Brexit için kritik uyarı: Ekonomik şok oluşturabilir

Brexit için kritik uyarı: Ekonomik şok oluşturabilir

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) anlaşmasız ayrılmasının ekonomik şok oluşturabileceği uyarısında bulundu.

Londra'da Financial Times tarafından düzenlenen özel oturumda konuşan  İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney, "Brexit'e ilişkin bir çözümün bulunması  herkesin çıkarına. Anlaşmasız ayrılık bu ülke için ekonomik şok oluşturur."  değerlendirmesinde bulundu

Carney, "Brexit demokrasinin aşınmasına ilişkin halkın korkularının  azaltılarak küreselleşmenin yeniden şekillendirilmesinin mümkün olup olmadığının  görülmesi açısından bir asit testi." ifadesini kullandı.

İngiltere'nin AB'de 2016 yılında yapılan referandum ile ayrılma  kararın almasının küreselleşmesinin yenide düzenlenmesi ihtiyacını yansıtan  gelişmelerden biri olduğuna işaret eden Carney, "Bu yeni yoldaki yeni kuralların  daha kapsayıcı ve dirençli bir küresel ekonomiyi oluşturacak şekilde  geliştirilmesi mümkün. Aynı zamanda ülkelerin kendi içerisine dönerek herkes için  büyümeyi ve refahı azaltması da mümkün." dedi.

İngiltere'nin AB'den ayrılmasının küresel ekonomi üzerinde de etkileri  bulunacağını belirten Carney, "Brexit, yerel ve uluslar üstü otoriteler arasında  daha dengeli, sınırlar arası yeni bir uluslararası işbirliğinin geliştirilmesine  neden olabilir.  Bu anlamda Brexit, yakın ve uzun vadeli küresel görünümü  etkileyebilir." diye konuştu.

İngiliz ekonomisi geçen yıl itibarıyla son altı yılın en düşük  performansını göstererek, yüzde 1,4 seviyesinde büyüme kaydetti.

İngiltere Merkez Bankası geçen hafta yaptığı açıklama ile 2019 yılı  büyüme beklentisini yüzde 1,7'den yüzde 1,2'ye, 2020 yılı büyüme beklentisini ise  yüzde 1,7'den yüzde 1,5'e indirdiğini duyurmuştu.

Bursa'da eski belediye başkanı, çantasını çalanı sosyal medyadan arıyor Bursa'da eski belediye başkanı, çantasını çalanı sosyal medyadan arıyor

Bursa'da parçalanan araçtan sağ çıktı Bursa'da parçalanan araçtan sağ çıktı

Bursa'da dernekleşen köy kadınları bin kişiye istihdam sağladı Bursa'da dernekleşen köy kadınları bin kişiye istihdam sağladı

Yargıtay'dan Bursa'da emsal karar: Kiracı eve yaptığı masrafları alamayacak Yargıtay'dan Bursa'da emsal karar: Kiracı eve yaptığı masrafları alamayacak

Bursa'da iki kadının öldüğü kazada suçlu 'gaz pedalı' çıktı Bursa'da iki kadının öldüğü kazada suçlu 'gaz pedalı' çıktı

Altın alacaklar dikkat! Altın alacaklar dikkat!

Bursa'da önce hastane koridorundan kurtuldular, şimdi de bebekleri dünyaya geldi Bursa'da önce hastane koridorundan kurtuldular, şimdi de bebekleri dünyaya geldi

Kılıçdaroğlu Bursa dahil o 4 kenti ilçe ilçe gezecek! Kılıçdaroğlu Bursa dahil o 4 kenti ilçe ilçe gezecek!

Bursa'da telefon gaspçıları eğlence mekanında yakalandı Bursa'da telefon gaspçıları eğlence mekanında yakalandı

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (23 Şubat 2019 Cumartesi)	Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (23 Şubat 2019 Cumartesi)

Büyükşehir Belediyespor'un gözü Efeler Ligi'nde( ÖZEL HABER) Büyükşehir Belediyespor'un gözü Efeler Ligi'nde( ÖZEL HABER)

Bu hale getirdi... Sahte doktora hapis cezası Bu hale getirdi... Sahte doktora hapis cezası

İlginç olay ''Bebeğim orada'' dedi otobüsün altına girdi İlginç olay "Bebeğim orada" dedi otobüsün altına girdi