BTSO, 100 iş insanını Hemtextile Fuarı ile buluşturdu

BTSO, 100 iş insanını Hemtextile Fuarı ile buluşturdu

Ev tekstilinde Avrupa'nın birinci, dünyanın dördüncü büyük ihracatçısı olan Türkiye, sektörde dünyanın en prestijli organizasyonu olan ve 65 ülkeden 2 bin 941 firmanın katıldığı Heimtextil Frankfurt Fuarına damga vurdu. Fuara Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) öncülüğünde 98'i Bursa'dan olmak üzere Türkiye'den toplam 257 firma katıldı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası da (BTSO) Küresel Fuar Acentesi projesi kapsamında yaklaşık 100 kişilik heyetle Heimtextil fuarına çıkarma yaptı.

Türk firmaları, 2023 yılında 4 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için fuarda sergilediği nevresimden battaniyeye, halıdan perdeye, banyo tekstilinden duvar kağıdına pek çok yenilikçi ve fark yaratan ürünleriyle büyük beğeni topladı.

BTSO ve UTİB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay: "Fuarda hiçbir ülkenin sahip olmadığı bir trend alanına sahibiz. Bursa ev tekstili ve giyimlik kumaşta dünyada trendleri ve tasarımı belirleyen en önemli merkezler arasında yerini aldı. Orta ve üst segmentte dünyadaki pazar payımız daha da artacak."

Ev tekstili ve dekorasyon ürünlerinde dünyanın en prestijli organizasyonu olarak bilinen Heimtextil Frankfurt Fuarına, Ar-Ge, tasarım ve marka gücüyle Türk ürünleri damga vurdu. Almanya'nın Frankfurt kentinde 9-12 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Heimtextil Fuarına Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) öncülüğünde 98'i Bursa'dan olmak üzere Türkiye'den toplam 257 firma katıldı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) Küresel Fuar Acentesi projesi kapsamında yaklaşık 100 kişilik heyette tekstil sektörünün kalbinin attığı fuarda incelemelerde bulundu. Türk firmaları; 65 ülkeden toplam 2 bin 941 firmanın katıldığı fuarda 70 bine yakın yabancı profesyonel ziyaretçinin büyük beğenisini kazandı. Türk ev tekstili firmaları; nevresim, yatak, battaniye, halı, perde, dekoratif kumaş, minder, yastık, banyo tekstili, duvar halısı ve duvar kağıdı gibi en yeni ürünlerini sergiledi.

Ev tekstilinde Avrupa'nın birinci, dünyanın dördüncü büyük ihracatçısı olan Türkiye, 2023 yılında 4 milyar dolar ihracat hedefliyor. Türk ev tekstili sektörü, dünya genelinde gücünü pekiştirmek, yeni pazarlara açılmak ve zirvedeki yerini sağlamlaştırmak amacıyla Heimtextil Frankfurt Fuarına her yıl yenilikçi ve fark yaratan tasarımları ile katılıyor. 

Türk katılımcıların sayısı her geçen yıl artıyor

Ev tekstilinde küresel güç olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Türkiye'den Heimtextil Fuarına katılan firma sayısı da her geçen yıl artıyor. Heimtextil Frankfurt Fuarına 2010 yılında katılan Türk firması sayısı 146 idi. Geçen yıl fuara katılan Türk firmalarının sayısı 245 olurken, bu yıl bu rakam 257'ye yükseldi.

Bursa, Heimtextil'de ayrıcalıklı konumda

Fuarı ziyaret eden UTİB ve BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, "Bu fuarda hiçbir ülkenin sahip olmadığı bir trend alanına sahibiz. UTİB olarak oluşturduğumuz tanıtım platformları, trend alanları ve seminerlerle Türk firmalarının ulaştığı noktayı da uzun yıllardan bu yana sergiliyoruz. Bursa ev tekstili ve giyimlik kumaş alanında dünyada trendleri ve tasarımı belirleyen en önemli merkezler arasındaki yerini aldı. Orta ve üst segmentte dünya pazarlarından aldığımız pay, her geçen yıl daha da artacak" dedi.

