Bursa Kefensüzen Camii'nde son rötuşlar

Bursa Kefensüzen Camii'nde son rötuşlar

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi ve kültürel miras çalışmaları kapsamında yenilenen 600 yıllık Kefensüzen Camii'nde restorasyon çalışmaları son aşamaya geldi.

Şehrin göbeğinde yer alan ve minyon yapısıyla dikkat çeken camide sürdürülen faaliyetleri yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, açılışı 3 ay sonra yapılacak tarihi yapının yine ibadethane olarak hizmet vereceğini açıkladı.

Büyükşehir Belediyesi'nin ele aldığı çalışmaların sonuncusu, Fomara Doğanbey konutları arasında yer alan ve 1450'li yıllarda yaptırılan Kefensüzen Camii oldu. Restorasyon uygulamalarına yaklaşık 1 yıl önce başlanan yapı, tamamlanma aşamasına geldi.

Başkan Aktaş'tan inceleme

Bursa'nın sanayisi, tarımı ve turistik değerleriyle meşhur olduğu kadar tarihi ve kültürel yapısıyla da ön plana çıktığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Cömez ve belediye bürokratlarıyla birlikte Kefensüzen Camii'nde incelemelerde bulundu.

Şehirde hemen her mahallede tarihi bir eserin yer aldığını, Kefensüzen Camii'nin de Fomara Doğanbey bölgesinin ziyneti olduğunu kaydeden Başkan Aktaş, 15. yüzyılın ikinci yarısında 'Kefensüzen' lakabıyla anılan Hoca Mehmet Efendi tarafından yaptırılan caminin 1950'li yıllarda yıkıma uğradığını, kubbe ile minarenin niteliksiz onarım sonrasında işlevini kaybettiğini hatırlattı.

Tarihi yapının Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı restorasyon çalışmasıyla tekrar özgün yapısına kavuştuğunu vurgulayan Başkan Aktaş, "Caminin kubbe örtüsü yenilenerek, aslına uygun hale getirildi. Son cemaat kısmı, özgün şekli ile tekrar imal edildi. Yapı içerisinde bulunan kalem işleri koruma altına alınarak, sağlıklaştırma işlemi gerçekleştirildi. Bölge halkının kullanımına yönelik bay-bayan ve engelli vatandaşlarımız için tuvaletler ile abdestlik imalatları ise devam ediyor. Avlusu için de sert zemin kaplama ile peyzaj imalatları olacak. Tüm bu işlemlerin bize maliyeti yaklaşık 1 milyon 200 bin TL'dir. Tadilatı 2-3 ay içerisinde tamamlayarak, burayı tekrar ibadete açmak istiyoruz" dedi.

Bursa'da otomobil alev alev yandı Bursa'da otomobil alev alev yandı

Bursa'da sanık yakınları iki polis memurunu darbetti Bursa'da sanık yakınları iki polis memurunu darbetti

Kestiği dalın altında kalıp öldü Kestiği dalın altında kalıp öldü

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey'den eski belediye başkanlarına ziyaret  Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey'den eski belediye başkanlarına ziyaret 

Bursa'da kızını 14 yerinden bıçaklayan baba tutuklandı Bursa'da kızını 14 yerinden bıçaklayan baba tutuklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'den önemli açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'den önemli açıklamalar

Taciz iddiası mahalleyi karıştırdı Taciz iddiası mahalleyi karıştırdı

Camiden dönen yaşlı adama otomobil çarpıp kaçtı Camiden dönen yaşlı adama otomobil çarpıp kaçtı

İstanbul ve Ankara'da eş zamanlı operasyon! Şebeke lideri de yakalandı İstanbul ve Ankara'da eş zamanlı operasyon! Şebeke lideri de yakalandı

Firari suç makinesi yakalandı Firari suç makinesi yakalandı

Gürcistan'da domuz gribinden ölenlerin sayısı 21'e yükseldi Gürcistan'da domuz gribinden ölenlerin sayısı 21'e yükseldi

Maden ocağı işçilerini taşıyan minibüs ile kamyon çarpıştı Maden ocağı işçilerini taşıyan minibüs ile kamyon çarpıştı

Annesi gözleri önünde öldürüldü, vuranı mahkemede açıkladı Annesi gözleri önünde öldürüldü, vuranı mahkemede açıkladı