Boris Johnson liderlik için adaylığını açıkladı

Boris Johnson liderlik için adaylığını açıkladı

İngiltere'nin eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson, iktidardaki Muhafazakar Partinin liderliği için yarışacağını açıkladı.

İngiliz Sigorta Aracıları Derneğinin (BIBA)  Manchester'daki kongresinde konuşan Johnson, liderlik için aday olacağını söyledi.

Muhafazakar Partinin lideri olmayı isteyip istemediği şeklindeki soru  üzerine Johnson, "Tabii ki aday olacağım. Bunun kimse için sır niteliği  taşıdığını sanmıyorum. Ancak biliyorsunuz şu anda koltuk boş değil." ifadelerini  kullandı.

Öte yandan Avrupa Birliği ile vardığı Brexit anlaşması parlamentoda 3  kez reddedilen Başbakan Theresa May, partisinin liderlik yarışını düzenleyen 1922  Komitesi ile bugün gerçekleştirdiği toplantıda istifa baskısı altında kaldı.

İngiliz basınında yer alan haberlere göre, May'den istifası için kesin  tarih istenirken, May bu tarihi vermekten kaçındı.

May liderliğindeki parti düşüşte

May'in liderliğindeki Muhafazakar Parti 2 Mayıs'ta yapılan kısmi yerel  seçimde 1300'den fazla belediye meclisi üyeliği kaybetmiş, oy oranı yüzde 28'e  kadar düşmüştü.

Ülkede yapılan bazı anketlere göre Muhafazakarlar yapılacak bir erken  seçimde oy oranı açısından 3. parti konumuna düşebilir.

Muhafazakar Parti içindeki muhalif milletvekilleri aralık ayında May  hakkında güvensizlik oylamasına gidilmesini sağlamış ancak May oylamayı  kazanmıştı. Parti yönetmeliğine göre May hakkında gelecek aralık ayında kadar  yeni bir güvensizlik oylamasına gidilemiyor.

Ancak siyasi gözlemciler, 1922 Komitesi'nin bu kuralı değiştirerek  yeni bir oylamayı deneyebileceğini belirtirken, May'in de böyle bir değişikliği  yargıya taşıyabileceğini ifade ediyor.

May daha önce reddedilen Brexit anlaşmasını haziran ayının ilk  haftasında yeniden milletvekillerinin oyuna sunacağını açıkladıysa da anlaşmanın  parlamento onayını almasının çok zayıf bir ihtimal olduğu değerlendiriliyor.

May daha önce Brexit anlaşmasının parlamentodan geçmesi halinde  görevden ayrılacağı sözünü vermişti.

Boris Johnson'ın liderlik için ikinci adaylığı olacak

May'in parti liderliğinden ve başbakanlıktan ayrılması durumunda başta  Johnson olmak üzere bir dizi bakanın adı muhtemel adaylar arasında geçiyordu.

Johnson 2016'da Brexit referandumunun ardından dönemin Başbakanı David  Cameron'ın istifasıyla boşalan liderlik koltuğu için adaylığını koymuştu. Ancak  liderlik yarışında May'in desteğini artırması karşısında Johnson adaylıktan  çekilmişti.

May'in kabinesinde Dışişleri Bakanlığına atanan Johnson, geçen temmuz  ayında Brexit politikası konusunda hükümet çizgisiyle ayrı düşerek istifa  etmişti.

Boris Johnson, İngiltere'nin AB'den ayrılmasına yönelik kampanyanın  önde gelen isimleri arasında yer almıştı.

 

Bursa'da işçi servisi devrildi! Bursa'da işçi servisi devrildi!

Numan Kurtulmuş'tan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'a ziyaret Numan Kurtulmuş'tan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'a ziyaret

Kimyevi madde taşıyan gemi yandı: 130 kişi hastanelik oldu Kimyevi madde taşıyan gemi yandı: 130 kişi hastanelik oldu

Oğlunun cenaze namazını kıldırdı Oğlunun cenaze namazını kıldırdı

Yargıtay'dan kredi kullananları ilgilendiren karar Yargıtay'dan kredi kullananları ilgilendiren karar

'160 TL'lik borç için bana tecavüz ettiler' iddiasını yalanladı '160 TL'lik borç için bana tecavüz ettiler' iddiasını yalanladı

Marmara Denizi'nde korkutan deprem Marmara Denizi'nde korkutan deprem

Öğrencileri döven okul müdürü, görevden alındı Öğrencileri döven okul müdürü, görevden alındı

TESK başkanı Palandöken, internet alışverişlerine karşı uyardı TESK başkanı Palandöken, internet alışverişlerine karşı uyardı

Elektrik ısıtıcıda su ısıtan kadın feci şekilde can verdi! Elektrik ısıtıcıda su ısıtan kadın feci şekilde can verdi!

Bursa'da yaptırdı... Vefat eden babasını evin baş köşesine oturttu! Bursa'da yaptırdı... Vefat eden babasını evin baş köşesine oturttu!

Bursa'da atık bilgisayar bataryalarından ''Yeşilbank'' ürettiler Bursa'da atık bilgisayar bataryalarından "Yeşilbank" ürettiler

Bursa'da baklavacıdan para çalan hırsız güvenlik kamerasına yakalandı Bursa'da baklavacıdan para çalan hırsız güvenlik kamerasına yakalandı

Bursa'da inişe geçen uçağa leylek çarptı Bursa'da inişe geçen uçağa leylek çarptı

Bursa'da yangın dolabında güzel sürpriz Bursa'da yangın dolabında güzel sürpriz

Cengiz Holding'in sahibine 30 yıllık eşinden boşanma davası Cengiz Holding'in sahibine 30 yıllık eşinden boşanma davası

Bursa'da bu mahallede davul yerine zil çalınıyor Bursa'da bu mahallede davul yerine zil çalınıyor