BMGK'da ipler gerildi

BMGK'da ipler gerildi

İngiltere, eski Rus ajanı Sergey Skripal ile kızının zehirlenmesiyle ilgili acil toplantıya çağırdığı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) Rusya'yı "suikast girişiminde bulunmak ve yasadışı güç kullanarak uluslararası hukuku ihlal etmekle" suçladı, iddiaları reddeden Rusya İngiltere'ye ortak soruşturma çağrısında bulundu.

BMGK, Skripal ile kızı Yulia'nın zehirlenmesi olayıyla ilgili İngiltere'nin talebi üzerine acil toplandı. İngiltere'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Jonathan Allen, Rusya'yı Skripal ile kızı Yulia'ya "suikast girişiminde bulunmak ve yasa dışı güç kullanarak uluslararası hukuku ihlal etmekle" suçladı.

PERVASIZ EYLEMLER

Rusya'nın "devlet destekli suikastler yapma, diğer ülkelere müdahale etme, sivillerin hayatlarını gözardı etme geçmişi olduğunu" belirten Allen, Rusya'nın Suriye'de de kimyasal silah kullanan rejimi "defalarca koruyup kolladığını" söyledi.

Rusya'nın "pervasız eylemlerine" karşı çıktıklarını ifade eden Allen, BM Güvenlik Konseyi'ne Birleşik Krallık ile dayanışma içinde olması çağrısı yaptı.

"RUSYA EYLEMLERİNDEN SORUMLU TUTULMALI"

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley de İngiltere'deki sinir gazı kullanımından Rusya'yı sorumlu tutarak, Rusya'nın "acımasız bir suç işlediğini" söyledi. 
ABD'nin Birleşik Krallık ile "mutlak dayanışma" içinde olduğunu ifade eden Haley "Rusya eylemlerinden sorumlu tutulmalı." dedi.

RUSYA SUÇLAMALARI REDDETTİ

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise Skripal ve kızının zehirlenmesinin arkasında Rusya'nın olduğu iddialarını reddetti.

Nebenzia, İngiltere Başbakanı Theresa May'in BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e gönderdiği mektup ve konseyde yapılan açıklamaların Rusya'ya karşı "sorumsuz ve tehditkar" ifadeler içerdiğini ve bunun "kabul edilemeyeceğini" söyledi.

Nebenzia, "Londra başkalarını suçlamadan önce kendi topraklarında neler olduğunu anlamalı, çünkü nezaketli insanlar öyle yapar... Bizim bu olayla hiçbir alakamız yok. Biz ortak soruşturmaya hazırız. Hiçbir şeyden korkumuz ve gizlediğimiz hiçbir şey yok." dedi. 

Bursa Harmancık'ta kar yağışı Bursa Harmancık'ta kar yağışı

Gaziantep'te yıldırım petrol boru hattının üzerine düştü! Gaziantep'te yıldırım petrol boru hattının üzerine düştü!

CHP-İYİ Parti ittifak görüşmelerinde yeni gelişme CHP-İYİ Parti ittifak görüşmelerinde yeni gelişme

Bakan Akar'dan ABD Genelkurmay Başkanı Dunford'a tepki Bakan Akar'dan ABD Genelkurmay Başkanı Dunford'a tepki

İntihar girişimini film gibi izlediler İntihar girişimini film gibi izlediler

Diyarbakır'da HDP'ye 'açlık grevi' operasyonu Diyarbakır'da HDP'ye 'açlık grevi' operasyonu

14 ayrı kadını evlenme vaadiyle dolandıran ''Kazanova Mikail'' yakalandı 14 ayrı kadını evlenme vaadiyle dolandıran "Kazanova Mikail" yakalandı

Bursa-Ankara karayolunda kar yağışı Bursa-Ankara karayolunda kar yağışı

Minik Ege'ye ameliyatta oksijen yerine azot verildi iddiası Minik Ege'ye ameliyatta oksijen yerine azot verildi iddiası

Bursa'da KOM'dan kaçak şarap baskını Bursa'da KOM'dan kaçak şarap baskını

Bursa'da bazı seferler iptal	Bursa'da bazı seferler iptal