Ar-Ge ve Tasarım Vurgusu

Başkan Burkay,  Bursa'nın ev tekstili ve giyimlik kumaş alanında dünyada trendleri ve tasarımı belirleyen en önemli merkezler arasındaki yerini aldığını belirterek, "Özellikle orta- üst segmentte dünya pazarlarından aldığımız pay, her geçen sene artmaya devam ediyor. Bu durum, Bursalı firmalarımızın tasarıma ve Ar-Ge'ye verdikleri önemin sonucu" diye konuştu.

Trend Alanında Bursa Ayrıcalığı

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, BTSO'nun Küresel Fuar Acentesi projesi kapsamında yılın ilk yurt dışı iş organizasyonunu Heimtextil fuarına gerçekleştirdiklerini de dile getirerek, "100 kişilik bir heyetle Almanya'nın Frankfurt şehrindeyiz. İnşallah bu fuarla birlikte BTSO, Bursa iş dünyasını 2018 yılı boyunca 50'nin üzerinde fuar organizasyonuna taşıyarak, hem Bursa'nın hem de Türkiye'nin ihracatına büyük katkı sağlayacak bir performansı da gösterecektir" ifadelerini kullandı.  Heimtextil fuarının dünyanın en önemli sektör buluşması olduğuna dikkat çeken İbrahim Burkay, "Bu fuarda hiçbir ülkenin sahip olmadığı bir trend alanına sahibiz. Bu noktada Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği olarak oluşturduğumuz tanıtım platformları, trend alanları ve seminerlerle Türk firmalarının ulaştığı noktayı da uzun yıllardan bu yana sergiliyoruz" diye konuştu.

"AB pazarındaki toparlanma ihracatımızı artıracak"

İhracatta yeni yıla ilişkin beklentilerini de açıklayan İbrahim Burkay, yeni yılda özellikle AB ülkelerinin ortalama büyüme performansının yüzde 2,2'lere ulaşmasının beklendiğine dikkat çekti. AB pazarındaki toparlanmanın Bursa'nın ve Türkiye'nin ihracatına da olumlu etkileri olacağını vurgulayan İbrahim Burkay, şöyle devam etti: "Pazardaki gelişmeler bizler için çok önemli. Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımızın Fransa seyahatini çok önemsiyorum. Avrupa ekonomisini şekillendiren Almanya ve İngiltere gibi ülkeleri İspanya ve İtalya'nın da desteklemesiyle birlikte pazardaki büyüme ülkemizin ve Bursa'mızın ihracatında da yeni bir sürecin başlamasına katkı sağlayacaktır. Türkiye'nin 2002 - 2008 dönemindeki 6 yıllık büyüme performansını inşallah yeniden yakalayacağız."

Dünyanın En Prestijli Fuarlarından Birisi

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkan Yardımcısı Osman Nuri Canik, Türk şirketlerinin son 15-20 yıllık süreçteki atılımlarıyla Heimtextil gibi dünyanın en prestijli fuarlarının en önemli aktörleri arasında yer almayı başardığını söyledi.  Bursa'nın son yıllarda önce ihracatçı birliklerinde sonra da BTSO liderliğinde yeni hamleler geliştirdiğini belirten Canik, "Odamız, küçük sanayicimizi, tekstil esnafını bu fuarlara getirerek onlara yeni ufuklar kazandırmakta çok önemli bir rol üstlendi. Burada küçük şirketler orta; orta ölçekli şirketler de büyük şirket konumuna yükseldi. BTSO Yönetim Kurulu Başkanımızın vizyonu ve ekip çalışması, Bursa için yol açıcı bir nitelik taşıyor. UTİB ve BTSO liderliğinde yürütülen çalışmalar meyvelerini vermeye devam edecek" dedi.

Almanya'nın Frankfurt kentinde her yıl düzenlenen ve dünyanın en büyük ev tekstil fuarı kabul edilen Heimtekstil Fuarı devam ediyor. Almanya'da yılın ilk fuarı olan Heimtekstil Fuarı'nda bu yıl 64 ülkeden 2 bin 975 firma stant açtı. 

