Bursa Milletvekili Aydın: Eczacılar sağlık sektörünün bir parçası değil mi?

Bursa Milletvekili Aydın: Eczacılar sağlık sektörünün bir parçası değil mi?

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülen uzman emekli doktor ve diş hekimlerine maaş zammı öngören torba yasaya kamudaki eczaların da eklenmesini istedi. Aydın "Eczacılar sağlık sektörünün bir parçası değil mi? diye sordu.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülmekte olan ve önümüzdeki hafta Genel Kurul'da ele alınması beklenen torba yasaya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Tasarıda emekli uzman hekim ve diş hekimlerine maaş zammı öngörüldüğünü hatırlatan Aydın diğer sağlık çalışanlarının kapsam dışında kalmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti. Erkan Aydın;  emekli eczacılar, hemşireler, veteriner hekimler, sağlık memurları, acil tıbbi teknisyenleri, ebeler, röntgen teknisyenleri, anestezi teknisyenleri ve diğer çalışanların kapsam dışında kalmasının büyük bir gelir adaletsizliğine yol açacağını belirtti. Aydın tasarının bu halde geçmesinin meslekler arası ayrımcılığı de beraberinde getireceğini çalışma barışını da bozacağını kaydetti.

Kamuda farklı kurumlarda çalışan eczacıların maaşları arasındaki farkların da en büyük sorun olduğunu belirten Aydın şöyle konuştu: "Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nda çalışan eczacıların maaşları diğer kurumlarda çalışanlara göre daha düşüktür. Halen kurumda çalışan eczacılar en fazla 3 bin ila 3.700 TL arasında maaş almaktadır. Türkiye'de yoksulluk sınırı 5.473 TL olduğu dikkate alınırsa kamudaki eczacılar bunun çok altında yaşam seviyesi sürdürmektedirler. Ayrıca; eczacılar beş yıllık eğitim alsalar da, diğer beş yıllık yüksekokul (Diş hekimleri gibi)  mezunlarının ek ödeme oranlarından daha düşük ek ödeme katsayısına sahiplerdir. Böylesine adaletsizlik giderilmemişken, TBMM'de görüşülen torba yasa ayrımcılığı daha da körükleyecektir. Biz başta eczacılar olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının bu tasarıya dahil edilmesini istiyoruz."

Aydın, TBMM'de verecekleri önergeyle eczacıların ve diğer sağlık çalışanlarının kapsama alınması için çaba göstereceklerini belirtti.

Bursa'da Suriyeli ailenin yaşadığı evde yangın çıktı! Bursa'da Suriyeli ailenin yaşadığı evde yangın çıktı!

Rehabilitasyon merkezinde 10 yaşındaki çocuğa 'darp' iddiası Rehabilitasyon merkezinde 10 yaşındaki çocuğa 'darp' iddiası

Karı-kocanın hışmına uğradı! Karı-kocanın hışmına uğradı!

Durakta bekleyen insanların üzerine ateş açıldı: 6 yaralı Durakta bekleyen insanların üzerine ateş açıldı: 6 yaralı

ABD'li önemli isim noktayı koydu: Selman... ABD'li önemli isim noktayı koydu: Selman...

Kamyonet, sebze yüklü kamyon ile çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı Kamyonet, sebze yüklü kamyon ile çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı

Eski güzellik kraliçesi, 13 yaşındaki kızının bekaretini satışa çıkardı Eski güzellik kraliçesi, 13 yaşındaki kızının bekaretini satışa çıkardı

Korkunç! Karısını ve 4 çocuğunu... Korkunç! Karısını ve 4 çocuğunu...

Bursa'da iki otomobil çarpıştı: 6 yaralı Bursa'da iki otomobil çarpıştı: 6 yaralı

MHP 152 belediye başkan adayını açıkladı MHP 152 belediye başkan adayını açıkladı

Bursa'da 80 yaşındaki adam karısının boğazını kesti Bursa'da 80 yaşındaki adam karısının boğazını kesti

Mehmet Ali Ekmekçi; <br /> Bursaspor'un ruhuna Mevlüt okundu... Mehmet Ali Ekmekçi;
Bursaspor'un ruhuna Mevlüt okundu...

Öldürdüğü eşine, mezar kazıp fotoğrafını göndermiş! Öldürdüğü eşine, mezar kazıp fotoğrafını göndermiş!

Doçent cinayetinde sır perdesi aralanıyor Doçent cinayetinde sır perdesi aralanıyor