Bursa'da deveci armudunun hasadı başladı

Bursa'da deveci armudunun hasadı başladı

BURSA Ovası'nda yetişen ve büyük bir bölümü yurt dışına ihraç edilen deveci armudunun hasadı başladı. Önceki senelere göre daha az verim alınan deveci armudunun fiyatı ise üreticiyi memnun etti.

Tanesi 1 kiloya yakın gelen deveci armudunda bu sene, önceki senelere göre verimin düşük olduğu belirtildi. Ancak üründe yüzTürkiye'de armut üretiminde akla ilk gelen kenti olan Bursa'da deveci armudunun hasadına başlandı.de 30 dolayında kayıp olsa da fiyatların önceki yıllara göre daha iyi olması üreticileri memnun etti. Deveci armudu üretiminde Gürsu ilçesiyle birlikte önemli bir yere sahip olan İnegöl'e bağlı kırsal İsaören Mahallesi'nde üreticiler hasat çalışmalarını sürdürüyor.

Üreticilerden Tacettin Bal, verimin geçen seneye göre az olduğunu belirtti. Geçen sene 1,5 liradan armut sattığını belirten Bal, "Fiyatlar bu yıl biraz daha tatmin ediyor. Şu an 2,5 liradan veriyorum deveci armudunu. Masraflarımız var, ama yine de memnunuz. İlaç, gübre, mazot, işçilik fiyatlarımız arttı. Tabii ürün fiyatları geçen yıllara göre iyi. Ama bu yıl da önceki yıllara göre ürün daha az çıktı" dedi.

Deveci armudu yetiştirmenin zahmetli olduğunu belirten Tacettin Bal, "Deveci armudu yetiştirirken bir bebek gibi ilgileniyoruz. Bu armut, diğer armutlara göre daha meşakkatli bir armut. Manavlarda, marketlerde yüksek fiyatlarda satılıyor belki ama üretim maliyeti çok. Bir anne bebeği ile nasıl ilgileniyorsa, biz de öyle ilgileniyoruz. Gecemizi gündüzümüze katıyoruz" diye konuştu.

YURT DIŞINA İHRAÇ EDİLİYOR

Deveci armudunu diğer armutlarla kıyaslandığında, tane bazı olarak gramajının yüksek olduğunu söyleyen İnegöl İsaören Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Erhan Ulu, normal bir armudun gramı 200- 300 gram gelirken, deveci armudunun tanesinin 1 kiloya kadar ulaştığını belirtti.

Deveci armudunda bu yıl verimin düşük olduğunu kaydeden Erhan Ulu, "Geçen yıllarda normalde bir bahçede 10 ton çıkarken, bu yıl 7- 7,5 ton civarında bir hasat oluyor. Yani bu sene yüzde 30'a yakın bir tonaj kaybımız var. Fakat geçen seneye göre bu sene fiyatlar biraz daha makul. Geçen sene 1,5 liraya verdiğimiz deveci armudunu bu sene 2,5 lira civarında piyasaya veriyoruz. Hasadını yaptığımız deveci armudu, genelde yurt dışına gönderiliyor. Ağırlıklı olarak Arap ülkelerine gönderiliyor" dedi.

Akut Bursa, Afrika'ya yardıma gidiyor Akut Bursa, Afrika'ya yardıma gidiyor

İşte SIM kart yerine gelecek teknoloji!
İşte SIM kart yerine gelecek teknoloji!

Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener Bursa'ya birlikte geliyor! Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener Bursa'ya birlikte geliyor!

Zirveyi sallayan iddia Zirveyi sallayan iddia

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: ''Uygulanacak projelere Bursalılarla karar vereceğiz'' Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: "Uygulanacak projelere Bursalılarla karar vereceğiz"

Bursa'da ev arkadaşını öldüren sanık: Doldur boşalt yaparken silah ateş aldı Bursa'da ev arkadaşını öldüren sanık: Doldur boşalt yaparken silah ateş aldı

Antalya'da eski sevgili cinayetinde 3 kişiye 25'er yıl hapis Antalya'da eski sevgili cinayetinde 3 kişiye 25'er yıl hapis

Oğluna Suriyeli gelin buldu, hayatının şokunu yaşadı! Oğluna Suriyeli gelin buldu, hayatının şokunu yaşadı!

Çavuşoğlu Bursa'da konuştu: ''Şimdiden parsel parsel peşkeş çekmeye başladılar'' Çavuşoğlu Bursa'da konuştu: "Şimdiden parsel parsel peşkeş çekmeye başladılar"

Denizli'deki deprem anından inanılmaz görüntüler Denizli'deki deprem anından inanılmaz görüntüler

Bursa Gülbahçe'de Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş rüzgarı esti Bursa Gülbahçe'de Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş rüzgarı esti

Bursa'da bu bahçede 3 şehit yatıyor! 'Mezarlara sahip çıkılsın' Bursa'da bu bahçede 3 şehit yatıyor! 'Mezarlara sahip çıkılsın'

Bursa'da tekstil fabrikasında korkutan yangın Bursa'da tekstil fabrikasında korkutan yangın