Bursa'da salçaya kadın eli değdi

Bursa'da salçaya kadın eli değdi

Bursa'nın İnegöl ilçesinde salça diyarı olarak bilinen Kulaca Mahallesi'nde kadınlar toplu halde salça yapıyor. Mahalledeki Tarımsal Kalkınma Kooperatifinde bir araya gelen onlarca kadın ev salçası üretip yan ürünlerini de dünyaya satıyor.

Geçtiğimiz ay Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre bir önceki aya oranla yüzde 25,56 artış gösterip zam şampiyonu olan salça bir anda ilgiyi üzerine çekti. 

Fiyatların yükselmesindeki en önemli sebebin salçanın ham maddesi domatesin fiyatlarındaki yükseliş olduğunu belirten üreticiler, mevsim şartları sebebiyle sağlıklı domates üretiminin olmamasının salça üreticilerini zorda bıraktığını söyledi. 

Salçanın diyarı Bursa'nın İnegöl ilçesindeki Kulaca Mahallesi'nde ikamet eden kadınlar evlerinin geçimini salçadan sağlıyor. Hemen hemen mahalledeki tüm evlerin en alt katları salça deposu olarak kullanılıyor. Maharetli ellerde hazırlanıp saatlerce odun ateşinde dev kazanlarda piştikten sonra kavanozlara konulan ev yapımı salçalar Türkiye'nin dört bir köşesine gönderiliyor. Çok uzun yıllardır bu geleneği sürdüren İclal Seçim de kendi salçasını kendisi yapıyor. Kulaca salçasının lezzetli olmasının sebeplerini anlatan İclal Seçim, "Domatesi, biberleri yıkayıp doğruyoruz. 2-3 saat doğranmış halde kaynatıyoruz. Makinede kaynanan salçayı çekiyoruz. Çektikten sonra tekrar ateşe koyup kaynatmaya devam ediyoruz. Bu kaynatma işleminin ardından da kavanozlara koyup saklıyoruz. 120 kilo domatese 50 kilogram biber ekliyorum. Biz buna sevgimizi katıyoruz. Sadece domatesten yapınca bana lezzetli gelmiyor. Biberi de doğru orantıda koyuyoruz. 6 saat sürekli karıştırıyoruz. Bizim annelerimiz babaannelerimiz hepsi evde salça yapardı. Şimdi de bizler salça yapmayı sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı. 

Kooperatif de fiyatları yükseltti 

Kulaca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi fabrikasında üretilen ev yapımı salçanın kilogram fiyatı da 8 TL'den 10 TL'ye yükseldi. Sezonda 300 bin salça üretip iç pazara satan kooperatif, bin ton acı biber sosunu da Hollanda'ya ihraç ediyor. 

Kulaca Mahalle Muhtarı Sedat Seçim, geçen sezon domatesin kilogram fiyatının 30 kuruş olduğunu bu sezon mevsim şartlarından dolayı sağlıklı üretilemeyen domatesinin kilosunun 65 kuruşlara yükseldiğini dile getirdi. Enerji, işçi ve hammaddeye gelen zamların salçayı da etkilediğini belirten Seçim, 8 TL'ye kilosunu sattıkları ev yapımı salçanın 10 TL olduğunu ifade etti. Meşhur Kulaca salçasının 1974 yılında kurulan ve 44 yıldır hizmet eden salça fabrikasından kaynaklandığını vurgulayan Seçim, "Kulaca'nın salçasını meşhur eden 1974 yılında kurulan ve 44 yıldır hizmet eden salça fabrikamızdır. Daha önce kutu bazında basılırken şu anda da ev salçası niteliğinde yapılıyor" dedi. Salçanın zam rekoru kırmasının birinci sebebi hammadde, yani domatesin mevsim şartlarından dolayı olmadığından kaynaklanıyor" diyerek sözlerini sürdüren Seçim, "Geçen yıl 30 kuruşa alınan salçalık domatesin bugün kilosu 65 kuruşa tırmandı. Bunların haricinde enerji fiyatlarının yükselmesinden, işçi maliyetlerinin artması da zam gelmesine etken oldu. Yüzde 20-25 arası bir zam geldi. Biz sezonda 300 ton salça üretiyoruz. Bunun yanı sıra bin ton acı biber sosu yurt dışına ihraç ediyoruz. Kulaca ev yapımı salçamız yurt içinde tüketiliyor" diye konuştu. 


Bursa'da pencerede sigara içerken üçüncü kattan düştü Bursa'da pencerede sigara içerken üçüncü kattan düştü

Ahşap evde yangın! 2 çocuk öldü, 3 çocuk yaralandı Ahşap evde yangın! 2 çocuk öldü, 3 çocuk yaralandı

Şoke eden olay! 85 yaşında sosyal medya cinayeti Şoke eden olay! 85 yaşında sosyal medya cinayeti

Balıkların üreme alanına kum ocağı Balıkların üreme alanına kum ocağı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li şirket yöneticileriyle görüşecek Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li şirket yöneticileriyle görüşecek

İttifakta tek aday formülü İttifakta tek aday formülü

ABD operasyon başlattı ABD operasyon başlattı

Uluslararası çete üyelerine operasyon! Uluslararası çete üyelerine operasyon!

2 askerimizi şehit eden 9 terörist tutuklandı 2 askerimizi şehit eden 9 terörist tutuklandı

Bursa bürokratlarından Gölyazı çıkarması Bursa bürokratlarından Gölyazı çıkarması

ABD'den skandal mülteci kararı! ABD'den skandal mülteci kararı!

Kebap dumanı konseri iptal ettirdi Kebap dumanı konseri iptal ettirdi

Sedanur'un zorla arabaya bindirildiği iddiası Sedanur'un zorla arabaya bindirildiği iddiası

Dede torun 43 ton mavi kapak topladı 137 kişiye umut oldu Dede torun 43 ton mavi kapak topladı 137 kişiye umut oldu

ABD'li genç golfçü sahada ölü bulundu ABD'li genç golfçü sahada ölü bulundu

Patlamamış top mermisi bulundu Patlamamış top mermisi bulundu

ABD'nin hamlesi dünya için hem iyi hem de kötü ABD'nin hamlesi dünya için hem iyi hem de kötü

'Chemnitz' hamlesi: Görevden alındı 'Chemnitz' hamlesi: Görevden alındı