Bursa'da Makina Mühendisleri Odası'ndan, Doburca'da yaşanan kaza hakkında açıklama

Bursa'da Makina Mühendisleri Odası'ndan, Doburca'da yaşanan kaza hakkında açıklama

Bursa'da geçtiğimiz günlerde Uludağ'a gezmeye giden öğrencilerin dönüşte otobüsün devrilmesi sonucu ve 1 öğrencinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan kaza hakkında Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi'nden açıklama geldi. Yapılan açıklamada "Hatalar düzeltilene kadar yolun hemen kapatılması gerekli" denildi.

SEFA BALABAN/BURSADABUGUN.COM

Geçtiğimiz günlerde Çamlıca Erkek Öğrenci Yurdu öğrencilerini taşıyan otobüsün Doburca'da bulunan dağ yolundan aşağıya inerken 1 öğrencinin yaşamına mal olan kaza hakkında Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi tarafından açıklama yapıldı. Oda başkanı Fikri Düşünceli tarafından yapılan açıklamada kazaya bilimsellikten uzak yapılan yolun neden olduğunu savunuldu. Düşünceli kazanın sorumlusunun Bursa Büyükşehir Belediyesi olduğunu iddia ederek, "Artık ölüm yolu haline gelen bu yol, hatalar düzeltinceye ve eksikler giderilinceye kadar araç trafiğine kapatılmalıdır" dedi.

"Yolda fiziki iyileştirilmeler yapılmalıdır"

2014 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanıma açılan Odunluk- İnkaya bağlantı yolunda bir daha kaza yaşanmamasına yönelik bir dizi tavsiyelerde de bulunulan Düşünceli, açıklamasında "Öncelikle Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından fiziki olarak yol yapısında iyileştirilmeler yapılarak, büyük araçların da bu yolu güvenle kullanmaları sağlanmalıdır. Büyük araçların bu yolu güvenle kullanmaları teknik açıdan sağlanamazsa, yola büyük araçların girmesi engellenmelidir" ifadelerini kullandı. Yolda bulunan kurb'un (dönüş mesafesi) 20 metre olduğunu, karayolları standartlarına göre bu oranın 30 ila 35 metre olması gerektiğinden bahseden Fikri Düşünceli, "Yolda bulunan eğim yaklaşık yüzde 15 ila 16 arasında. Bunun da karayolları standartlarında maksimum yüzde 9 ila 12 arasında olması gerek" diye konuştu. Bahse konu edilen yolda da 4 sene içerisinde birden fazla yaralamalı ya da ölümlü kaza meydana geldi.

Yakalandılar! Cinsel ilişkiye girmek vaadiyle kandırıp... Yakalandılar! Cinsel ilişkiye girmek vaadiyle kandırıp...

Kömür kavgasında kan aktı! Kömür kavgasında kan aktı!

İş merkezinde yangın çıktı, tatlıcı tatlılarını kaçırdı İş merkezinde yangın çıktı, tatlıcı tatlılarını kaçırdı

Birlikte çay içti, sonrası korkunç! Birlikte çay içti, sonrası korkunç!

2 otomobil çarpıştı: 3 yaralı 2 otomobil çarpıştı: 3 yaralı

Zuhal Topal'ın tazminat kazandığı damat adayı: Bu parayı nasıl ödeyeceğim? Zuhal Topal'ın tazminat kazandığı damat adayı: Bu parayı nasıl ödeyeceğim?

Bursa'da iki otomobil çarpıştı: 3 yaralı Bursa'da iki otomobil çarpıştı: 3 yaralı

İnşaatta bulundu! Yüzü tanınmayacak halde... İnşaatta bulundu! Yüzü tanınmayacak halde...

Vitesleri karıştırdı, markete daldı! Vitesleri karıştırdı, markete daldı!

Taksi durağında silahlı çatışma: 3 yaralı Taksi durağında silahlı çatışma: 3 yaralı

Liselilerin meydan savaşı! Ortalık birbirine girdi Liselilerin meydan savaşı! Ortalık birbirine girdi

Bakan Soylu: 37 bin 710 adres değişikliği haksız şekilde yapılmıştır Bakan Soylu: 37 bin 710 adres değişikliği haksız şekilde yapılmıştır

Binali Yıldırım: Meclis başkanlığı görevimdeki son işim belki de bu olacak Binali Yıldırım: Meclis başkanlığı görevimdeki son işim belki de bu olacak

Bursa'da zabıtanın dikkati hayat kurtardı! Bursa'da zabıtanın dikkati hayat kurtardı!

Bursa Uludağ'da kilometrelerce kuyruk oluştu Bursa Uludağ'da kilometrelerce kuyruk oluştu