Bursa'dan bayram tatilinde Balkanlar'a yoğun ilgi

Bursa'dan bayram tatilinde Balkanlar'a yoğun ilgi

Dokuz günlük bayram tatilini yurt dışında geçirmek isteyen tatilciler, balkan ülkelerine akın etti. Özellikle Kosova'yı tercih eden Türk tatilciler bölgedeki tarihi mekanları da ziyaret edip ecdadı yad ediyor. 

Amerika'nın ekonomik darbe girişimine Türk tatilciler Balkan çıkarmasıyla karşılık veriyor. 9 günlük Kurban Bayramı tatili nedeniyle Balkanlar'da Türk baharı yaşanıyor.

Binlerce tatilci kurban bayramını büyük büyük dedelerinin ve ninelerinin köylerinde geçirmek için rotayı kuzey batıya çevirince Kosova ve Arnavutluk'ta 2 kez bayram etti.

Özellikle bölgedeki ecdad yadigarı tarihi mekanları gezen Türk tatilciler Osmanlı devletinin izlerini taşıyan yapılar hakkında bilgi edinip yad ediyor. 

Kosova harbi sırasında Sırp asker Miloş tarafından hançerlenerek şehit edilen Murat Hüdavendigar Han'ın Kosova'nın başkenti Priştina'daki türbesi ziyaretçi akınına uğruyor. TİKA ve Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları yapılan türbenin yanında bulunan 2 bin yıllık dut ağacı senelere meydan okurcasına gelen ziyaretçileri karşılıyor.

TİKA tarafından yaptırılan türbenin müze kısmında ise Murat Hüdavendigar Han'a ait 3 adet kavuk ile Murat Hüdavendigar Han'a ait eşyalar ve o döneme ait kitabeler bulunuyor. 

Şehit Padişah'ın şehit düşmeden önce emrindeki askerler için ettiği okuyanın içini titreten dua ise müzenin duvarlarını süslüyor. Ayrıca müzede Sultan Reşad Han'ın Kosova'ya geldiği gün kendisini karşılayan 10 binin üzerinde kişi ile birlikte kıldığı cuma namazının fotoğrafları da müze duvarlarında yer alıyor. 

Bursa'da korkutan yangında mahsur kalan 5 çocuk kurtarıldı Bursa'da korkutan yangında mahsur kalan 5 çocuk kurtarıldı

Yaşlı kadın yanarak can verdi, dede ve torun gözyaşlarına boğuldu Yaşlı kadın yanarak can verdi, dede ve torun gözyaşlarına boğuldu

FETÖ'nün kilit isimleri külçe altınlarla yakalandı FETÖ'nün kilit isimleri külçe altınlarla yakalandı

Yok artık! Okul müdürü böyle yakalandı Yok artık! Okul müdürü böyle yakalandı

Ulaşıma kar engeli: Araçların geçişine izin verilmiyor Ulaşıma kar engeli: Araçların geçişine izin verilmiyor

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi'nden çok konuşulacak PKK itirafı ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi'nden çok konuşulacak PKK itirafı

Bursa'da cam silen kadın, 3'üncü kattan düştü Bursa'da cam silen kadın, 3'üncü kattan düştü

Hastane otoparkında silahlı saldırı: 1 ölü, 2 yaralı Hastane otoparkında silahlı saldırı: 1 ölü, 2 yaralı

Plastikler poşetler ücretli oluyor Plastikler poşetler ücretli oluyor

Farkındalık için köpeğine ''doğum günü'' düzenledi Farkındalık için köpeğine "doğum günü" düzenledi

Okul müdürü uyuşturucudan gözaltına alındı Okul müdürü uyuşturucudan gözaltına alındı

Sağlık torbası Meclis'ten geçti Sağlık torbası Meclis'ten geçti

Bakan Soylu duyurdu: 3600 konusunda söz verdik, yerine getireceğiz Bakan Soylu duyurdu: 3600 konusunda söz verdik, yerine getireceğiz

'Trump, FETÖ elebaşı Gülen'in iadesiyle ilgili talimat verdi' iddiası 'Trump, FETÖ elebaşı Gülen'in iadesiyle ilgili talimat verdi' iddiası

İstanbul 6 katlı bina boşaltıldı İstanbul 6 katlı bina boşaltıldı