Bursa'dan bayram tatilinde Balkanlar'a yoğun ilgi

Bursa'dan bayram tatilinde Balkanlar'a yoğun ilgi

Dokuz günlük bayram tatilini yurt dışında geçirmek isteyen tatilciler, balkan ülkelerine akın etti. Özellikle Kosova'yı tercih eden Türk tatilciler bölgedeki tarihi mekanları da ziyaret edip ecdadı yad ediyor. 

Amerika'nın ekonomik darbe girişimine Türk tatilciler Balkan çıkarmasıyla karşılık veriyor. 9 günlük Kurban Bayramı tatili nedeniyle Balkanlar'da Türk baharı yaşanıyor.

Binlerce tatilci kurban bayramını büyük büyük dedelerinin ve ninelerinin köylerinde geçirmek için rotayı kuzey batıya çevirince Kosova ve Arnavutluk'ta 2 kez bayram etti.

Özellikle bölgedeki ecdad yadigarı tarihi mekanları gezen Türk tatilciler Osmanlı devletinin izlerini taşıyan yapılar hakkında bilgi edinip yad ediyor. 

Kosova harbi sırasında Sırp asker Miloş tarafından hançerlenerek şehit edilen Murat Hüdavendigar Han'ın Kosova'nın başkenti Priştina'daki türbesi ziyaretçi akınına uğruyor. TİKA ve Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları yapılan türbenin yanında bulunan 2 bin yıllık dut ağacı senelere meydan okurcasına gelen ziyaretçileri karşılıyor.

TİKA tarafından yaptırılan türbenin müze kısmında ise Murat Hüdavendigar Han'a ait 3 adet kavuk ile Murat Hüdavendigar Han'a ait eşyalar ve o döneme ait kitabeler bulunuyor. 

Şehit Padişah'ın şehit düşmeden önce emrindeki askerler için ettiği okuyanın içini titreten dua ise müzenin duvarlarını süslüyor. Ayrıca müzede Sultan Reşad Han'ın Kosova'ya geldiği gün kendisini karşılayan 10 binin üzerinde kişi ile birlikte kıldığı cuma namazının fotoğrafları da müze duvarlarında yer alıyor. 

Kayınpederinin evini basan damat kurşun yağdırdı Kayınpederinin evini basan damat kurşun yağdırdı

Yedek lastik içinde 70 bin uyuşturucu hap bulundu Yedek lastik içinde 70 bin uyuşturucu hap bulundu

Derede erkek cesedi bulundu Derede erkek cesedi bulundu

Evinin balkonunda kenevir yetiştiren şahıs tutuklandı Evinin balkonunda kenevir yetiştiren şahıs tutuklandı

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nde konuşan Bilgili: ''Osmangazi ve Orhangazi Han'a devlet töreniyle anma yapılsın'' Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nde konuşan Bilgili: "Osmangazi ve Orhangazi Han'a devlet töreniyle anma yapılsın"

Aydın Keskin Kadıoğlu: ''Suriyeliler Bursa'da 400'ü aşkın fabrika kurdu'' Aydın Keskin Kadıoğlu: "Suriyeliler Bursa'da 400'ü aşkın fabrika kurdu"

Aktaş'tan Bursa Muradiye Su Fabrikası'nın Yahudilere satıldığı haberlerine açıklama Aktaş'tan Bursa Muradiye Su Fabrikası'nın Yahudilere satıldığı haberlerine açıklama

Bursa'da Suriyelilerin kaldığı ev alev alev yandı Bursa'da Suriyelilerin kaldığı ev alev alev yandı

Bursa'da araç takla attı; 2 yaralı (ÖZEL HABER) Bursa'da araç takla attı; 2 yaralı (ÖZEL HABER)

Bursa'da villa hırsızları kıskıvrak yakalandı Bursa'da villa hırsızları kıskıvrak yakalandı

Emniyet ihbar saydı, o sürücüye ceza kesildi (ÖZEL HABER) Emniyet ihbar saydı, o sürücüye ceza kesildi (ÖZEL HABER)

Bursa'da drift yapan sürücüye 5 bin 480 lira ceza Bursa'da drift yapan sürücüye 5 bin 480 lira ceza

Başından vurulmuş halde bulundu Başından vurulmuş halde bulundu