Bursa'dan Suriye'ye yardım konvoyu

Bursa'dan Suriye'ye yardım konvoyu

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından toplanan 9 Tır dolusu insani yardım malzemesi, Suriye'deki mazlumlara ulaştırılmak üzere Bursa'dan yola çıkarıldı.

Bursa'da 6'sı gıda, 3'ü temizlik malzemeleri yüklü 9 Tır, BUTTİM Fuar Alanı'nda yapılan törenin ardından dualarla Suriye'ye uğurlandı. Törene; Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, Bursa milletvekilleri Mustafa Esgin, Refik Özen, Osman Mesten, Emine Yavuz Gözgeç, Ahmet Kılıç, Muhammed Müfit Aydın, Zafer Işık ve Vildan Yılmaz Gürel ile İHH Şube Başkanı Hüseyin Kaplan katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa'dan Suriye'ye gönderilen yardım tırı sayısının son organizasyonla birlikte 679'a ulaştığını açıkladı. Başkan Aktaş, "Son günlerde cumhurbaşkanımızın bu konuyla alakalı hassasiyetleri, ülkemizdeki herkese tezahür etti. İHH, hayırlı çalışmalara aracılık eden bir kurum. Özellikle Suriye'deki insanlar için ciddi bir gayretin içerisindeler. Büyükşehir Belediyesi olarak bizden yardım talebinde bulunulduğunda, buna kayıtsız kalmadık. Mazlum coğrafyalar için yoğun bir çalışmanın içerisine girdik. Yapılan yardımlar, inşallah bundan sonraki sürecimizin bereketi olacak. Necip Türk Milleti'nin bileği, inşallah hiçbir zaman bükülmeyecek" dedi.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ise Türkiye'nin 'mazlumların umudu' olmaya devam ettiğini vurguladı. Diline, dinine, ırkına ve mezhebine bakmaksızın nereden bir feryat yükselse ülke olarak oraya koştuklarını belirten Çavuşoğlu, "Türkiye, mazluma sahip çıkmaya çalışan, ümmetin umudu, mağdur coğrafyaların güvendiği ve inandığı bir sığınak. Ülkemiz, 'cumhurbaşkanımızın önderliğinde' kamu kuruları, STK'lar ve milletimiz ile birlikte mazluma ve mağdura yardım etme özelliğini sürdürmeye devam ediyor. Bu özelliğimiz, sahip çıkmamız, asla kaybetmememiz gereken bir haslettir" diye konuştu.

Suriyeli mazlumlara destek olmak hedefiyle savaşın ilk günlerinden itibaren Bursa'da başlatılan yardım seferberliğinin devam ettiğini vurgulayan İHH Bursa Şube Başkanı Hüseyin Kaplan da yaptığı açıklamada, "Orada sıkıntı hala bitmedi. Sınırın ötesinde binlerce insan çadırlarda yaşıyor. Son zamanlarda her gün 2 milyon ekmek dağıtımı yapıyorduk fakat şu anda un eksikliğinden dolayı fırınlar durmaya başladı. Bizler de hızlı bir şekilde Bursa Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle un, gıda ve diğer malzemeleri toparladık" ifadelerini kullandı.

Edilen duaların ardından, 9 Tır dolusu yardım malzemesi tekbirlerle Suriye'ye uğurlandı.

Şişko Nuri lakaplı sanatçı hayatını kaybetti Şişko Nuri lakaplı sanatçı hayatını kaybetti

Bursa'da otomobilin çarptığı bisiklet sürücüsü can verdi Bursa'da otomobilin çarptığı bisiklet sürücüsü can verdi

Bakan Hulusi Akar'dan Münbiç açıklaması Bakan Hulusi Akar'dan Münbiç açıklaması

Emekli polis aracıyla takla attı Emekli polis aracıyla takla attı

6 katlı binada yangın çıktı! 6 katlı binada yangın çıktı!

Bilezikleri çalınan kadın gözyaşlarına boğuldu Bilezikleri çalınan kadın gözyaşlarına boğuldu

F-16'lar vurdu! 1 terörist yaralı ele geçirildi F-16'lar vurdu! 1 terörist yaralı ele geçirildi

O şoför yine bir hayat kurtardı O şoför yine bir hayat kurtardı

Erdoğan: Oyunu gördük ve meydan okuyoruz Erdoğan: Oyunu gördük ve meydan okuyoruz

Bursa'da kaza mahallinde bebek aradılar Bursa'da kaza mahallinde bebek aradılar

Tekstil mağazasında ceset bulundu Tekstil mağazasında ceset bulundu

Bursa- İzmir karayolunda trafik yoğunluğu havadan görüntülendi Bursa- İzmir karayolunda trafik yoğunluğu havadan görüntülendi

Bedelli askerlikte celp tarihleri belli oldu Bedelli askerlikte celp tarihleri belli oldu

Bursa'da uyuşturucu tacirlerine göz açtırılmıyor Bursa'da uyuşturucu tacirlerine göz açtırılmıyor

Bursa'da gençlerin kavgasında kan aktı Bursa'da gençlerin kavgasında kan aktı

Bursa'da çarşı pazarda bayram hareketliliği Bursa'da çarşı pazarda bayram hareketliliği

AK Parti'nin yeni MKYK'sı belli oldu AK Parti'nin yeni MKYK'sı belli oldu