Bursa'da liselilerin buluşları görücüye çıktı

Bursa'da liselilerin buluşları görücüye çıktı

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Program Başkanlığı tarafından düzenlenen "49. Lise Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması Bölge Sergisi" Uludağ Üniversitesi'nde başladı. 

Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde üç gün sürecek olan sergide 12 bilim dalından toplam 100 proje teşhir edilecek. Sergi boyunca tek tek değerlendirilecek olan projelerden en iyi olanlara ödülleri törenle teslim edilecek. 

UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, üniversite olarak güzel bir faaliyete ev sahibi yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Ulcay, "Artık kodlama yaşı ilk öğretime kadar düştü. Bugün yarıştığımız ülkelerin çocukları ile kendi çocuklarımızı aynı seviyeye getirmek zorundayız. Dünün teknolojileri ile bugünün teknolojilerini yakalamak mümkün değil. Biz yarının teknolojileri ile çocuklarımızı eğitmek zorundayız. Proje sadece matematik, biyoloji, fizik ve kimya alanlarında da olmuyor. Okullarımızda çocuklarımızı proje yapmaya yönlendirirken, sosyal bilimlerde de projelerin yapılması gerektiğini vurgulamalıyız. Toplumu yöneten projeler en çok sosyal bilimlerden çıkıyor" dedi. 

Öğrencilerin sergileyecekleri bütün projelerin çok büyük değerler taşıdığını vurgulayan Prof. Dr. Yusuf Ulcay, "Üniversitelere gelecek olan veya yarın araştırma yapacak olan çocuklarımıza bu bilginin kazandırılması açısından yapılan bu faaliyetten dolayı TÜBİTAK yönetimine ve üniversitemizdeki sorumlulara gerçekten teşekkür ediyorum. Çünkü lise veya üniversite çağında bu seviyeyi yakalamak maalesef mümkün olmuyor. Bizler ilk aşamadan başlamak zorundayız. Dolayısıyla üniversitede eğitim alan çocuklarımızdan başarı bekliyorsak, temelden onlara harçlarını sağlam koymak zorundayız. Bugün burada bulunan lise öğrencileri biraz daha şanslı. Ben lise ve öncesinde eğitim veren kurum ve kişilerin bu konuya biraz daha hassasiyetle yaklaşmasını diliyorum" diye konuştu. 

Bursa Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Özkan, en çok proje başvurusunun Balıkesir'den geldiğini kaydederek, "Türkiye genelinde 16 bin 181 proje başvurusu olmuş. Bursa bölgesinde ise 1345 proje başvurusu olmuş. Sergimiz 3 gün devam edecek. Perşembe günü ödül töreni gerçekleştireceğiz. Tüm halkımıza açığız. Üniversiteyi bize açtığı için Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Ulcay'a ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu. 

Açılış konuşmalarının ardından kesilen kurdele ile birlikte sergi ziyaretçilere açıldı. UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ve protokol üyeleri, stantları gezerek öğrencilerden projeleri hakkında bilgiler aldı. 

Muharrem İnce ilk 100 günde yapacaklarını açıkladı! Muharrem İnce ilk 100 günde yapacaklarını açıkladı!

Bursalılar en çok hangi şehri tercih ediyor? Bursalılar en çok hangi şehri tercih ediyor?

Millet Kıraathanesi Bursa'da açılıyor Millet Kıraathanesi Bursa'da açılıyor

ABD'de korkunç cinayet! Cesedi parçalanmış halde bulundu ABD'de korkunç cinayet! Cesedi parçalanmış halde bulundu

Akşener: Şerefsiz şerefsiz geziyorlar Akşener: Şerefsiz şerefsiz geziyorlar

Uyuşturucuya özendirdikleri gerekçesiyle gözaltına alındılar Uyuşturucuya özendirdikleri gerekçesiyle gözaltına alındılar

YSK karar verdi: Çay bahçeleri kapalı olacak YSK karar verdi: Çay bahçeleri kapalı olacak

'Katilimi tanıyorum' dedi, günler sonra cesedi bulundu 'Katilimi tanıyorum' dedi, günler sonra cesedi bulundu

O cani gözaltında! O cani gözaltında!

12 yıl sonra tecavüzcüsünü yakalayıp... 12 yıl sonra tecavüzcüsünü yakalayıp...

Hristiyanlar için Bursa İznik'i özel kılan gün Hristiyanlar için Bursa İznik'i özel kılan gün

Babasını dövüp, annesini bıçaklayan şüpheli serbest Babasını dövüp, annesini bıçaklayan şüpheli serbest

Seçim günü Bursa Nilüfer'de ulaşım engelsiz olacak Seçim günü Bursa Nilüfer'de ulaşım engelsiz olacak

Tam 5 gündür bulunamıyor! Leyla'nın ailesinden şoke eden iddia Tam 5 gündür bulunamıyor! Leyla'nın ailesinden şoke eden iddia

Bursa'da 'Yapı Kayıt Belgesi' uyarısı! ''Dolandırılmayın!'' Bursa'da 'Yapı Kayıt Belgesi' uyarısı! "Dolandırılmayın!"

CHP Bursa'dan kamuoyuna açıklama CHP Bursa'dan kamuoyuna açıklama