Bu köyde her çocuğa "köstek" kesiliyor

Bu köyde her çocuğa ''köstek'' kesiliyor

Balkan göçmenlerin yoğun yaşadığı Trakya'nın bazı köylerinde "adım çöreği-köstek kesme" geleneği, uzun yıllardır devam ediyor.

Anneanneler yürümeye başlayan torunlarının yere sağlam basması, hayatta dik durması, yıkılmaması, korkusuzca, daima güvenli adımlarla hayatta ilerlemesi için "adım çöreği-köstek kesme" geleneğini kutluyor.

Edirne'nin Süloğlu İlçesine bağlı Akardere Köyünde anneanne Servet Arı, torunu Öykü Özügenç için "adım çöreği-köstek kesme" kutlaması düzenledi. Sabahın erken saatlerinde kutlamaya gelecek misafirler için köylü kadınlar, hamur kızartması, "yağlı çörek" hazırladı. Daha sonra pişirilen çörek, kek ve meyve suları, bir poşetin içine konarak kutlamaya gelecekler için hazır edildi. Konukların gelmesiyle "köstek kesme" kutlamasının yapılacağı yere doğru hareket edildi. Anne İpek Özügenç, kızı Öykü Özügenç'in ayaklarını kırmızı kurdele bağlayarak eline makas aldı. Köyün çocukları belli bir mesafeden Öykü Özügenç'in ayaklarında bağlı olan kırmızı kurdeleyi makasla kesmek için koşmaya başladı. Koşu yarışında birinci, ikinci ve üçüncü olanlara dede Mehmet Arı, para ödülü verdi."Çocuklara para dağıtacağız"

Öykü Özügenç'in anneannesi Servet Arı, yürümeye başlayan çocuklara "adım çöreği" yapıldığını belirterek, "O benim ilk torunum, çok heyecanlıyım. O bizim dünyamız. Çöreklerimiz pişiyor. Birazdan çocuklar koşacak, onlara para dağıtacağız. Komşularımız gelecek, onlara çörek dağıtacağız. Yiyip eğleneceğiz" dedi.

"Almanya'da 'adım çöreği' yaptım"

Öykü Özügenç'in büyükannesi Emine Güngör, Almanya'da yaşamasına rağmen çocuklarına "köstek kesme" kutlaması yaptığını ifade ederek, "Torunlarıma 'adım çöreği' yaptım. Bu gelenek unutulmaz, devam eder" dedi.

"Köydeki bütün çocuklara yapılıyor"

Öykü Özügenç'in annesi İpek Özügenç ise kendisine ve köydeki bütün çocuklara "köstek kesme" kutlaması yapıldığını, kızının ileride düşüp yaralanmaması için bir inanış olduğunu kaydetti.
Kutlamanın sonunda hazır edilen çörek,kek ve meyve suyu misafirlere ikram edildi.

3 kardeş dehşet saçtı! Cezaevine böyle gitti 3 kardeş dehşet saçtı! Cezaevine böyle gitti

Kurtulmuş: İstanbul ve Ankara adayları belli oldu Kurtulmuş: İstanbul ve Ankara adayları belli oldu

O ilimizde korkutan görüntü! Bir anda ortaya çıktı O ilimizde korkutan görüntü! Bir anda ortaya çıktı

Bursa'da altın kaplama emzik ve biberonlar, seyirlik kaldı Bursa'da altın kaplama emzik ve biberonlar, seyirlik kaldı

Bursalı Melike, at üzerinde ok atmayı öğretiyor Bursalı Melike, at üzerinde ok atmayı öğretiyor

EPDK Başkanı: Kredi kartından ilave bedel alamazlar EPDK Başkanı: Kredi kartından ilave bedel alamazlar

Bursa'da ayrı yaşadığı eşini öldürdü: 'Hiçbir anne oğluna, babasının ölüsünü hediye vermek istemez' Bursa'da ayrı yaşadığı eşini öldürdü: 'Hiçbir anne oğluna, babasının ölüsünü hediye vermek istemez'

Bursa İnegöl'e sis çöktü Bursa İnegöl'e sis çöktü

Bursa'da FETÖ/PDY soruşturmalarında 50 gözaltı kararı çıkarıldı Bursa'da FETÖ/PDY soruşturmalarında 50 gözaltı kararı çıkarıldı

Bursa'da ofis duvarını delip bilgisayarları çaldılar Bursa'da ofis duvarını delip bilgisayarları çaldılar

Milyonlarca kişi bunu bekliyordu! Yarın başlıyor... Milyonlarca kişi bunu bekliyordu! Yarın başlıyor...