Türkiye'nin yurt dışında en çok katılımcı firmayla temsil edildiği fuarlardan biri olan Heimtekstil Fuarı'na, Türkiye geçen yıl 244 firmayla katılmıştı. Bu yıl ise Türkiye fuarda 257 firmayla temsil ediliyor. Bir firmanın birden fazla stant açtığı da dikkate alındığında bu yıl bu rakam 261 ulaştı.

Türkiye katılımcı sayısı bakımından fuarda, Çin, Hindistan ve Almanya'nın ardından dördüncü en büyük katılımcı konumunda. Türk firmalarının sergilediği ürünler de hem kalitesi hem de tasarımlarıyla öne çıkıyor.

Türkiye'nin bu fuarda çok büyük bir hakimiyeti olduğunu vurgulayan Burkay, "Özellikle ev tekstili sektöründe Türkiye trendleri belirleyen bir ülke konumunda. Biz trendleri takip eden ülke konumunda çıktık. Son 5-10 yıldır Türkiye gerçekten bu sektörde tüm dünyadaki trendleri belirleyen bir ülke konumuna geldi. Bu da tabii bizim orta üst segmentteki pazar payımızı çok ciddi anlamda destekliyor." ifadelerini kullandı.

- "Türkiye-AB ilişkilerinin olumlu gelişmesi sektörü olumlu etkiler"

Burkay, Almanya ile Türkiye arasında yaşanan sorunların sektöre yansımalarına da değindi. Ticarette ilişkileri anlık kurmadıklarını anlatan Burkay, şunları söyledi:

"Özellikle Avrupa Birliğinde (AB) başta Almanya'da olmak üzere çalıştığımız şirketlerle ilişkilerimiz gerçekten 3-4 yıllık bir emek istiyor. Bu siyasi ilişkiler, özellikle dış ilişkiler ticareti ve ekonomiyi bire bir ilgilendiriyor. Fakat ilişkilerde anlık değişme ve ilişkilerdeki hafif bozulmalar bizim ticaretimize o kadar hızlı bir şekilde olumsuzluk yansıtmadı." 

İbrahim Burkay, Türkiye'nin ev tekstili konusunda alternatifi olmayan bir ülke olduğunu ve Türkiye-AB ilişkilerinin olumlu gelişmesinin sektörü pozitif yönde değiştirebilecek güçte olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı görüşmenin etkilerini fuarda hissettiklerini anlatan Burkay, şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın Macron ile yaptığı görüşme bir dönüm noktasıdır. Şu anda benim Fransa'dan gelen tüm müşterilerimde bunun mutluluğu var. En az bizim kadar Fransızlar bundan mutlu. Aynı şekilde Almanlarla görüşüyoruz burada özellikle Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'nun Alman Dışişleri Bakanı ile burada kendi evindeki o sıcak görüşmesi Almanlar tarafından izlenmiş. Ve her biri buraya geldiğinde bu görüşmeden bahsediyor ve 2018 yılında artık Türk ve Alman ilişkilerinin eskisi gibi yani en iyi müttefik düzeye geleceğine Almanlar en az bizim kadar inanıyor."

- "Türk ticaret merkezlerinden birini Frankfurt'ta açmayı planlıyoruz"

Almanya ve Fransa'nın Türkiye'yi kendilerine iyi bir partner, iyi bir müttefik olarak gördüklerine dikkati çeken Burkay, 2018'de Almanya ile olan dış ticaretin ciddi şekilde artacağını ve bunun sinyallerini de bu fuarda aldıklarını dile getirdi.

Burkay ayrıca Türk ticaret merkezlerinden birini Frankfurt'ta açmak gibi bir projelerinin olduklarını belirterek, "Frankfurt'un Türk ticaret merkezi olması konusunda bir projemiz var. Çünkü Frankfurt hem finansın merkezi hem de bu anlamda baktığımız zaman ticaretin merkezi. Frankfurt merkezli bir ticaret merkezi açıp Almanya'da yerleşik iş dünyasıyla birlikte yerel pazarı da içeriden fethetmemiz lazım." şeklinde konuştu.

