Bursa İnegöl engelliler için sokakta

Bursa İnegöl engelliler için sokakta

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle İnegöl Belediyesi ve İZED (İnegöl Zihinsel Engelliler Derneği) işbirliğinde farkındalık yürüyüşü düzenlendi. Tarihi İnegöl Mehteri öncülüğünde yapılan yürüyüşle engelli vatandaşlara dikkat çekildi.

İnegöl Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde engelli vatandaşlarla ilgili farkındalık oluşturmak ve dikkat çekmek adına İZED (İnegöl Zihinsel Engelliler Derneği) işbirliğiyle kortej yürüyüşü düzenledi. Kaymakam Şükrü Görücü, AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, Belediye Başkanı Alper Taban, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve engelli bireyler ile ailelerinin katıldığı yürüyüşe, vatandaşlar da destek verdi.

PANKARTLARLA MESAJ VERDİLER

Bugün 12.30'da İnegöl Belediyesi önünden başlayan yürüyüşte, Tarihi İnegöl Mehteri öncülüğünde Atatürk Anıtına kadar yüründü. Engelli vatandaşlar ellerindeki pankartlarla engellilere yönelik mesajlar verdi. Yürüyüş sonunda heykel önünde de mini bir konser veren Mehter Takımı, marşlarla engellilere destek verdi.

TEKERLEKLİ SANDALYE İHTİYACI VAR

Mehter konserinin ardından günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan İZED Başkanı Halil Peynirci, "Bu yıl 16'ncı yılını kutladığımız ve kurucusu olduğumuz derneği ilk kurduğumuz yıllarda, ailelerimiz engelli çocuklarını evlerde saklıyordu. Dışarı çıkaramıyorlardı. Şükürler olsun bugün biz de İnegöl'de yaşıyoruz diyerek yürüyüşümüzü gerçekleştiriyoruz. 365 günde bir gün değil sadece 1 saatinizi istedik. Geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. İnegöl'ümüzde devletimizin yaptığı hizmetler takdire şayan. Bakım maaşlarımızla, engelli maaşlarımızla, Kaymakamlığımızın Sosyal Yardımlaşma hizmetleriyle, İl Sosyal Hizmet Merkeziyle, Rehberlik Araştırma Merkeziyle, Engelliler Okulumuzla, Sevgi Evlerimizle, rehabilitasyonlarımızla ve sivil örgütümüz İZED olarak İnegöl'de biz de varız. Çocuklarımızın mutluluğu için 7/24 hizmetlerindeyiz. Bugüne kadar 4 bin üzerinde tekerlekli sandalye dağıttık. Bu sandalyelerimizi odalarımız, siyasilerimiz, hayırseverlerimizle temin ettik. Bugün de tekerlekli sandalye ihtiyaçlarımız var. İnşallah hayırseverlerimizden desteklerini bekliyoruz" dedi.

Bu sene engelli annelerini temsilen 4 anneye 'Yılın En Fedakar Anneleri' olarak plaket takdim edileceğini duyuran Peynirci; "7 gün 24 saat engelli çocuklarının bakımıyla ilgilenen tüm annelerimizin ellerinden öpüyorum. Bizlere destek veren herkese derneğimiz ve engelli ailelerimiz adına teşekkür ediyorum. İnşallah İZED yönetimi olarak elimizden geldiğince devletimiz ile engelli vatandaşlarımız arasında köprü olmaya devam edeceğiz" ifadelerinde bulundu.

Konuşmanın ardından 4 anneye protokol üyeleri tarafından plaketleri takdim edildi.

Bursa'da kontrolden çıkan araç kaza yaptı: 1 ölü, 2 yaralı Bursa'da kontrolden çıkan araç kaza yaptı: 1 ölü, 2 yaralı

Bakanlık durdurdu ama en eski eser korunamadı! Bakanlık durdurdu ama en eski eser korunamadı!

Eşi hamile kalınca skandal yasak aşk ortaya çıktı! Eşi hamile kalınca skandal yasak aşk ortaya çıktı!

14 yaşındaki çocuğun kullandığı araç kaza yaptı: biri ağır, 2 yaralı 14 yaşındaki çocuğun kullandığı araç kaza yaptı: biri ağır, 2 yaralı

WhatsApp'ın bomba özelliği bugün ortaya çıktı WhatsApp'ın bomba özelliği bugün ortaya çıktı

Emekliye ikramiye müjdesi! Tutar artıyor Emekliye ikramiye müjdesi! Tutar artıyor

Trafikte terör estirdi! 5 yaralı Trafikte terör estirdi! 5 yaralı

Dikkatsiz sürücü trafiği birbirine kattı! Dikkatsiz sürücü trafiği birbirine kattı!

Aralarında 53 yaş fark var! Genç kadından olay itiraflar Aralarında 53 yaş fark var! Genç kadından olay itiraflar

Talihsiz kaza! Üzerinden otomobil geçti Talihsiz kaza! Üzerinden otomobil geçti

İzmir'de pompalı tüfekle saldırı: 1 ölü  İzmir'de pompalı tüfekle saldırı: 1 ölü

Gölet kenarında ceset bulundu Gölet kenarında ceset bulundu

Markete molotoflu ve ses bombalı saldırı Markete molotoflu ve ses bombalı saldırı