Bursa'da Ahıskalıların vatandaşlık kuyruğu!

Bursa'da Ahıskalıların vatandaşlık kuyruğu!

Vatandaşlık hakkının verilmesi ile birlikte Bursa'da yaşayan 120 bin Ahıska Türkü, geldikleri ülkenin Başkonsolosluğu ile Göçmen İdaresi Müdürlüklerine akın etti.

1944... Büyük Ahıska Sürgünü. 2. Dünya Savaşı yıllarının başları. Mayıs 1944'de Kafkas Bölgesine inen Rus Ordusu, Gürcistan ile Dağlık Kafkasya Bölgesinde kalan dağınık halde yerleşik düzende yaşayan, başta Ahıska Türkleri olmak üzere Gagavuz, Abazya, Azeri, Acar, Çerkez gibi Türk kökenli 2 milyon vatandaşını, hiçbir gerekçe göstermeden Rusya'nın Doğusuna ve Ortaasya steplerine sürdü. O günün şartlarında 50 bin aile Anavatan, Türkiye'ye doğru büyük bir göç başlattı. 120 bin kişinin yarısının Anadolu topraklarına ulaşamadan çıktıkları uzun yolculukta yaşamlarını yitirdiği, ne Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ne de o günlerin acılarını yaşayanlar unutabildi.

Günümüzde, Rusya ve Ortaasya Türki Cumhuriyetlerinde halen 5 milyon Ahıska Türkü yaşandığı var sayılmakta, Türkiye'de ise bu sayı 1,5 milyon.

1944'den bugüne kadar çeşitli tarihlerde, Türkiye'ye farklı sebeplerden dolayı göç eden Ahıskalıların tek beklentisi çifte vatandaşlık hakkı ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık hakkını elde edebilmek.

AK Parti, MHP ve CHP'nin Türkiye'de yaşayan "Türk kökenli" misafirlere yönelik, çifte vatandaşlık hakkının verilmesinde 2017 yılında yapmış olduğu yeni düzenleme ve kolaylıklar 2018 yılının 13 ocak tarihi itibari ile Ahıska Türklerine vatandaşlık hakkının önünü açtı. Bugüne kadar Bursa ilinde yaşayan 14 bin Ahıskalı Türk vatandaşı oldu.

Gürsu'da yaşayan 21 bin Ahıskalı da Gürsu Ahıskalılar Derneği Başkan Yardımcısı olan, aynı zamanda MHP Gürsu Belediye Meclis Üyesi, kendide göçmen bir ailenin oğlu olan Ramiz Mehmet tarafından sağlanan organizasyonu sayesinde evrak takip işinden kurtuldu.

Mehmet "Hemşehrilerimizden vatandaşlık hakkını takip etmeleri için, bizim Gürsu'da yaşayan Ahıskalıların ağırlığı Azerbeycan olduğu için İstanbul'a Azerbeycan Konsolosluğuna önce evrak kayıt işlemlerini bitirmeleri istenilmiş. İstanbul'da vatandaşlık işlemlerini yapan bazı simsarların, Ahıskalıların işlerini zamanında yapmadıkları, dolandırılma gibi hoş olmayan durumlarla karşılaştıklarını öğrenince müdahale etme gerekliliğini duyduk. Dernek binamıza hafta sonu Konsolosluğun yetkililerini getirerek, misafir ediyoruz. İstanbul'da bir kişi işleminin tamamlaması için ortalama 40 dolar iken, İstanbul'da mecburen 1 hafta konaklama yaptırıldığı için bin doları aşan bir ücret ödemek zorunda kalıyordu. Biz bu işlemleri Gürsu'da yaparak, Ahıskalı vatandaşlarımızı bir yükten de kurtarmış olduk. Şuana kadar bu hizmetten 4 bin kardeşimiz yararlandı. 21 bin civarında ki; hemşerilerimizin tamamına ulaşıncaya kadar bu hizmeti sunmaya devam edeceğiz. Vatandaşlık ile birlikte oturma izni ve çalışma izni gibi kronik sorunlar da aşılmış olacak. Ahıskalılar artık korkarak çalışmayacak, vergisini verecek, SSK'nı ödeyecek, emekli olacak, cenazesini vicdan rahatlığı ile gömecek, velhasıl insan olduğunu hissedecek. Ahıskalı vatandaşlarımızı dernek binamıza en kısa sürede gelerek, bu imkanlardan yararlanmaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı.  

 

 

Bursa'da palet deposunda korkutan yangın! Bursa'da palet deposunda korkutan yangın!

Sivas'ta av tüfeğiyle dehşet! 3 kişi hayatını kaybetti Sivas'ta av tüfeğiyle dehşet! 3 kişi hayatını kaybetti

Kırmızıtaş Holding'in patronları tutuklandı Kırmızıtaş Holding'in patronları tutuklandı

Hurda teşviki yasalaştı Hurda teşviki yasalaştı

Facebook'un kurucusu Zuckerberg'den skandal sonrası ilk açıklama Facebook'un kurucusu Zuckerberg'den skandal sonrası ilk açıklama

İnternete RTÜK denetimi getirildi İnternete RTÜK denetimi getirildi

Hastane inşaatından tarihi eser fışkırdı! Hastane inşaatından tarihi eser fışkırdı!

Anadolu Farm'dan açıklama: ''İnsanların anaparasını ödeyecek güçteyiz'' Anadolu Farm'dan açıklama: "İnsanların anaparasını ödeyecek güçteyiz"

Ünlü ismin annesi ilaç verilerek öldürüldü iddiası Ünlü ismin annesi ilaç verilerek öldürüldü iddiası

Bursa'daki patlama güvenlik kamerasına yansıdı Bursa'daki patlama güvenlik kamerasına yansıdı

Bursagaz'dan Bahar Mahallesi'ndeki patlamayla ilgili açıklama Bursagaz'dan Bahar Mahallesi'ndeki patlamayla ilgili açıklama

10 ay önce kazayla başından vurmuştu, evlendiler 10 ay önce kazayla başından vurmuştu, evlendiler

Bursa'da pizza götüren gence otomobil çarptı Bursa'da pizza götüren gence otomobil çarptı

Bursa Orhangazi'de  eski muhtar Ahmet Altın zeytinlikte ölü bulundu Bursa Orhangazi'de eski muhtar Ahmet Altın zeytinlikte ölü bulundu

Bursa'da doğalgaz patlamasında hayatını kaybeden genç kıza son görev Bursa'da doğalgaz patlamasında hayatını kaybeden genç kıza son görev

Bursa'da otopark kaosu! Bursa'da otopark kaosu!

Altının gram fiyatı rekor kırdı Altının gram fiyatı rekor kırdı