Bursa'dan Balkanlara kardeş eli

Bursa'dan Balkanlara kardeş eli

Türkiye'de vakıf ve bir çok yardım kuruluşu tarafından yapılan organizasyonlarla hayırsever vatandaşlardan toplanan binlerce hisse kurban Balkanlar'da da kesilip ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Kosova'da hisse kurbanları kesip online olarak hisse sahiplerine izleten Deniz Feneri Derneği kesilen etleri de ihtiyaç sahibi sofralara ulaştırdı. 

Türkiye'deki yardım kuruluşları ve bazı vakıflar, topladıkları kurban hisselerini dünyanın birçok noktasındaki mazlum coğrafyalara ulaştırdı.

"Kurbanlarınız Yoksulların Bayramı Olsun" sloganıyla gerçekleştirdiği kurban organizasyonunu Türkiye'nin yanı sıra 40 ülke ve bölgede gerçekleştiren Deniz Feneri Derneği, Balkanlarda da toplanan hisse kurbanların kesim işlemlerini yapıp ihtiyaç sahiplerine dağıttı. 

20 binin üzerinde toplanan hisse vekalet kurbanla 500 bin yoksulun sofrasına et ulaştırdıklarını belirten Deniz Feneri Derneği Yönetim Vekili Recep Koçak, "Balkanlar Evlad-ı Fatihan kardeşlerimizin Osmanlı'nın bir hatırası olarak varlıklarını devam ettirdikleri coğrafyalar. Onlar yaşadıkları bölgelerde bizleri temsil ediyorlar. Biz ise bulunduğumuz her yerde onların her daim yanında ve desteğinde olmamız gerektiği bilincindeyiz. 500 yıla yakın bir süre Balkanlar'da adaletle hüküm sürmüş olan Osmanlı ecdadımız bizim yüzümüzü kızartacak hiç bir iz bırakmamış geride. Bilakis iftiharla ve rahmetle andığımız ecdadımız, hem adaleti her daim tesis etmiş, hemde yüzyıllardır ayakta kalmış tarihi eserler bırakmış geride. Cami, medrese köprü vebenzeri tesisler ecdadın birer hatırası olarak dimdik ayakta. Bunlardan bazılarını son dönemde ülkemizin göz bebeği kuruluşu TİKA restore etmek suretiyle ecdada yakışan bir hale getirdi. Balkanlar kısa bir aradan sonra bizim yeniden döndüğümüz Anavatanımız bu bölge için yapmamız gereken çok iş var. Bizler kurban ve benzeri vesilelerle buralara gelmeye devam edeceğiz. Bir ayağımız hep bu bölgede olacak. Bu bölgedeki kardeşlerimize biz onları unutmadığımızı her daim yanlarında olacağımızı göstermek üzere buradayız. Kestiğimiz kurbanların etlerini bölgenin en fakir ailelerine ve Kuran Kurslarında okuyan yavrularımıza ulaştırıyoruz. Bizim onlarla yeniden buluşup kucaklaşmamız ve kardeşlik bağlarını güçlendirmemiz için Kurban Bayramı güzel bir vesile iyi bir fırsat. Bütün halkımızın bu bölgeye sık sık ziyarete gelmesini onlarca yıl süren fasılayı kapatmalarını arzu ediyoruz" dedi. 

Bursa İznik'te, saat kulesinin saatleri durdu Bursa İznik'te, saat kulesinin saatleri durdu

Bursa'da freze ustasının bağışlanan böbreği 10 yaşındaki çocuğu kurtaracak Bursa'da freze ustasının bağışlanan böbreği 10 yaşındaki çocuğu kurtaracak

Bursa hayvanat bahçesinde yavru sevinci Bursa hayvanat bahçesinde yavru sevinci

Korkunç görüntü! 3 kadın cesedi bulundu Korkunç görüntü! 3 kadın cesedi bulundu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Bursa'da sorunları birlikte çözeceğiz Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Bursa'da sorunları birlikte çözeceğiz

Palu ailesinin korkunç ifadeleri ortaya çıktı Palu ailesinin korkunç ifadeleri ortaya çıktı

Sokak köpeğine yumruklu işkence Sokak köpeğine yumruklu işkence

Bursa'da okulda eşek şakası Bursa'da okulda eşek şakası

Sis nedeniyle uçaklar Bursa'ya indi Sis nedeniyle uçaklar Bursa'ya indi

Yargıtay 10 yıllık düğümü çözdü! ''Seni oğluma alamadım ama kendime istiyorum'' Yargıtay 10 yıllık düğümü çözdü! "Seni oğluma alamadım ama kendime istiyorum"

Fatih Terim-Rasim Ozan Kütahyalı davasında mahkeme kararında direndi Fatih Terim-Rasim Ozan Kütahyalı davasında mahkeme kararında direndi

''Seçimden sonra fiyatlar yeniden artacak, soğanın kilosu...'' "Seçimden sonra fiyatlar yeniden artacak, soğanın kilosu..."

Bursa'da ayağı kırılan adam evinde ölü bulundu Bursa'da ayağı kırılan adam evinde ölü bulundu

Araç sahipleri dikkat! Hemen söküp yenisini taktırın Araç sahipleri dikkat! Hemen söküp yenisini taktırın