Bursa'da meydana gelen obrukların araştırma sonuçları belli oldu

Bursa'da meydana gelen obrukların araştırma sonuçları belli oldu

Jeoloji Mühendisi Engin Er bu yaz başında Bursa'da ilk defa gözlemlenen obruklarla ilgili açıklamalarda bulundu. Obrukların yerel obruk olduğunu, vatandaşlar için tehlike oluşturmadığını ve obruk olan bölgede yapılaşmanın herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini söyleyen Er, imar barışı hakkında da açıklamalarda bulundu.

Jeoloji Mühendisi Engin Er, bu yaz başında Bursa'da ilk defa gözlemlenen obrukları, yapılan çalışmaları ve imar barışının son durumunu Bursada Bugün'e anlattı. Gözlemlenen obrukların tektonik değil, yerel obruk olduğunun altını çizen Er, "Bu yaz başlarında Bursa'da Yıldırım tarafında ilk defa obruklar gözlemlendi. Obruklarla ilgili resimler çekmiştik. Bursa kamuoyunun gündemine gelmişti. Gündeme gelmesi neticesinde o bölgede yapılaşmayla ilgili izinler durdurulmuş, ayrıntılı jeolojik çalışmalar yapılması ihtiyacı hasıl olmuştu. Ondan sonra bu bölgede yapılan teknik çalışmalar, sondajlar neticesinde bu bölgede tektonik aktivitenin olduğu MTA'nın ve bakanlığın yayınladığı Türkiye Aktif Haritası'nda belli olmasına rağmen obrukların tektonik değil, yerel obruk olarak oluştukları yapılan çalışmalar neticesinde daha dün bakanlık tarafından onaylanan bir raporla tescillenmişti. Prof. Dr. Erhan Altunel gözetiminde yapılan bu çalışma neticesinde obrukların büyük bir tehlike arz etmedikleri neticesi hasıl olmuştur ve bu bölge yeniden yapılaşmaya açılmıştı" şeklinde konuştu.

"Bölgeden sorumlu olanlar konuya el atmıştır"

Vatandaşların şu anlık endişe etmesine gerek olmadığını söyleyen Engin Er, "Kestel Belediyesi ve o bölgedeki sorumlu olanlar konuya el atmıştır. Ayrıca bir çalışma yapılmıştır. 4-5 ay içerisinde gerekli önlemler alınmıştır, alınmaya da devam edecektir. O bölgede yapılacak olan çalışmalar ayrıntılı jeolojik çalışma gerektiren çalışmalardır" dedi.

İmar barışında son durum nedir?

İmar barışını olumlu ve olumsuz yanlarıyla ele alan Engin Er, "İmar barışı doğru mu yanlış mı aslında bu gözle bakmamız lazım. İmar barışı; mühendislik hizmeti görmemiş binaların, hizmeti almış gibi değerlendirilmesidir. Jeoloji mühendisleri odası olarak biz bunu çok doğru bir uygulama olarak görmüyoruz. Vatandaş açısından şöyle bir faydası olabilir; ruhsatlandırılmış dahi olsa kentsel dönüşüme tabi oldukları zaman kendi haklarını daha üstün seviyede elde etmelerini sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.

"İmar barışı kentsel dönüşümün asıl amacına hizmet etmiyor"

Kentsel dönüşümün tek bir amacı olduğunu vurgulayan Er, "Depremsellik, doğal afetler anlamında bir amaç. Yapılan imar barışı maalesef buna hizmet etmemektedir; hatta daha kötüdür deprem sanki olmayacak gibi ötelenmiştir. Kentsel dönüşüm yapılacaksa vatandaş lehine bir uygulamadır. Elde ettikleri tapuların değerlendirilmesi açısından daha üstün bir değer sağlamalarını sağlayacaktır" şeklinde konuştu.

İtalya'nın Cenova şehrinde köprü çöktü: Onlarca ölü var İtalya'nın Cenova şehrinde köprü çöktü: Onlarca ölü var

Bursa'da Şehreküstü bölgesinde yıkım Bursa'da Şehreküstü bölgesinde yıkım

Bursa'da hırsızlardan sakladığı tüpleri bomba gibi patladı Bursa'da hırsızlardan sakladığı tüpleri bomba gibi patladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: AK Parti'nin tarihi milletimizin tarihi kadar eskidir Cumhurbaşkanı Erdoğan: AK Parti'nin tarihi milletimizin tarihi kadar eskidir

Rahip Brunson'ın avukatından ev hapsinin kaldırılması için başvuru Rahip Brunson'ın avukatından ev hapsinin kaldırılması için başvuru

AKUT: ''17 Ağustos'u asla unutmayacağız!'' AKUT: "17 Ağustos'u asla unutmayacağız!"

Bursa'da ''Aslan Parçası''na 23 bin lira istiyor Bursa'da "Aslan Parçası"na 23 bin lira istiyor

Çocuğa ıssız arazide cinsel istismarda bulunmak isterken yakalandı Çocuğa ıssız arazide cinsel istismarda bulunmak isterken yakalandı

Yönetmen Cankat Ergin, Bursa'da hayatını kaybetti Yönetmen Cankat Ergin, Bursa'da hayatını kaybetti

Bursa'da hamile sürücülerin karıştığı kazalar ucuz atlatıldı Bursa'da hamile sürücülerin karıştığı kazalar ucuz atlatıldı

Bursa'daki HDP mitinginde yasadışı slogan atan 9 kişi gözaltında! Bursa'daki HDP mitinginde yasadışı slogan atan 9 kişi gözaltında!

Otobüs durağında korku dolu anlar! Kanlar içinde kaldı Otobüs durağında korku dolu anlar! Kanlar içinde kaldı

Bursa Orhaneli yolunda bir araç takla attı Bursa Orhaneli yolunda bir araç takla attı

Ölüm yasağı getiren fenomen muhtar: ''Altın elimizde kaldı, talihlisini bekliyoruz'' Ölüm yasağı getiren fenomen muhtar: "Altın elimizde kaldı, talihlisini bekliyoruz"

Google'da ''rüyada dolar görmek'' araması dörde katlandı Google'da "rüyada dolar görmek" araması dörde katlandı

Benzin ve motorine yapılan zam pompaya yansımadı Benzin ve motorine yapılan zam pompaya yansımadı

Deprem uzmanı açıkladı: ''Endişe duyduk'' Deprem uzmanı açıkladı: "Endişe duyduk"

Şişli'de 'insanlık ölmemiş' dedirten olay Şişli'de 'insanlık ölmemiş' dedirten olay