Bursa'da ekonomide değişen koşullar ele alındı

Bursa'da ekonomide değişen koşullar ele alındı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), üyelerini bilgilendirmeye devam ediyor. MÜSİAD Bursa Şubesi Eğitim Komisyonu'nun düzenlediği toplantının konuk konuşmacısı Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Feridun Yılmaz oldu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Gürses, şubenin faaliyetleri ve güncel konular üzerine değerlendirmelerde bulundu. Gürses, "İçinde bulunduğumuz durumdan çıkmamız için yapılacak olan şey; daha fazla katma değerli mallar üretmek, ihracatı arttırmak ve dış ticaret açığı değil, fazlası verir duruma gelmektir" dedi.

Üretimin yanında, satış ve pazarlamanın da önemine dikkat çeken Gürses, "Bölgemizdeki diğer ülkelere göre, üretim konusunda en başarılı ülke durumundayız. Fakat sadece üretim yetmiyor, ürettiklerimizi de satmak zorundayız. Devletimiz de bu konunun farkında ve gerçekleştirdiği Ur-Ge faaliyetleriyle yerli üreticiyi, yabancı alıcıyla bir araya getiriyor. Sadece Bursa'da tekstil, gıda ve hazır giyim sektörlerinde ondan fazla Ur-Ge faaliyeti var. Yüksek katma değerli ürünler üretme konusunda da devletimiz Ar-Ge merkezlerine gerekli desteği verdi, biz de işadamları olarak bu desteklerden daha çok faydalanmalıyız" diye konuştu.

"Bizlere Önemli Görevler Düşüyor"

Hükümetin, enflasyonla mücadeleyi önceliğine koymasının önemli olduğunu sözlerine ekleyen Gürses, "Enflasyonla mücadeleyi de ancak daha fazla üreterek gerçekleştirebiliriz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde, iş dünyasının sıkıntılarını ve çözüm önerilerini dile getirmek açısından MÜSİAD gibi benzeri kurumlara oldukça önemli görevler düşüyor. Yeni sistem bu önerilere açık ve bizler ancak elele vererek, ülkemizi daha iyi bir konuma getirebiliriz" şeklinde konuştu.

"İktisadi Bir Saldırıyla Karşı Karşıyayız"

'Türkiye Ekonomisinde Zihniyet Dönüşümünün İmkanları' konulu konuşmasıyla MÜSİAD üyeleriyle buluşan Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Feridun Yılmaz ise, "Türkiye büyük ekonomik sıkıntılar yaşadığı dönemlerde bile her zaman iddialı bir ülke durumunda olmuştur. Son 16 yıldır, ekonomik, sosyal ve adalet konularında rahatlamış, dünyanın en büyük on ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen bir ülke konumundayken, iktisadi bir saldırıyla karşı karşıya kaldık. Çünkü Türkiye'nin bölgesinde iddialı, güçlü bir ülke konumuna gelmesi, dünya sisteminin ekonomik patronları diyebileceğimiz ülkelerin işine gelmiyor" ifadelerini kullandı.

İşadamlarına tavsiyelerde de bulunan Prof. Dr. Yılmaz, "Yaptığımız her işi layıkıyla yapmalıyız. Disiplinli ve çalışkan olmalıyız. Sadece katma değerli ürün üretmek yetmez, markalaşmalı ve bu markaları dünyaya pazarlamalıyız. Biz politik hinterlandı geniş bir ekonomik havzaya sahibiz. Buradaki potansiyeli harekete geçirecek doğru adımları atarak güçlenebilir" dedi.

Devletin özel sektöre yönelik teşviklerinin olumlu olduğunu fakat bunlardan yeteri kadar verim alınamadığını belirten Prof. Dr. Yılmaz şöyle konuştu: "Değişen sistemle birlikte artık politik irade ve sermaye sahipleri beraber hareket etmelidir. Ancak bu şekilde bir kabuk değişimi yaşayabilir ve bu süreci atlatabiliriz."

Konuşmaların ardından MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Gürses, Prof. Dr. Feridun Yılmaz'a hediye takdim etti.

 

 

Bursa'da deprem oldu! Bursa'da deprem oldu!

Bursa'da inşaatta 9'uncu kattan düşüp ölen Erkan'ın ailesinden 283 bin liralık dava Bursa'da inşaatta 9'uncu kattan düşüp ölen Erkan'ın ailesinden 283 bin liralık dava

Bursa İnegöl'de göz gözü görmüyor Bursa İnegöl'de göz gözü görmüyor

Bursa'da 'Cağ pizza' ile Erzurum ve İtalyan yemek kültürlerini harmanladı Bursa'da 'Cağ pizza' ile Erzurum ve İtalyan yemek kültürlerini harmanladı

Bursa'da 2 bin 500 yıllık Roma dönemi mezar odaları talan ediliyor Bursa'da 2 bin 500 yıllık Roma dönemi mezar odaları talan ediliyor

Bursa'da öğrenciler kale direği üretip okullara gönderiyor Bursa'da öğrenciler kale direği üretip okullara gönderiyor

Mesut Demir; <br /> Gündemimiz neden turizm değil çöpler! Mesut Demir;
Gündemimiz neden turizm değil çöpler!

Aysın Komitgan; <br /> Bursa'nın lobisi yok diyenler kimdi? Aysın Komitgan;
Bursa'nın lobisi yok diyenler kimdi?

Bursa'da siste zincirleme kaza: 7 yaralı var... Bursa'da siste zincirleme kaza: 7 yaralı var...

Bursa'da narkotikçilerden uyarı: 'Benim çocuğum uyuşturucu kullanmaz' demeyin! Bursa'da narkotikçilerden uyarı: 'Benim çocuğum uyuşturucu kullanmaz' demeyin!

Bursa'da zam oranlarını ifşa etti, işinden oldu Bursa'da zam oranlarını ifşa etti, işinden oldu

Bursa'da mühendisliği bırakıp hayallerinin peşinden gitti, 2 altın madalya kazandı Bursa'da mühendisliği bırakıp hayallerinin peşinden gitti, 2 altın madalya kazandı

Bursa Uludağ'da pistlerdeki kar kalınlığı suni kar ile yükseltildi Bursa Uludağ'da pistlerdeki kar kalınlığı suni kar ile yükseltildi

İşte hacklenen hesapları kurtarma yolları! İşte hacklenen hesapları kurtarma yolları!

Bursa'da kayıp alarmı! 4 gündür haber yok... Bursa'da kayıp alarmı! 4 gündür haber yok...

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (15 Aralık 2018 Cumartesi)	Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (15 Aralık 2018 Cumartesi)