Brezilya'da tıp literatürüne geçen doğum

Brezilya'da tıp literatürüne geçen doğum

Ölü donörden yapılan rahim naklinden sonra ilk canlı bebek doğumu Brezilya'da gerçekleşti.

Kadavradan yapılan rahim naklinden sonra ilk canlı bebek doğumunun başarılı olduğu tıp dergisi The Lancet'te yer alan yazıyla açıklandı. Brezilya'da yapılan rahim naklinden sonra gerçekleşen hamileliğin 35'inci haftasında sezaryenle 2 kilo 550 gram ağırlığında bir kız bebeğin doğduğu bildirildi. Araştırmayı yöneten Sao Paulo Üniversitesi hastanesi doktorlarından Dani Ejzenberg'in verdiği bilgiye göre 2016 yılında 10 saat süren nakil operasyonu, rahimsiz doğan 32 yaşındaki bir kadın üzerinde gerçekleştirildi.

11. DENEMEDE BAŞARILI

Doktorlar, adı açıklanmayan kadından alınan yumurtaların babadan alınan spermle döllendirildiğini ve dondurulduğunu açıkladı. Genç kadına vücudunun nakledilen yeni organı tanıması için bağışıklığını güçlendirici tedaviler yapıldı ve 6 hafta sonra âdet görmeye başladı. 7 ay sonra da rahme döllenmiş yumurtalar yerleştirildi ve normal bir hamileliğin ardından 15 Aralık 2017'de sezaryenle doğum gerçekleşti. Uzmanlar, ilk kez başarılan bu yöntemin uygun donör bulamayan bir çok kadın için umut olabileceğini belirtiyor. Ölü donörlerden rahim nakli ameliyatları daha önce ABD, Kanada, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye'de 10 kez yapıldı ancak hiçbirinde canlı bebek doğumu başarılı olmadı.

BBP'den Cumhurbaşkanına övgü dolu sözler BBP'den Cumhurbaşkanına övgü dolu sözler

Hakan Çavuşoğlu'ndan muhalefete sert eleştiri Hakan Çavuşoğlu'ndan muhalefete sert eleştiri

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey Muşlular ile ''Gönül Sofrası''nda buluştu Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey Muşlular ile "Gönül Sofrası"nda buluştu

İstanbul'da bir bina daha çöktü İstanbul'da bir bina daha çöktü

Bursa Büyükşehir Başkanı Aktaş, tanzim satış noktasında vatandaşa hizmet etti Bursa Büyükşehir Başkanı Aktaş, tanzim satış noktasında vatandaşa hizmet etti

Bursa'da minibüsle otomobilin çarpıştığı kaza kamerada Bursa'da minibüsle otomobilin çarpıştığı kaza kamerada

Katliam gibi olay! Çocuklarının gözü önünde dehşet saçtı Katliam gibi olay! Çocuklarının gözü önünde dehşet saçtı

Sokak ortasında skandal görüntü! Sokak ortasında skandal görüntü!

21 kişi hayatını kaybetmişti...  Çöken binadaki ihmaller bilirkişi raporunda! 21 kişi hayatını kaybetmişti... Çöken binadaki ihmaller bilirkişi raporunda!

Bursa'ya Cumhurbaşkanı'ndan doping etkisi Bursa'ya Cumhurbaşkanı'ndan doping etkisi

''Yılın Mutlu İlçesi'' Bursa Nilüfer oldu "Yılın Mutlu İlçesi" Bursa Nilüfer oldu