabasında."

Feyyaz ise heyet aracılığıyla Türkiye'ye şöyle seslendi:

"Sesimizi dünyaya duyurun, var olduğumuzu haykırın, bize sahip çıkın. Bizler, ümmetin yetimleriyiz, sahipsiziz. İnsanca yaşamak istiyoruz. Evlerimiz, içinde yaşayanlarla ateşe veriliyor. Camiler, içinde ibadet edenlerle ateşe veriliyor. Orman ve arazilerde insan avına çıkılıyor. Katil Myanmar'ın asker ve çeteleri, binlerce insanımızı gözünü kırpmadan vahşice katlediyor."

İmar barışında hesaplama sisteminde değişiklik: AVM ve otellere kolaylık sağlandı İmar barışında hesaplama sisteminde değişiklik: AVM ve otellere kolaylık sağlandı

Goldman Sachs altın tahminlerini revize etti Goldman Sachs altın tahminlerini revize etti

Bursa'da izinsiz kazı yapan 11 kişiye gözaltı Bursa'da izinsiz kazı yapan 11 kişiye gözaltı

Kadının cinsel organında ölü kaplumbağa bulundu Kadının cinsel organında ölü kaplumbağa bulundu

Bursa'daki Millet Bahçesi için yeni proje Bursa'daki Millet Bahçesi için yeni proje

Bursa'da okulları hedef alan torbacılara rahat yok Bursa'da okulları hedef alan torbacılara rahat yok

Bursa'da sadaka kutusunu böyle çaldı Bursa'da sadaka kutusunu böyle çaldı

Bursa sahillerindeki tahlillerin birinci tur sonuçları açıklandı Bursa sahillerindeki tahlillerin birinci tur sonuçları açıklandı

Bursa'da antik kent üzerine AVM için ruhsatı aldılar, çalışmalara başladılar Bursa'da antik kent üzerine AVM için ruhsatı aldılar, çalışmalara başladılar

İmam camide Suriyeli kadınla basıldı! İmam camide Suriyeli kadınla basıldı!

Anne ve babasının can verdiği korkunç saldırıda bakın nasıl hayatta kaldı! Anne ve babasının can verdiği korkunç saldırıda bakın nasıl hayatta kaldı!

Bursa'da şarjlı bisiklet otomobille çarpıştı: 2 ağır yaralı Bursa'da şarjlı bisiklet otomobille çarpıştı: 2 ağır yaralı

Bursa'da tutuksuz yargılandığı duruşmada Fethullah Gülen'i övünce tutuklandı Bursa'da tutuksuz yargılandığı duruşmada Fethullah Gülen'i övünce tutuklandı

MKP'ye Bursa'da ağır darbe! 11 gözaltı MKP'ye Bursa'da ağır darbe! 11 gözaltı

Bursa'da eşini düğün sabahı öldürmüştü, akli dengesi kontrol edilecek Bursa'da eşini düğün sabahı öldürmüştü, akli dengesi kontrol edilecek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: ''Birliğimiz tüm oyunları bozar'' Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş: "Birliğimiz tüm oyunları bozar"

Bursa milletvekili Karabıyık: Aşure tenceresi bu yıl zamlı kaynıyor! Bursa milletvekili Karabıyık: Aşure tenceresi bu yıl zamlı kaynıyor!

Bursa'da annesinin elini bırakan çocuk, motosikletin altında kaldı Bursa'da annesinin elini bırakan çocuk, motosikletin altında kaldı