Bursa'da eğitim sıkıntılı sürece girebilir

Bursa'da eğitim sıkıntılı sürece girebilir

Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, Bursa'daki eğitim ile alakalı sıkıntıları Bursada Bugün'e anlattı. Bursa'daki okullarda derslik sıkıntısının hat safhada olduğunun altını çizen Rona, "Öğretmenlik mesleği itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor" dedi.

SEFA BALABAN/BURSADABUGUN

Eğitim İş Bursa Şubesi Başkanı Özkan Rona, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya konulacak olan tam gün eğitim programının Bursa'da uygulanamayacağını iddia etti. Bursa'da ciddi bir derslik eksikliği olduğunun altını çizen Rona, "Bursada eğitimin temel sorunlarından birisi ciddi bir derslik açığımız var. Özellikle Bursa derslik açığı konusundan Türkiye'de derece yapan illerden birisi. Derslik açığı bakımından altıncı sırada olan Bursa'nın bugün 2500'ün üzerinde derslik ihtiyacı var. Bu derslik açığını karşılaması için acilen 24 derslikli en az 105 okul inşa edilmesi gerekiyor. Kaldı ki 2019'da Milli Eğitim Bakanlığı'nın tam gün eğitime geçme planı doğrultusunda yeni dersliklere duyulan ihtiyaçla birlikte bu sayının 4 binin üzerine çıkmasını bekliyoruz; ancak şu an Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bu ihtiyacı karşılayacak yatırımı yapmadığını görüyoruz. Dolayısıyla Bursa 2019'da tam gün eğitime geçebilme potansiyeline sahip değil. Okullarımız tam gün eğitime geçerken ihtiyaç duydukları derslik açığını maalesef okulların niteliğini arttıran birimlerini kapatarak ve dersliğe dönüştürerek sağlamaya çalışıyorlar. Fen bilgisi labaratuvarları, kütüphaneler, kantinler, spor alanları gibi alanlar dersliğe dönüştürülmek yoluyla bile Bursa'nın derslik ihtiyacı karşılanamıyor. Şu an merkezde mevcudu 45'i geçen okullar olduğunu biliyoruz" dedi.

Okullarda güvenlik zafiyeti

Geçtiğimiz yıllarda okullarda bir çok güvenlik zafiyetinin ortaya çıktığını hatırlatan Özkan Rona, şiddet olaylarının yaşandığını belirtereki, "Gerek öğretmene, gerek öğrencilerin kendi aralarında dışardan gelen tehlikelerle karşı karşıya kaldıkları ciddi bir güvenlik zafiyeti yaşıyoruz. Bakanlığın ve Milli Eğitim Müdürlüğü'nün acilen okulların güvenlik ihtiyacını karşılayacak yeteri kadar güvenlik personeli istihdam etmesi gerekiyor. Bu yalnızca öğretmenlerin güvenliği için zorunlu olan bir ihtiyaç değil, aynı zamanda velilerimizin de çocukları okuldayken gönül rahatlığıyla onları bırakabilmeleri için bir ihtiyaç" ifadelerini kullandı.

Eğitimdeki motivasyon eksikliği

Eğitimin temel sorunları arasında da öğretmenlerde bulunan motivayon eksikliği olduğunu iddia eden Eğitim İş Bursa Şubesi Başkanı Özkan Rona, "Eğitimin önemli sorunlarından biri ise öğretmenin motivasyon eksikliği. Maalesef öğretmenlerimiz son dönemlerde mesleklerine yapılan bilinçli itibarsızlaştırma nedeniyle motivasyon kaybı yaşıyorlar. Eğitimin en önemli bileşeni hiç şüphesiz öğretmendir. Öğretmenin motivasyonunun yerinde olmadığı, mutlu olmadığı bir ortamda eğitimin geriye kalan bütün girdilerinin yerli yerinde olması bile eğitimde başarı sağlanmasına yeterli olmayacak" şeklinde konuştu.

"Bursa'da 5 bin öğretmene ihtiyaç var"

Bursa'da bulunan derslik eksiğinin yanı sıra öğretmen ihtiyacında da ciddi açık olduğunu belirten Özkan Rona, sözlerini şu şekilde noktaladı. "Bursa'nın 5 binin üzerinde öğretmen ihtiyacı var. Bu oranda bir öğretmen ihtiyacını karşılamak için de çok ciddi sayıda ücretli öğretmenle açık kapatılmaya çalışılıyor. Oysa ki ücretli öğretmenlik verimli bir istihdam modeli değildir. En temel sorunlarından bir tanesi kişilerin aldıkları ücretlerin yaşam seviyesinin altında olmasıdır. Bu aynı zamanda 5 bine yakın ücretli öğretmenin mesleki motivasyonunu bozmakta ve tabii ki öğretmen sürekliliği bakımından da sorun yaratmaktadır; çünkü 1 yıl çalıştırdığınız ücretli öğretmeni bir sonraki yıl çalıştıramama gibi bir durumla karşı karşıya kalıyorsunuz"

Bursa'da kontrolden çıkan oyuncak yüklü tır devrildi: 1 ölü Bursa'da kontrolden çıkan oyuncak yüklü tır devrildi: 1 ölü

Resmi Gazete'de yayımlandı... Et fiyatlarına ilişkin önemli karar! Resmi Gazete'de yayımlandı... Et fiyatlarına ilişkin önemli karar!

Kız arkadaşının fotoğrafını ve numarasını paylaşmıştı... O kişi serbest! Kız arkadaşının fotoğrafını ve numarasını paylaşmıştı... O kişi serbest!

Valilikten 2 kişinin ölmesi üzerine çok önemli uyarı! Valilikten 2 kişinin ölmesi üzerine çok önemli uyarı!

İstanbul'da halk cinsel istismara karşı yürüdü! İstanbul'da halk cinsel istismara karşı yürüdü!

 CHP Oğuzeli İlçe Başkanı öldürüldü CHP Oğuzeli İlçe Başkanı öldürüldü

Ailesiyle tartıştı evini yaktı! İçeriden çıkmayınca... Ailesiyle tartıştı evini yaktı! İçeriden çıkmayınca...

Serkan Yetişmişoğlu; <br /> En organik doping! Serkan Yetişmişoğlu;
En organik doping!

Sokak ortasında cinayet: 1 ölü Sokak ortasında cinayet: 1 ölü

Evinin kül oluşunu gözyaşları içinde izledi Evinin kül oluşunu gözyaşları içinde izledi

PKK yandaşlarından Londra'da provokasyon... TRT binasına zorla girdiler PKK yandaşlarından Londra'da provokasyon... TRT binasına zorla girdiler

''Nargile baronları'' tutuklandı "Nargile baronları" tutuklandı

Bursa'da borç kavgasında kan aktı! Bursa'da borç kavgasında kan aktı!

Milli Savunma Bakanlığında 'önemli' toplantı Milli Savunma Bakanlığında 'önemli' toplantı

İki genç kızın intihar girişiminde 'mavi balina' iddiası İki genç kızın intihar girişiminde 'mavi balina' iddiası

Bursa'da büyük panik! FSM Bulvarı'nda silahlı saldırı Bursa'da büyük panik! FSM Bulvarı'nda silahlı saldırı