Bulgar antrenörden Türk cimnastiğine sporcu desteği

Bulgar antrenörden Türk cimnastiğine sporcu desteği

Ritmik Cimnastik Milli Takımı'nı çalıştıran Bulgar antrenör Kameliya Dunavska, Dünya Şampiyonası'nda ülkesinden 2 sporcusunu Türkiye adına yarıştıracak.

Bulgaristan'da düzenlenecek 36. Ritmik Cimnastik Bireysel ve Grup Dünya Şampiyonası'nda 2 Bulgar sporcu, Türk Milli Takımı formasını giyecek.

Başkent Sofya'da 6-17 Eylül'de organize edilecek şampiyonada, Türkiye'yi bireyselde Derya Demirörs ile Kamelya Tuncel, grup müsabakalarında ise Başak Nida Karaevli, Duygu Doğan, İpek Vardar, Emiliya Radicheva ve Aleksandra Mitrovich temsil edecek.

Milli takımı çalıştıran Bulgar antrenör Kameliya Dunavska, Türkiye'nin ilk 24'e girerek 2020 Tokyo Olimpiyatları kota mücadelesini sürdürebilmesi için, ülkesinden 2 sporcusu Radicheva ve Mitrovich'e Türk Milli Takımı forması giydirecek.

Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Şampiyonası'nda öncelikli hedefleri arasında, 2020 Tokyo Olimpiyatları'na yönelik kota mücadelesinin bulunduğunu söyledi.

Artistik cimnastikte 2012 Londra Olimpiyatları'na Göksu Üçtaş Şanlı ile ilk katılımı sağladıklarını ve ardından tarihi ilkleri yaşadıklarını anlatan Çelen, "Ritmik ve trampolin cimnastikte de olimpiyat hedefimiz var. Ritmik cimnastikte ilk 24 ülke arasına girmek istiyoruz." dedi.

Göksu Üçtaş Şanlı'nın olimpiyatlara katılımının, Türk cimnastiğinde hedefleri yükselttiğini vurgulayan Çelen, şöyle konuştu:

"Bulgaristan'daki Dünya Şampiyonası'nda olimpiyat yolundaki ilk hedefimize ulaşmak istiyoruz. Genç yaş gruplarında sporcularımız var ve olimpiyatlara yönelik hazırlıklarını sürdürüyorlar. Bulgar antrenörümüz ile stratejiler oluşturarak, planlamalar yaptık. Grup müsabakalarında takımı tamamlamak için 2 sporcuya ihtiyacımız vardı. Alt yaş gruplarında yer alan sporcularımızın yaşları tutmadığı için büyüklerde eksik kalınca, antrenörümüzün 2 sporcusunu getirdik. 2020 Tokyo Olimpiyatları hedefi doğrultusunda, antrenörümüzün 2 sporcusunu Türkiye adına yarıştıracağız. Dünya Şampiyonası'nda ilk 24'e girebilmek için böyle bir hedef ve strateji belirledik."

2020 Tokyo Olimpiyatları'na kota mücadelesi için Bulgaristan'daki Dünya Şampiyonası'nın büyük önem taşıdığını dile getiren Çelen, "Milli takım antrenörümüz Dunavska, bizim için fedakarlık yaptı. Transfer ettiğimiz sporcular için sembolik tutarda bir ücret ödeyeceğiz. Antrenörümüz, 'Türkiye'nin olimpiyat hedeflerine duyarsız kalamam.' dedi. Biz de bu işbirliği doğrultusunda olimpiyat hedeflerine yol almak istiyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Çelen, bireysel müsabakalarda ise sporcuların 15-16 puana ulaşmalarının iyi bir netice olacağını kaydetti.

Meteoroloji'den Bursa'ya kuvvetli yağış uyarısı Meteoroloji'den Bursa'ya kuvvetli yağış uyarısı

Dur ihtarına uymadı aracı bırakıp kaçtı Dur ihtarına uymadı aracı bırakıp kaçtı

Bursa'da katil zanlısından 'pes' dedirten yanıt: ''Cinayeti zevkten işledim'' Bursa'da katil zanlısından 'pes' dedirten yanıt: "Cinayeti zevkten işledim"

ABD'de Türkiye'yi ilgilendiren gelişme! ABD'de Türkiye'yi ilgilendiren gelişme!

TIR ile otomobil kafa kafaya çarpıştı: 2 ölü, 2 yaralı TIR ile otomobil kafa kafaya çarpıştı: 2 ölü, 2 yaralı

Bursa'da zincirleme kaza Bursa'da zincirleme kaza

Bursa'da vatandaşın dikkati, faciayı önledi Bursa'da vatandaşın dikkati, faciayı önledi

Bursa'da ölüm tarlada yakaladı Bursa'da ölüm tarlada yakaladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump anlaştı! Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump anlaştı!

ABD, BM'nin Golan kararına ilk kez 'hayır' dedi ABD, BM'nin Golan kararına ilk kez 'hayır' dedi

İki saat içinde 41 kilo 655 gram esrar ele geçirildi! İki saat içinde 41 kilo 655 gram esrar ele geçirildi!

Elazığ'da midibüs şarampole uçtu! Çok sayıda yaralı var... Elazığ'da midibüs şarampole uçtu! Çok sayıda yaralı var...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan: 2019'da başlamayı planlıyoruz Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan: 2019'da başlamayı planlıyoruz

3 yaşındaki çocuktan çok acı haber 3 yaşındaki çocuktan çok acı haber

FETÖ'cü Gözegir Türkiye'ye getirildi FETÖ'cü Gözegir Türkiye'ye getirildi