Bursa'da Talasami hastaları için "Kan Kardeşliği" projesi

Bursa'da Talasami hastaları için ''Kan Kardeşliği'' projesi

Hemofili ve Talasemi Derneği (HETADER) Bursa Şube Başkanı Elif Güler, "2014 yılında Büyükşehir Belediyesi ve Valiliğin desteğiyle başlattığımız 'Kan Kardeşim Olur Musun?' projesiyle bin 50 kan kardeşine ulaştık. Hastaların kana ihtiyaçlarıyla ilgili sorunlarını çözmeye başladık." dedi.

Bursa Valiliği himayelerinde, Hemofili ve Talasemi Derneği (HETADER) Bursa Şubesi tarafından bir otelde eğitim bursları için "Hayatın Ritmine Lezzet Kat" programı düzenledi. 

Programda konuşan HETADER Bursa Şube Başkanı Güler, bu yıl eğitim burslarını 25 kişiden 40 kişiye çıkartacaklarını ifade etti. 

Güler, doğuştan, ömür boyu devam eden kalıtsal hastalıklara farkındalık yaratmak için birçok projeye imza attıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Talasami ömür boyu taze kana bağımlı bir hayat. Kan ise vücutta üretilemeyen tek madde. Bizim tüm kodlarımız ve yaşam gücümüz bu kanda. Bu hastalar, ömür boyu bu tane kana ihtiyaç duyuyorlar. Sadece sağlıklı bir insanının bağışlaması gerekmekte. 2014 yılında Büyükşehir Belediyesi ve Valiliğin desteğiyle başlattığımız 'Kan Kardeşim Olur Musun?' projesiyle bin 50 kan kardeşine ulaştık. Hastaların kana ihtiyaçlarıyla ilgili sorunlarını çözmeye başladık. Bunların ardından bu hastalıkları önlemek için kanun değişikliği tasarısını hazırlama fırsatı bulduk." 

Çocukları sosyal hayata hazırlama adına her türlü mücadeleyi verdiklerini aktaran Güler, "Çocukların eğitimlerine destek olmak istedik. Hastalar, hastane ortamında o kadar çok vakit geçiriyorlar ki daha sonra da tercihlerini sağlık alanında insanlara hizmet etmek için kendilerini adıyorlar. Şu anda tıp fakültesinde, hemşirelik gibi sağlık alanında aday öğrencilerimiz var. İnşallah bu yıl ki eğitim burslarımızı 25 kişiden 40 kişiye çıkartmayı hedefliyoruz." diye konuştu. 

Berkay'ın avukatından Arda Turan için tutuklama talebi Berkay'ın avukatından Arda Turan için tutuklama talebi

Erbakan, 'Yeniden Refah Partisi'ni kuruyor Erbakan, 'Yeniden Refah Partisi'ni kuruyor

Bursa'da vatandaş ihbar etti, 200 bin liralık uyuşturucu ele geçirildi Bursa'da vatandaş ihbar etti, 200 bin liralık uyuşturucu ele geçirildi

Bursa'da ''Biz Birbirimize Güveniriz'' projesiyle öğrenciler sahibi olmayan kantinden alışveriş yapıyor Bursa'da "Biz Birbirimize Güveniriz" projesiyle öğrenciler sahibi olmayan kantinden alışveriş yapıyor

22 kişiye mezar olan kamyonda dikkat çeken detay! 22 kişiye mezar olan kamyonda dikkat çeken detay!

Dolar 5.80'in altına indi! Dolar 5.80'in altına indi!

Korkunç cinayette Adnan Oktar detayı Korkunç cinayette Adnan Oktar detayı

Bursa'da izinsiz yabancı işçi çalıştıran firmaya 78 bin lira ceza Bursa'da izinsiz yabancı işçi çalıştıran firmaya 78 bin lira ceza

Mesut Demir; <br /> Ankara kulislerinde Bursa için neler konuşuluyor? Mesut Demir;
Ankara kulislerinde Bursa için neler konuşuluyor?

Bin 500 yıllık kilisede 60 yıl sonra ilk ayin yapıldı Bin 500 yıllık kilisede 60 yıl sonra ilk ayin yapıldı

Bursa'da Airsoft oyuncularının maçı nefes kesiyor Bursa'da Airsoft oyuncularının maçı nefes kesiyor

132 yıllık şirketten iflas başvurusu 132 yıllık şirketten iflas başvurusu

Bursa geceleri başladı, sanatçılar coşturdu Bursa geceleri başladı, sanatçılar coşturdu

Beklenen açıklama geldi! Bugün arama yapılacak Beklenen açıklama geldi! Bugün arama yapılacak

259 muhtar görevden uzaklaştırıldı 259 muhtar görevden uzaklaştırıldı