'Bu yasa ile çalışanların önündeki belirsizlik kalktı'

'Bu yasa ile çalışanların önündeki belirsizlik kalktı'

Kadroya geçme şartlarını karşılayan taşeron işçiler için başvurular bugün sora eriyor.

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK) çıkmasıyla taşeron işçilerin sürekli işçi kadrosuna geçiş başvuruları bugün sona eriyor.

Kadroya geçmek için gerekli şartlara sahip olan ve evraklarını hazırlayan taşeron işçilerin, başvuruları son gün de sürdü. Eyüpsultan Belediyesindeki taşeron işçiler başvuru için gerekli evrakı hazırlayarak İnsan Kaynakları Müdürlüğüne teslim etti.

Başvuruların yapıldığı İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünü ziyaret ederek çalışanlarla sohbet eden Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydemir, AA muhabirine, belediye olarak çıkarılan KHK'nın gereğini yerine getirdiklerini anlattı.

Taşeron kadroda bulunan yaklaşık bin 700 işçiden şartları sağlayan bin 460'ının başvuru yapmasını beklediklerini ifade eden Aydemir, bugün sona erecek başvuruların ardından oluşturulan komisyonun başvuruların KHK'ya uygunluğunu denetleyeceğini belirterek, "Komisyon çalışmalarının ardından 90 gün sonra yani en geç 2 Nisan 2018 tarihinde uzun süredir işçilerimizin beklediği bu süreç mutlu sonla tamamlanmış olacak." diye konuştu.

Yapılacak sınavın zor olacağını düşünmediğini söyleyen Aydın, sözlerini, "Sınav, yaptıkları işlerle ilgili olacağı için uzun süredir işlerini yapan arkadaşlarımız için zor olmayacaktır. Usulen yerine getirilmesi gereken bir işlem. İşçilerimizde bir heyecanın, mutluluğun olduğunu görüyoruz. Bu sebeple bizler de mutluyuz." diye tamamladı.

İstenen evrakı tamamlayarak başvuru yapan belediye işçilerinden Burak Yanargil, kadroya geçecekleri için mutlu olduğunu, uzun zamandır bu düzenlemeyi beklediklerini ifade ederek, "2008 yılından bu yana Eyüpsultan Belediyesinde çalışıyorum. Taşeron işçilerin kadroya alınmasını uzun zamandır bekliyorduk. Hükümetimize düzenleme için teşekkür ediyoruz. Bizim ve tüm kadro bekleyen arkadaşlarımız için hayırlı olsun." şeklinde konuştu.

Yaklaşık 1 yıldır Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünde editör olarak çalışan Deniz Çıplak ise taşeron işçilerin kadroya alınmasının işçiler açısından çok önemli olduğunu belirterek "Bu yasa ile çalışanların önündeki belirsizlik kalktı. Emeği geçenlere binlerce kez teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

İşletme Müdürlüğünde 4 yıldır çaycı olarak çalışan Mahperi Aydemir de "Öncelikle Cumhurbaşkanımıza sonra bu düzenlemede emeği olan herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Bugün sona erecek başvuruların ardından süreç, tespit komisyonu incelemesi ve hak sahiplerinin ilanı, ilana itirazlar, itirazların incelenmesi ve kesin listenin ilanı, sınavın gerçekleştirilmesi, sınav kuruluna itiraz, itiraz incelemesi ve kesin listenin ilanı şeklinde devam edecek.

Hak sahipleri, 2 Nisan'a kadar topluca işçi kadrolarına geçirilecek.

Hizmetliye, 5 kız öğrenciye tacizden 50 yıl hapis Hizmetliye, 5 kız öğrenciye tacizden 50 yıl hapis

Bursa'da PKK propagandası yapan 3 kişi gözaltına alındı Bursa'da PKK propagandası yapan 3 kişi gözaltına alındı

Bursa polisi uyuşturucuya geçit vermiyor! 11 kişi gözaltında Bursa polisi uyuşturucuya geçit vermiyor! 11 kişi gözaltında

Bursalı Minik Kayra sağlına kavuşmak için yardım bekliyor Bursalı Minik Kayra sağlına kavuşmak için yardım bekliyor

Bursa'da hayvanat bahçesinde Afrika'dan getirilen hayvanlara kış uygulaması Bursa'da hayvanat bahçesinde Afrika'dan getirilen hayvanlara kış uygulaması

Stoklar eridi tereyağının fiyatı arttı! Bursa'da satışlar düştü Stoklar eridi tereyağının fiyatı arttı! Bursa'da satışlar düştü

'Zeytin Dalı' şehidinin vasiyeti ortaya çıktı 'Zeytin Dalı' şehidinin vasiyeti ortaya çıktı

Müşterilerini dolandıran kafe çetesi çökertildi Müşterilerini dolandıran kafe çetesi çökertildi

Bursa Uludağ'da sömestir yoğunluğu yaşanıyor Bursa Uludağ'da sömestir yoğunluğu yaşanıyor

İğrenç olay! İş başvurusu yaptı mesajla taciz edildi İğrenç olay! İş başvurusu yaptı mesajla taciz edildi

Antalya'da fuhuş operasyonu: 58 gözaltı Antalya'da fuhuş operasyonu: 58 gözaltı

Bursa'da 12 anne ellerine kına yaktıkları evlatlarını askere gönderdi Bursa'da 12 anne ellerine kına yaktıkları evlatlarını askere gönderdi

Bursa polisi, kumara göz açtırmıyor! Tombala operasyonu Bursa polisi, kumara göz açtırmıyor! Tombala operasyonu

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (23 Ocak 2018 Salı) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (23 Ocak 2018 Salı)

'Erkek gibisin' diyen kocasına boşanma davası açtı 'Erkek gibisin' diyen kocasına boşanma davası açtı

Gülsüm anne 'Umut'unu kaybetti... Gülsüm anne 'Umut'unu kaybetti...

Katliam gibi kaza! Bursa plakalı TIR ile çarpıştı Katliam gibi kaza! Bursa plakalı TIR ile çarpıştı

Bursa'da toprak kayması yüzünden 10 ev tahliye edildi Bursa'da toprak kayması yüzünden 10 ev tahliye edildi