Bu sorun erken yaşta dahi kalp krizi sebebi!

Bu sorun erken yaşta dahi kalp krizi sebebi!

Kalp krizine bağlı ölümlerin gençlerde de sık rastlanmasının bazı genetik hastalıklardan kaynaklandığına dikkat çeken Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Dr. Asil İşçi, erken tanının önemini vurgulayan açıklamalarda bulundu.

Ailevi kolesterol yüksekliği genetik bir bozukluk olup bir kuşaktan diğerine aktarılabilen kalıtsal bir hastalık. Uzmanlar hayati sonuçlar doğurabilen ve erken yaşta kalp krizine neden olan bu rahatsızlıkla ilgili uyararak erken tanının önemine dikkat çekiyor  

Kalp krizi sadece yetişkinlerle ilgili bir sağlık sorunu diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Dr. Asil İşçi, "Erken yaşlarda gelişen kalp krizlerinin önemli bir nedeni olan, 'Ailevi Hiperkolesterolemi' (Ailevi kolesterol yüksekliği) genetik olarak karaciğerde kolesterolün kandan uzaklaştırılmasını sağlayan mekanizmalardaki eksiklik nedeniyle kan kolesterol düzeylerinin çok yüksek olması hastalığıdır. Çok yüksek kolesterol değerleri; deride, tendonlarda ve en önemlisi damarlarda birikerek erken yaşta ciddi kalp - damar rahatsızlıklarının görülmesine neden olabilir ve erken yaşta kalp krizi geçirmeye yol açabilir" diyor. 

30 YAŞA ULAŞAMADAN YAŞAM YİTİRME RİSKİ

Ailevi hiperkolesterolemi genetik bir bozukluk olup, bir kuşaktan diğerine aktarılabiliyor. Hastalığın homozigot ve heterozigot olmak üzere iki formu bulunuyor. Homozigot olarak adlandırılan yani hastalığı hem anne hem de babalarından alanlarda, kalp krizleri 10 yaş öncesi dönemde başlayabildiği için kan kolesterol düzeyleri düşürülmezse bu çocuklar 30 yaşa ulaşamadan hayatlarını kaybedebiliyor. Heterozigot olarak adlandırılan yani hastalığı tek ebeveynden alanlarda (ya anne ya da babadan) ise kalp krizleri 30'lu yaşlardan itibaren görülüyor. 

TÜRKİYE'DE ÇOK SIK RASTLANIYOR

Ailesel kolesterol yüksekliğinin ülkemizde çok sık görülen hastalıklardan olduğuna dikkat çeken Dr. Asil İşçi; "Genetik olmasına rağmen ailesel hiperkolesterolemi ülkemizde çok sık görülen bir hastalık. Kesin sayı bilinmemekle birlikte her 100 - 300 kişiden birinde olduğu tahmin ediliyor ve dünyada yaklaşık 30 milyon kişide bulunduğu düşünülüyor. Tanısı kan kolesterol düzeyleri ve klinik bulgularla konulsa da genetik testlerin de yardımı oluyor. Tedavide özellikle homozigot formunda erken tanı çok önemli görülüyor. Sorunla mücadelede çocukluktan itibaren kolesterolün damardan temizlendiği tedavi yöntemleri (lipid aferezi vb) gerekiyor. Son yıllarda yeni çıkan kolesterol düşürücü ilaçların da olumlu sonuçları bulunduğuna dikkat çekiliyor. Kolesterolün kalp-damar hastalıklarına yol açtığının en büyük kanıtının ailevi hiperkolesterolemi hastalığı olduğu belirtiliyor.

Bursa'da kilise üzerindeki hamam ortaya çıkartıldı Bursa'da kilise üzerindeki hamam ortaya çıkartıldı

Milyonlarca emeklinin maaşına en az 108 lira zam geliyor Milyonlarca emeklinin maaşına en az 108 lira zam geliyor

Bursa'da müşteri kılığında girdiği dükkandan cep telefonunu böyle çaldı Bursa'da müşteri kılığında girdiği dükkandan cep telefonunu böyle çaldı

Motorinde 25 kuruş indirim! Motorinde 25 kuruş indirim!

Aysın Komitgan; <br /> Başkan Bozbey ne dedi? Başkan Türkyılmaz ne yanıt verdi? Aysın Komitgan;
Başkan Bozbey ne dedi? Başkan Türkyılmaz ne yanıt verdi?

Ünlü oyuncu tacize uğradığını açıkladı, destek yağdı! Ünlü oyuncu tacize uğradığını açıkladı, destek yağdı!

Görenler isyan etti! Kafalarına ve ayaklarına... Görenler isyan etti! Kafalarına ve ayaklarına...

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (22 Ekim 2018 Pazartesi) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (22 Ekim 2018 Pazartesi)

İşvereninize yanlış bilgi verdiyseniz dikkat! Feshedilebilir İşvereninize yanlış bilgi verdiyseniz dikkat! Feshedilebilir

Adnan Oktar soruşturmasında flaş gelişme! Adnan Oktar soruşturmasında flaş gelişme!

Otomobil denize düştü! Otomobil denize düştü!

30 kişiyi taşıyan tekne battı! 30 kişiyi taşıyan tekne battı!

Hisarcıklıoğlu: Piyasa yavaşladı, para dönmüyor Hisarcıklıoğlu: Piyasa yavaşladı, para dönmüyor

Kandırarak dağa çıkarılıp tecavüz ve infaz ediliyorlar Kandırarak dağa çıkarılıp tecavüz ve infaz ediliyorlar

Kaldırımda dehşet! Çocuklar son anda kurtuldu Kaldırımda dehşet! Çocuklar son anda kurtuldu

Cemal Kaşıkçı cinayetinde yeni gelişme! Boğma İşlemi... Cemal Kaşıkçı cinayetinde yeni gelişme! Boğma İşlemi...

Milyonları ilgilendiriyor! Elektrikte yeni dönem Milyonları ilgilendiriyor! Elektrikte yeni dönem

Tuvalet boruları patladı, araçların üzeri pislik doldu Tuvalet boruları patladı, araçların üzeri pislik doldu