Bursa Kent Konseyi'nden Çin ve Endonezya büyükelçilerine ziyaret

Bursa Kent Konseyi'nden Çin ve Endonezya büyükelçilerine ziyaret

Bursa Kent Konseyi'nde Ankara'ya çıkarma. Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ile Endonezya Cumhuriyeti Büyükelçisi Wardana'yı ziyaret etti.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, Başkan Yardımcıları Lütfi Taşcı, Mehmet Mekikçi ve Genel Sekreter Murat Başlar'la beraber Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ile Endonezya Cumhuriyeti Büyükelçisi Wardana'ya iade-i ziyaret gerçekleştirdi.

"Ülkeler arası ilişkilerin güçlendirilmesi önemsiyoruz"

7. Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali kapsamında Büyükelçi Yu Hongyang'ı, Bursa'da ağırladıkları için mutluluk duyduklarını ifade eden Çepni, "2017 yılı itibari ile BursaFotoFest'te konuk ülke ağırlamaya karar verdik ve ilk konuk ülkemizde festival temasıyla çok yakın olduğu için Çin Halk Cumhuriyeti oldu. Çin'den 18 fotoğrafçı 16 sergi ile katıldı ve Merinos AKKM Fuar Alanı'ndaki festival bölümünde Çin Halk Cumhuriyeti için özel bir yer hazırladık. Sayın Büyükelçimizde bizleri onurlandırarak festivalin açılışına katıldı. Kısacası büyükelçimizle beraber ilkleri yaşamış olduk ve inanıyorum ki bu süreç Çin'de ilan edilen 2018 Türkiye Turizm Yılı'na da katkı sağlayacak" dedi. Harika Endonezya etkinliği için bu yıl Bursa'yı tercih ettiklerinden dolayı Büyükelçi Wardana'ya teşekkür eden Çepni, Bursa'da Endonezya rüzgarı estiğini ve Bursa halkının programa yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Bursa Kent Konseyi olarak Bursa'da ve Türkiye'de kültürden sanata, eğitimden sağlığa ve sosyal projelerle hayatın her alanında bulunduklarını söyleyen Çepni, Bursa'nın dünyanın kültür-sanat merkezlerinden biri olması için çaba sarf ettiklerini, gelişen ve Dünya'da önemli bir konuma gelen Türkiye'ye de kültürel anlamda da katkı sunmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi. Çepni, "Bugün aynı zamanda iki ülkenin Türkiye ile arasındaki mevcut her türlü ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla yapılabilecek ve planlanabilecek etkinlikleri de görüşmek için buradayız. Bizler Çin Halk Cumhuriyeti ve Endonezya Cumhuriyeti ile iş birlikteliklerinin güçlendirilmesi adına atılacak her adıma destek olmaya hazırız" şeklinde konuştu.

"Bursa Kent Konseyi muazzam bir yapı"

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ise nazik davetlerinden dolayı Bursa Kent Konseyi Başkanı'na teşekkür etti. 7. BursaFotoFest'te konuk ülke olarak Çin Halk Cumhuriyeti'nin davet edilmesinden dolayı duyduklarını mutluluğu anlatan Hongyang, "Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında fotoğraf adına ilk defa böylesine köklü bir işbirliği gerçekleştirildi. Çinli fotoğrafçılarımız sergileri ile Çin'i Bursa'ya taşıdılar. Aynı zamanda Bursa'da bulundukları süre zarfında şehrinizi fotoğrafladılar ve bu fotoğrafları Çin'in çeşitli kurumları ile paylaştılar. Büyükelçilik olarak bizlerde bu süreçlerini yakından takip ettik. Bursa'ya geldiğimizde kurumuzu ziyaret ettik ve çalışmalarınız hakkında bilgiler aldık. Açıkça şunu söylemek isterim ki, Bursa Kent Konseyi muazzam bir yapı. İlk defa böylesine bir güçlü kent konseyi gördüm" dedi.

Çin makamlarının yerel makamlarla iş birliği ile ilişki kurmaya çok önem verdiğine değinen Büyükelçi Hongyang, "Sadece iki devlet düzeyinde değil aynı zamanda yerel düzeyde iletişim ve işbirliği ilişkilerimizin bir halkasıdır. O yüzden sizinle birlikte işbirliği yapılabilecek yeni alanları keşfetmek istiyoruz" diye konuştu.

"2018'de Harika Endonezya programını tekrar yapmak istiyoruz"

Endonezya Cumhuriyeti Büyükelçisi Wardana, Harika Endonezya programının gerçekleşmesinde desteklerinden ötürü Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni'ye teşekkür etti. Her yıl farklı bir şehirde programı gerçekleştirdiklerini, bu yıl ise Bursa'yı tercih ettiklerini ifade eden Wardana, "Bu yıl iyiki Bursa'yı tercih etmişiz. Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kent Konseyi'nin destekleriyle her zamandakinden daha farklı daha başarılı bir Harika Endonezya programını izlettik seyircilere. 2018 yılında tekrar Bursa'da ama birkaç gün sürecek etkinlikler dizisi şeklinde yapmak istiyoruz" dedi.

Ziyaretlerin sonunda Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang'a ve Endonezya Cumhuriyeti Büyükelçisi Wardana'ya teşekkür plaketi takdim etti.

WhatsApp'ta 'tatil modu' dönemi geliyor! WhatsApp'ta 'tatil modu' dönemi geliyor!

Bursa turizmine büyük doping Bursa turizmine büyük doping

Ekvador'da biri kadın 3 kişi yakılarak öldürüldü Ekvador'da biri kadın 3 kişi yakılarak öldürüldü

Boşanma davası çıkışında taşlı saldırı! Boşanma davası çıkışında taşlı saldırı!

İki Suriyeli genç kız yol kenarında baygın halde bulundu İki Suriyeli genç kız yol kenarında baygın halde bulundu

Bursa'da WhatsApp tutuklaması! Bursa'da WhatsApp tutuklaması!

Bu fotoğraf sosyal medyada gündem oldu! Bu fotoğraf sosyal medyada gündem oldu!

Dehşet evi! Ablasının gözü önünde... Dehşet evi! Ablasının gözü önünde...

Üç bin restorantta yemeklerde yüzde 30'a varan indirim Üç bin restorantta yemeklerde yüzde 30'a varan indirim

Bursa'da apartmandaki çifte cinayet ve yaralamaya 3 kez müebbet istemi Bursa'da apartmandaki çifte cinayet ve yaralamaya 3 kez müebbet istemi

Karşı yönden gelen otomobil üzerine uçtu Karşı yönden gelen otomobil üzerine uçtu

Göksu ırmağına atlayan genç kızın cesedi 6 gün sonra bulundu Göksu ırmağına atlayan genç kızın cesedi 6 gün sonra bulundu

2045 yılından geldiğini iddia etti! 2045 yılından geldiğini iddia etti!

Elindeki silahla sahaya girmek istedi Elindeki silahla sahaya girmek istedi

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Yılmaz: Tüketiciler sosyal medyada indirim istiyor Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Yılmaz: Tüketiciler sosyal medyada indirim istiyor

Bursa'da adıyla ünlenen tatlı: ''Duvalı tatlı'' Bursa'da adıyla ünlenen tatlı: "Duvalı tatlı"