Bursa Kent Konseyi'nden Çin ve Endonezya büyükelçilerine ziyaret

Bursa Kent Konseyi'nden Çin ve Endonezya büyükelçilerine ziyaret

Bursa Kent Konseyi'nde Ankara'ya çıkarma. Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ile Endonezya Cumhuriyeti Büyükelçisi Wardana'yı ziyaret etti.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, Başkan Yardımcıları Lütfi Taşcı, Mehmet Mekikçi ve Genel Sekreter Murat Başlar'la beraber Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ile Endonezya Cumhuriyeti Büyükelçisi Wardana'ya iade-i ziyaret gerçekleştirdi.

"Ülkeler arası ilişkilerin güçlendirilmesi önemsiyoruz"

7. Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali kapsamında Büyükelçi Yu Hongyang'ı, Bursa'da ağırladıkları için mutluluk duyduklarını ifade eden Çepni, "2017 yılı itibari ile BursaFotoFest'te konuk ülke ağırlamaya karar verdik ve ilk konuk ülkemizde festival temasıyla çok yakın olduğu için Çin Halk Cumhuriyeti oldu. Çin'den 18 fotoğrafçı 16 sergi ile katıldı ve Merinos AKKM Fuar Alanı'ndaki festival bölümünde Çin Halk Cumhuriyeti için özel bir yer hazırladık. Sayın Büyükelçimizde bizleri onurlandırarak festivalin açılışına katıldı. Kısacası büyükelçimizle beraber ilkleri yaşamış olduk ve inanıyorum ki bu süreç Çin'de ilan edilen 2018 Türkiye Turizm Yılı'na da katkı sağlayacak" dedi. Harika Endonezya etkinliği için bu yıl Bursa'yı tercih ettiklerinden dolayı Büyükelçi Wardana'ya teşekkür eden Çepni, Bursa'da Endonezya rüzgarı estiğini ve Bursa halkının programa yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Bursa Kent Konseyi olarak Bursa'da ve Türkiye'de kültürden sanata, eğitimden sağlığa ve sosyal projelerle hayatın her alanında bulunduklarını söyleyen Çepni, Bursa'nın dünyanın kültür-sanat merkezlerinden biri olması için çaba sarf ettiklerini, gelişen ve Dünya'da önemli bir konuma gelen Türkiye'ye de kültürel anlamda da katkı sunmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi. Çepni, "Bugün aynı zamanda iki ülkenin Türkiye ile arasındaki mevcut her türlü ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla yapılabilecek ve planlanabilecek etkinlikleri de görüşmek için buradayız. Bizler Çin Halk Cumhuriyeti ve Endonezya Cumhuriyeti ile iş birlikteliklerinin güçlendirilmesi adına atılacak her adıma destek olmaya hazırız" şeklinde konuştu.

"Bursa Kent Konseyi muazzam bir yapı"

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ise nazik davetlerinden dolayı Bursa Kent Konseyi Başkanı'na teşekkür etti. 7. BursaFotoFest'te konuk ülke olarak Çin Halk Cumhuriyeti'nin davet edilmesinden dolayı duyduklarını mutluluğu anlatan Hongyang, "Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında fotoğraf adına ilk defa böylesine köklü bir işbirliği gerçekleştirildi. Çinli fotoğrafçılarımız sergileri ile Çin'i Bursa'ya taşıdılar. Aynı zamanda Bursa'da bulundukları süre zarfında şehrinizi fotoğrafladılar ve bu fotoğrafları Çin'in çeşitli kurumları ile paylaştılar. Büyükelçilik olarak bizlerde bu süreçlerini yakından takip ettik. Bursa'ya geldiğimizde kurumuzu ziyaret ettik ve çalışmalarınız hakkında bilgiler aldık. Açıkça şunu söylemek isterim ki, Bursa Kent Konseyi muazzam bir yapı. İlk defa böylesine bir güçlü kent konseyi gördüm" dedi.

Çin makamlarının yerel makamlarla iş birliği ile ilişki kurmaya çok önem verdiğine değinen Büyükelçi Hongyang, "Sadece iki devlet düzeyinde değil aynı zamanda yerel düzeyde iletişim ve işbirliği ilişkilerimizin bir halkasıdır. O yüzden sizinle birlikte işbirliği yapılabilecek yeni alanları keşfetmek istiyoruz" diye konuştu.

"2018'de Harika Endonezya programını tekrar yapmak istiyoruz"

Endonezya Cumhuriyeti Büyükelçisi Wardana, Harika Endonezya programının gerçekleşmesinde desteklerinden ötürü Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni'ye teşekkür etti. Her yıl farklı bir şehirde programı gerçekleştirdiklerini, bu yıl ise Bursa'yı tercih ettiklerini ifade eden Wardana, "Bu yıl iyiki Bursa'yı tercih etmişiz. Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kent Konseyi'nin destekleriyle her zamandakinden daha farklı daha başarılı bir Harika Endonezya programını izlettik seyircilere. 2018 yılında tekrar Bursa'da ama birkaç gün sürecek etkinlikler dizisi şeklinde yapmak istiyoruz" dedi.

Ziyaretlerin sonunda Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang'a ve Endonezya Cumhuriyeti Büyükelçisi Wardana'ya teşekkür plaketi takdim etti.

Gece yarısı korkunç olay: Elleri arkadan bağlı ağaca asılı ceset... Gece yarısı korkunç olay: Elleri arkadan bağlı ağaca asılı ceset...

Çiftlik Bank'ın ardından Sütbank da battı! Emekli albay... Çiftlik Bank'ın ardından Sütbank da battı! Emekli albay...

Dolardan 4 lira rekoru geldi! Dolardan 4 lira rekoru geldi!

Yasaklanmasına rağmen tehlike saçıyor! Yasaklanmasına rağmen tehlike saçıyor!

Facianın ardından Çırağan kaporayı, Kenan Doğulu parayı iade etti Facianın ardından Çırağan kaporayı, Kenan Doğulu parayı iade etti

Teröristler sivilleri böyle kalkan yapıp kaçtı! Teröristler sivilleri böyle kalkan yapıp kaçtı!

Beyaz Saray'da bir ayrılık daha Beyaz Saray'da bir ayrılık daha

Ak Parti Bursa Milletvekili Karaburun'un acı günü Ak Parti Bursa Milletvekili Karaburun'un acı günü

Bursa Ulu Cami'deki programa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi Bursa Ulu Cami'deki programa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi

Bursa'da kentsel dönüşümde yasal boşluklara takılan binalara çözüm geliyor Bursa'da kentsel dönüşümde yasal boşluklara takılan binalara çözüm geliyor

Nevşehir'de askeri uçak düştü Nevşehir'de askeri uçak düştü

Mehmet Aydın'ın Bursa'da gözaltına alınan yengesi tutuklandı Mehmet Aydın'ın Bursa'da gözaltına alınan yengesi tutuklandı

Ünlü Türk oyuncu Sıla Şahin'in çıplak fotoğrafları çalındı Ünlü Türk oyuncu Sıla Şahin'in çıplak fotoğrafları çalındı

Engelli vatandaşları 15 milyon TL dolandırdılar Engelli vatandaşları 15 milyon TL dolandırdılar

Bursa İznik'te sazlık yangını Bursa İznik'te sazlık yangını

Ünlü oyuncu Adnan Koç tutuklandı Ünlü oyuncu Adnan Koç tutuklandı

Aynı tabutta 3 cenaze 3 acı Aynı tabutta 3 cenaze 3 acı