- "Türk firmaları Heimtekstil Fuarı'nın ana kollarından bir tanesi"

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Başkanı Ali Sami Aydın ise global dünyada artık fuarların vazgeçilmez olduğunu belirterek, ev tekstili sektöründe 2 önemli fuar bulunduğunu ve bunların birinin Heimtekstil diğerinin de İstanbul'da düzenlenen Evteks Fuarı olduğunu söyledi.

Bu iki fuarın bütün dünyadaki müşterileri genelde bir araya getirdiğini aktaran Aydın, "İnsanlar sanki düğüne hazırlanırmış gibi bu fuara hazırlanıyorlar. Çünkü burada firmalar görücüye çıkıyor." dedi. 

Heimtekstil Fuarı'ndaki firmaların yaklaşık yüzde 10'unun Türk olduğunu belirten Aydın, ancak metrekare bakımından Türk firmalarının konumunun çok daha önemli olduğunu ifade etti. 

Türk firmalarının Heimtekstil için çok önemli olduğunu vurgulayan Aydın, "Türk firmalarının hepsi stant, dizayn, hazırlanış olarak Heimtekstil Fuarı'nın ana kollarından bir tanesini oluşturuyor. Türk firmaları Heimtekstil'in Heimtekstil olmasında çok büyük bir etkendir. Bundan dolayı da Türk firmalarına çok büyük rağbet var." diye konuştu. 

- "Türk ev tekstili sektörü yaklaşık 800 bin kişiyi istihdam ediyor"

Aydın, Türk ev tekstili sektörünün dış ticaret rakamlarına ilişkin de bilgiler verdi. Sektörün geçen yılı yaklaşık 3 milyar dolar ihracatla kapattığını belirten Aydın, şöyle devam etti:

"Aşağı yukarı 12 milyar dolar da iç piyasamız var. Tabii iç piyasanın belli bir bölümü bavul ticareti olarak tekrar ihracat gitmesine rağmen biz onları iç piyasa gibi görüyoruz. Türk ev tekstili sektöründe özellikle Rusya ile yaşanan sorunlardan dolayı bir gerileme olmuştu fakat biz bu ivmeyi yakalayıp hem Rusya ile hem diğer ülkelerle tekrar büyümeye başladık. Yakın zamanda da tahmin ediyorum istediğimiz rakamlara geleceğiz."

Bu yıl için ise ihracatta yüzde 10'luk bir büyümeyle 3 milyar 300 milyon dolarlık bir rakam hedeflediklerini dile getiren Aydın, sektörün çok çalıştığını ve buna da ulaşabilecek güçte olduğunu söyledi.

Ali Sami Aydın, ev tekstili sektörünün istihdama da ciddi katkı sağladığına dikkati çekti. Mevcut rakamlara göre Türk ev tekstili sektörünün yaklaşık 800 bin kişiyi istihdam ettiğini ifade eden Aydın, şunları kaydetti:

"En sevindirici nokta ev tekstilinde kayıtsız işçimiz yok. Bu da bize gerçekten gurur veriyor. İstihdamla ilgili olarak da sektörümüz zaten sezonsal değişimlerden dolayı hiçbir şekilde işçisini dışarıya bırakmıyor. İş olmasa da işçimizi koruyup kollamayı çok seviyoruz."

Ayrıca devletin özellikle Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge), Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) ve tasarım konusunda büyük destekler verdiğine dikkati çeken Aydın, bu desteklerin Türk tekstil firmalarına büyük katkı sağladığını vurguladı.

Aydın, İstanbul'da daha önce mart ayından düzenlenen Evteks Fuarı'nın bu yıl 1 ay geriye alındığını ve 24-28 Nisan tarihlerinde yapılacağını anımsattı. 

