Bursa'da ayakkabı bağcıkları el bileklerini süslüyor

Bursa'da ayakkabı bağcıkları el bileklerini süslüyor

Renkli spor ayakkabılar için üretilen ayakkabı bağcıkları, kalın ve hacimli yapılarıyla gençlerin elinde çeşitli örgü ve düğüm teknikleri kullanılarak bileklik, toka, küpe ve anahtarlık gibi takı ve aksesuar ürünlerine dönüşüyor.

Gençler, ayakkabı bağcıklarından yaptıkları toka, bileklik, küpe ve anahtarlık gibi pek çok takı tasarım ve dekoratif parça yapımını, sosyal paylaşım sitelerine aktardıkları görüntülerle birbirleriyle paylaşıyor. 

Sosyal paylaşım sitelerinde bu yöntemle yapılan birbirinden farklı ve renkli ürünlerin satışı da yapılıyor. 

Bursa'da tarihi Kapalı Çarşı yakınlarında ayakkabı tamirciliği yapan İlhan Zanbak, yaptığı açıklamada, günümüzde giyilen ayakkabıların eskisi kadar kaliteli olmadığını, bunun da ayakkabı tamirciliğini etkilediğini söyledi.

Eskiden ayakkabıların birçoğunun deriden yapıldığını anımsatan Zanbak, "Ayakkabıda kalite düştükçe tamirat imkanı da azalıyor. Bize getirilen 15-20 liralık ayakkabıların tamiratı mümkün olmuyor. Tamir yapacağımız zaman bizim için kalite çok önemli. Tamiratla kaliteli ayakkabının ömrü uzuyor ancak kalitesiz ayakkabının ne ömrü uzuyor ne de yaptığımız işin hakkı olan ücreti alabiliyoruz." dedi. 

Tamirciliğin azalmasıyla ayakkabı aksesuarı satışlarına ağırlık verdiklerini anlatan Zanbak, özellikle ayakkabı bağında farklı renk ve kalitede binlerce ürün sattığını söyledi.

Zanbak, özellikle gençlerin son yıllarda rağbet göstermesiyle tamirden kazanmadığını ayakkabı bağı satışından kazandığını dile getirdi.

- "Bileklik yapan da var toka olarak kullanan da" 

Zanbak, gençlerin ayakkabı bağcıklarını çoğu durumda ayakkabı için almadığını belirterek, "Farklı model ve renklerde sattığımız bağcıklar amaçları dışında birçok alanda kullanılabiliyor. Gençler bağcıklardan saç tokası, bileklik ya da anahtarlık yapıyorlar. Ayakkabıda ise tekine farklı renk, diğerine ise başka bir renk kullanıyorlar." diye konuştu. 

Bağcık fiyatlarının 2 liradan başladığını ifade eden Zanbak, 70 santimetreye kadar olan bağcık fiyatlarının 2 lira, 1 metre 20 santimetre olanların 3 lira, gökkuşağı, simli ve deri bağcıkların fiyatlarının ise 5 lira olduğunu kaydetti.

Bağcık modasına uyan ve ayakkabıcıdan renkli bağcıklar alan Kardelen Karataş ise ayakkabı bağının bileklik olarak kullanıldığını arkadaşlarından gördüğünü belirterek, "Kız arkadaşlarım renkli olanları, erkekler ise koyu renk derileri bileklerine doluyor. Benim de hoşuma gitti, uzun zamandır hem toka hem de bileklik olarak kullanıyorum." dedi.

Karataş, gençlerin başlattığı bu trendin farklı alanlara kayarak devam edeceğini düşündüğünü ifade etti.

Bursa'da genç kadına, evden sonra adliyede cinayet keşfi Bursa'da genç kadına, evden sonra adliyede cinayet keşfi

Neslişah'tan müjdeli haber gelmişti ama... Neslişah'tan müjdeli haber gelmişti ama...

Özel güvenlikçiyi öldüren 'seri katil'in cezası belli oldu Özel güvenlikçiyi öldüren 'seri katil'in cezası belli oldu

Uçakta bir anda onlarca yolcunun burnu kanadı ve... Uçakta bir anda onlarca yolcunun burnu kanadı ve...

Türkiye'nin iade ettiği DEAŞ liderlerinden El İtavi'ye idam kararı Türkiye'nin iade ettiği DEAŞ liderlerinden El İtavi'ye idam kararı

Bursa'da FETÖ'nün hücre evlerine operasyon Bursa'da FETÖ'nün hücre evlerine operasyon

Bursa'da silahlı kavganın nedeninin miras olduğu ortaya çıktı Bursa'da silahlı kavganın nedeninin miras olduğu ortaya çıktı

Bursa'da müdür ve muhtar okulu boyadı Bursa'da müdür ve muhtar okulu boyadı

Sedanur Güzel'in kaybolması olayında flaş gelişme! Sedanur Güzel'in kaybolması olayında flaş gelişme!

Bursa'da domates doları solladı Bursa'da domates doları solladı

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (20 Eylül 2018 Perşembe) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (20 Eylül 2018 Perşembe)

Kredi kartlarındaki yeni faiz kararı yürürlüğe girdi Kredi kartlarındaki yeni faiz kararı yürürlüğe girdi

Odadaki düzenek pes dedirtti! ''Çilek yetiştirecektim'' deyip... Odadaki düzenek pes dedirtti! "Çilek yetiştirecektim" deyip...

Amazon Türkiye'ye ilk günden şikayet yağdı Amazon Türkiye'ye ilk günden şikayet yağdı

İtalya'da Sivas Kangal çağrısı yapıldı! İtalya'da Sivas Kangal çağrısı yapıldı!

Bunu tekrar çiz akımı sosyal medyayı sallıyor Bunu tekrar çiz akımı sosyal medyayı sallıyor

MEB'den liseler için yeni yaş düzenlemesi MEB'den liseler için yeni yaş düzenlemesi

O rektör konuştu: Evlenmeyin mi diyeyim O rektör konuştu: Evlenmeyin mi diyeyim