Frankfurt'ta fuarın tanıtımını da yaptıklarını anlatan Aydın, "Fuarın tarihi, dünyadaki sezonsal değişimlere ayak uydurabilmek için bir ay geriye alındı. Artık nisan ayında yapılacak. Nisan ayı dediğimiz zaman doğanın uyandığı bir aydır. Biz de bu fuarda tekstilin uyandığı ay olarak dünyaya lanse ettik. Burada da fuarın tanımını yapıyoruz." şeklinde sözlerini tamamladı.

-"Türk ev tekstili firmaları 120 ülkeye ihracat yapıyor"

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Genel Koordinatörü Murat Atilla Bulut ise Avrupa ekonomisinin canlanmaya başladığını, dünya ekonomisinin de büyüme gösterdiğini ve bunun da fuarlara olumlu yansıdığını söyledi. 

Son dönemde Almanya-Türkiye arasında yaşanan sorunların sektöre yansımadığını anlatan Bulut, "Ticaret aynı şekilde devam ediyor. Almanlar Türk ev tekstilin kalitesinden zaten memnunlar. Bizim en büyük pazarımız Almanya." dedi.

Türkiye'nin sektördeki önemine dikkati çeken Bulut, "Almanlar için alternatif var ama bizdeki kalite, servis ve tasarım üçlüsü Çin'de, Pakistan'da veya Hindistan'da yok. Biz tasarım ağırlıklı bir ülkeyiz. Şu anda ev tekstilinde, hem tasarımı hem üretimi bir arada yapabilen bir numaralı ülkeyiz." diye konuştu.

Bulut, Türk ev tekstili firmalarının 120 ülkeye ihracat yaptıklarını belirterek, "En fazla ihracatı açık ara Almanya'ya yapıyoruz. Eskiden ikinci sırada Rusya vardı ama şu an Rusya ilk 20'ye giremiyor. İkinci sırada şimdi ABD var. Üçüncü ülke enteresan bir şekilde Bulgaristan. Biz Rusya'ya Bulgaristan üzerinden satıyoruz." ifadelerini kullandı.

Ayşen Gruda hayatını kaybetti Ayşen Gruda hayatını kaybetti

Oyak Renault Genel Müdürü Aoun: Yeni Clio Bursa'da üretilecek Oyak Renault Genel Müdürü Aoun: Yeni Clio Bursa'da üretilecek

Bursa'da kızını 14 yerinden bıçakladı: ''Sürekli paramı yiyordu'' Bursa'da kızını 14 yerinden bıçakladı: "Sürekli paramı yiyordu"

Bursa'da Suriyeliye çarparak, ölümüne neden olan kamyon sürücüsü tutuklandı Bursa'da Suriyeliye çarparak, ölümüne neden olan kamyon sürücüsü tutuklandı

Kerç Boğazı'ndaki yangının ateşi Çanakkale'ye düştü Kerç Boğazı'ndaki yangının ateşi Çanakkale'ye düştü

Bursa'da 9 aylık bebek 4 santim boyunda iğne yuttu Bursa'da 9 aylık bebek 4 santim boyunda iğne yuttu

Bursa'da tavuk yemi yüklü TIR yan yattı, otoban trafiğe kapandı Bursa'da tavuk yemi yüklü TIR yan yattı, otoban trafiğe kapandı

CHP Bursa'dan flaş ittifak açıklaması! CHP Bursa'dan flaş ittifak açıklaması!

Bursa'da kayıp gencin cesedi bulundu! Bursa'da kayıp gencin cesedi bulundu!

Suat Gülçimen: ''Bursa'yı yönetenler Bursalıların istemediği hiçbir şeyi yapamayacak'' Suat Gülçimen: "Bursa'yı yönetenler Bursalıların istemediği hiçbir şeyi yapamayacak"

İkiz dünyaya getiren 12 yaşındaki E.Ş.'nin babası: En ağır ceza verilsin İkiz dünyaya getiren 12 yaşındaki E.Ş.'nin babası: En ağır ceza verilsin

Mustafa Sarıgül CHP'den istifa etti Mustafa Sarıgül CHP'den istifa etti